logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica przy ul. Gdańskiej z nową kolorystyką




Trwają przygotowania do remontu kolejnej miejskiej kamienicy przy ul. Gdańskiej na osiedlu Leśnym. Budynek zużyje mniej ciepła, a beżowa elewacja zyska dodatkowe zdobienia.


Kamienica został wzniesiona około 1910 roku na planie prostokąta. Na parceli dobudowano również oficynę. Frontowy obiekt liczy 2 kondygnacje, na których znajduje 6 mieszkań. Remont zakłada przede wszystkim termomodernizację kamienicy połączoną z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Prace obejmą renowację elewacji. Zachowane zostaną gzymsy i naczółki, projekt uwzględnia też możliwość wykonania boniowania części parterowej. Cały budynek  po remoncie utrzymany będzie w beżowej kolorystyce.

Obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. Po podpisaniu umowy, ADM szacuje, że prace potrwają około 3 miesięcy. W poprzednich latach gruntownie wyremontowano sąsiednią kamienicę z numerem 186 oraz szereg innych budynków wzdłuż ul. Gdańskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Leśną.

Wojskowy „fyrtel”

W ostatnich latach na osiedlu Leśnym wzdłuż ulicy Gdańskiej prace zlecono w kilku innych budynkach, między innymi z nr 146, 147G, 148. Wiele obiektów jest ściśle związanych z wojskową historią Bydgoszczy. Gmach z nr 147 G to dawne kasyno oficerskie. Odnowiony budynek z nr 160 z charakterystycznym schodkowym szczytem to natomiast dawna mesa (stołówka) wojskowych. Najbardziej imponującym obiektem związanym z wojskiem przy ul. Gdańskiej jest gmach szkoły wojennej, obecna siedziba Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Ulica Gdańska w okresie międzywojennym była również miejscem wojskowych defilad. Bydgoszcz w II połowie XIX wieku stała się miastem garnizonowym. Znacznie wzrosła liczebność  wojska, a przeciętnie garnizon bydgoski stanowił około 10% ogólnej liczby mieszkańców miasta. Tereny znajdujące się z dawną linią kolejową biegnącą obecnym śladem ulicy Kamiennej nazywana koszarową dzielnicą lub „fyrtlem”. Mimo upływu lat i wielu zmian, Bydgoszcz utrzymała status jednego z najważniejszych ośrodków administracji wojskowej na mapie Polski i nadal jest jednym z największych garnizonów w kraju.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.