logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Graffiti Jam 2025 - Tribute to Robert Proch




Tegoroczna edycja Graffiti Jam (18-20.07) będzie wydarzeniem szczególnym – poświęconym pamięci Roberta Procha, wybitnego artysty z Bydgoszczy, którego twórczość łączyła malarstwo, mural, animację i eksperyment z formą. W czwartek, 17 lipca o godz. 12:00 w Nowym Fordonie odsłonięta zostanie tablica, która symbolicznie upamiętnieni artystę w przestrzeni jego rodzinnego miasta.


Robert Proch był wybitnym artystą młodego pokolenia, związanym z Bydgoszczą, gdzie się urodził i gdzie rozpoczęła się jego artystyczna droga. Jego prace zachwycały unikalnym stylem, pełnym dynamiki i emocji, a jego nazwisko na stałe wpisało się w historię polskiej i światowej sztuki współczesnej.

Decyzją bydgoskich radnych rondu na osiedlu Przylesie w Nowym Fordonie patronować będzie Robert Proch. - Jako twórca łączył lokalność z międzynarodowym zasięgiem. Reprezentował Bydgoszcz w świecie sztuki współczesnej z dumą i godnością, przyczyniając się do promocji miasta zarówno w kraju, jak i za granicą. Upamiętnienie jego osoby poprzez nadanie imienia rondu stanowi wyraz uznania dla jego dorobku – możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały. Odsłonięcie tablicy, która symbolicznie upamiętnieni artystę w przestrzeni jego rodzinnego miasta zaplanowano w czwartek, 17 lipca o godz. 12:00, u zbiegu ulic W. Korfantego, J. Twardzickiego i L. Rydgiera. 

Graffiti Jam rozpocznie się dzień później, 18 lipca (piątek) o godz. 12:00 – i potrwa aż do niedzieli (20.07). Przez trzy dni Hangar Kultury i jego otoczenie zamienią się w wielkoformatową galerię street artu, gdzie twórcy z całej Polski oddadzą hołd Prochowi w formie muralowej ekspresji.

W sobotę i niedzielę (19–20.07) organizatorzy zapraszają także do Hangaru Kultury na wyjątkową wystawę prac Roberta Procha oraz projekcję filmu dokumentalnego o jego życiu i twórczości. Seanse odbędą się o godz. 13:00, 17:00 i 20:00.

Tegoroczne Graffiti Jam to wydarzenie, które łączy sztukę, pamięć i przestrzeń miejską – w duchu twórczości Roberta Procha.

Warto wiedzieć:

Robert Proch (1986–2019) ukończył Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zasłynął jako malarz, muralista i twórca filmów animowanych. Był autorem trzech filmów krótkometrażowych, z których film Galeria otrzymał prestiżowe nagrody m.in. na festiwalach filmowych w Bydgoszczy i Rio de Janeiro. Jego pasja i talent wyrażały się również w sztuce ulicznej – był jednym z najbardziej uznanych twórców murali w Polsce. Jego prace na stałe wpisały się w krajobraz wielu miast na świecie – od Łodzi, przez Grenoble i Helsinki, aż po Miami i Los Angeles. Szczególnym wyróżnieniem było zaproszenie Roberta Procha do indywidualnej wystawy w londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – kuratora i promotora Banksy’ego – co uczyniło go pierwszym polskim artystą uhonorowanym takim zaproszeniem. Jako twórca łączył lokalność z międzynarodowym zasięgiem. Dorobek artystyczny promuje również Fundacja Roberta Procha TUTAJ, dzięki której można zapoznać się z twórczością bydgoszczanina.