logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienice i szkoła przy malowniczych schodach
Ulica Terasy to jeden z bardziej malowniczych traktów biegnących po Skarpie Południowej. W tej okolicy wypiękniało już wiele budynków o ciekawej historii. Remontowana jest też kamienica z nr 5


Budynek zbudowano na planie prostokąta około 1910 roku. Pełni funkcję mieszkalną. Liczy 2 kondygnacje i użytkowe poddasze. Charakterystycznym elementem jest asymetryczny dwuspadowy dach, w który od strony ulicy wkomponowano zróżnicowane lukarny. W trakcie poprzednich remontów prawdopodobnie stracił elementy dekoracyjne na fasadzie.

Ulica Terasy to to jeden  z bardziej malowniczych bydgoskich traktów biegnących po Zboczu Bydgoskim. Część od Nowego Rynku do Alej Górskiej ma charakter schodów.  Ulicę wytyczono około połowy XIX wieku. Pod koniec XIX wieku oraz na początku XX wieku ulica zyskała bardziej wartościową zabudowę.

Fragment planu miasta z 1876 roku

Około 1890 roku powstał budynek nr 2, w którym mieści się obecnie harcówka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ostatnich latach kamienica, którą na potrzeby harcerzy przekazało miasto została gruntownie wyremontowana. Odnowiona został również elewacja. Budynek wkomponowany w skarpę ma w sumie 300 metrów kwadratowych powierzchni i liczy trzy kondygnacje. Bydgoscy druhowie wprowadzili się tu w 2015 roku. W budynku mieszkał na przełomie XIX i XX wieku mieszkał dziennikarz i działacz społeczny Julian Prejs. Przypomina o tym pamiątkowa tablica w elewacji budynku. W oparciu o gminny program rewitalizacji planowana jest rozbudowa obiektu i urządzenie dodatkowej przestrzeni na kawiarenkę społeczną, świetlicę i salę konferencyjną.

U zbiegu z ulicą Nowodworską w 1916 roku oddana został do użytku okazały gmach II Liceum Ogólnokształcącego. W 1923 w ramach obchodów 450. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika szkole nadano jego imię. W ostatnich latach w szkole przeprowadzono szereg remontów m.in. dachu. Zmodernizowano również boiska.