logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica znów zachwyci płaskorzeźbami
Ruszył remont kolejnej kamienicy przy ul. Zduny. Budynek z numerem 17 znów ma zachwycać odrestaurowanymi płaskorzeźbami. Wcześniej kilka innych kamienic w tej części Śródmieścia doczekało się udanych prac konserwatorskich.


Budynek z nr 17 pochodzi z końca XIX wieku. Liczy dwie kondygnacje. Pełni funkcję mieszkalną. Mimo nieco mniejszych gabarytów podobnie jak sąsiednie kamienice posiada bardzo bogato zdobioną elewację. Szczególnie warto zwrócić uwagę na precyzyjnie wykonane płaskorzeźby z motywami roślinnymi. Znajdują się one między innymi na wysokości poddasza oraz w płycinach pod oknami piętra. Parter jest boniowany a wschodnią część dodatkowo podkreślono pilastrami.

Wcześniej przy tej ulicy wyremontowanych zostało kilka innych kamienic, między innymi z numerami 2, 4, 5, 11, 14. Z budynkiem sąsiaduje również pieczołowicie odrestaurowana kamienica z numerem 15.

Kolejne wspólnoty również przygotowują się do remontów. Większość zabudowy w tej części Śródmieścia pochodzi z II połowy XIX wieku. Na intensywny rozwój tej części Bydgoszczy wpłynęło ulokowanie w 1851 roku dworca kolejowego i wytyczenie siatki ulic pomiędzy terenami kolejowymi oraz ulicą Gdańską.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia  aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów, odbudowa zielonych alei. Sukcesywnie na terenie Śródmieścia wymieniamy oświetlenie i remontujemy chodniki. W tym roku prace zaplanowano m.in. na ulicach Śniadeckich i Pomorskiej. Rewitalizacji tego obszaru sprzyjają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone w ostatnich latach. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.