
Co łączy Polonię, Gwiazdę i Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie? Wszystkie te klubu założone zostały w 1920 roku, a więc zaraz po powrocie Bydgoszczy do Polski.
- Postanowiliśmy, że w tym roku jubileusze naszego powstania zorganizujemy wspólnie. Dlatego już dziś zapraszamy wszystkim, 1 czerwca na stadion Polonii przy ulicy Sportowej. Atrakcji będzie naprawdę sporo - mówi Maciej Karabasz, prezes KP Polonia.
Niedzielny (1.06) mityng sportowy połączony będzie z Dniem Dziecka. Dlatego też sporo atrakcji czekać będzie na najmłodszych.
Impreza (wstęp wolny) rozpocznie się o godz. 13.00 turniejem piłkarskim dla najmłodszych.
- Wezmą w nich udział piłkarze z rocznika 2016, praktycznie z wszystkich bydgoskich klubów - zapowiada Rafał Jagodziński, wiceprezes KS Gwiazda. O godz. 15.00 na stadionie Polonii rozpocznie się bieg sztafetowy. Wezmą w nim udział działacze, sportowcy i kibice obchodzących 105. rocznicę istnienia klubów. Dystans do pokonania to 1920 metry. Ta liczba oznacza rok założenia BTW, Polonii i Gwiazdy.
Pół godziny później rozpocznie się mecz charytatywny z udziałem byłych sportowców, piłkarzy, żużlowców, wioślarzy oraz lekkoatletów a także samorządowców.
Wśród zaproszonych gości będzie m.in. były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Engel w przeszłości związany z Polonią.
Impreza oprócz wymiaru sportowego będzie też miała wymiar charytatywny. Podczas jej trwania będzie można wylicytować pamiątki sportowe. Wśród nich jest m.in. kevlar z autografem wielokrotnego Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu Bartosza Zmarzlika. Dochód z licytacji przeznaczony będzie na rzecz jadłodajni przy Bazylice pw. Św. Wincentego a Paulo i jadłodzielni "Wspólna Spiżarnia".
Bogata historia
Jako pierwsze, bo już 16 marca w Hotelu pod Orłem zebrali się działacze Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" i Poznańskiego Towarzystwa Wioślarskiego "Tryton". Wspólnie zdecydowali o powołaniu pierwszego w Bydgoszczy polskiego klubu wioślarskiego. Ta dyscyplina w naszym mieście była bardzo popularna, ale nad Brdą działały tylko niemieckie kluby z RC Frithjof na czele. Nowy klub otrzymał nazwę Tryton, w sierpniu 1920 r. zdecydowano zmienić nazwę na Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie (więcej TUTAJ).
Nieco ponad miesiąc później o powołaniu kolejnego w Bydgoszczy klubu sportowego zdecydowali członkowie działającej przy parafii Św. Trójcy sekcji piłki nożnej Polskiego Związku Uczącej się Młodzieży. Po dyskusji ustalono, że klub nosić będzie nazwę Gwiazda, a jego barwy będą niebiesko-białe (więcej TUTAJ).
Inicjatorem powstania trzeciego z klubów świętujących 105 lat był powstaniec wielkopolski, poznański działacz sportowy Edmund Szyc, który wcześniej zakładał kluby sportowe w Wielkopolsce - Wartę Poznań i Polonię Leszno. Celem powołanego 14 maja 1920 roku w Bydgoszczy klubu było krzewienie polskości w mieście. Stąd też nawa Polonia i barwy biało-czerwone.
- O sukcesach tych klubów można byłoby bardzo długo opowiadać. Sportowcy zdobywali medale olimpijskie, stawali na podium imprez rangi mistrzowskiej. To piękna historia Bydgoszczy. Zapraszamy do wspólnego świętowania - mówi Jerzy Kanclerz, prezes ŻKS Polonia SA.