logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Gospodarcze serce regionu świętuje jubileusz. Zapraszamy na wystawę




Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny świętuje w tym roku swoje 20 – lecie. Z tej okazji na ul. Mostowej stanęła wystawa z grafikami o jego historii i bieżącej działalności. Na terenie Parku zatrudnionych jest ponad 5 tysięcy mieszkańców Bydgoszczy i województwa. Co roku powstają tu nowe firmy. Pracujemy nad tworzeniem jeszcze lepszych warunków dla kolejnych inwestorów.


- BPPT napawa nas dumą – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Doświadczyliśmy prawdziwej transformacji gospodarczej na zdegradowanych terenach po zakładach chemicznych. Zniszczone drogi przebudowaliśmy na nowoczesne ulice, rozsypujące się budynki i budowle ustąpiły miejsca nowoczesnym halom wyposażonym w innowacyjne technologie.  Wskaźnik bezrobocia spadł do najniższego poziomu w historii. Jednak to nie był cud gospodarczy, ale ciężka i  konsekwentna praca. Praca nad zdobywaniem funduszy na rozwój, realizacją śmiałych pomysłów i wielu rozmów z inwestorami, którzy nam zaufali. Ten jubileusz to również ich święto. Stali się częścią parku, który dziś nazywamy gospodarczym sercem nie tylko miasta czy Metropolii Bydgoszcz, ale całego województwa.

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o. zyskał osobowość prawną w 2005 roku. Do 2010 na jego obszarze zatrudnionych było tylko około 500 osób. Po 10 latach już ponad 4 tysiące. Dużym impulsem dla rozwoju BPPT było włączenie części jego terenów w 2009 roku do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Równie istotne było zrealizowanie szeregu inwestycji infrastrukturalnych w latach 2010-12. W latach 2015-16 park zyskał nowoczesny biurowiec i centrum targowo-wystawiennicze. W 2020 roku zaczęło działać centrum technologiczne, a dwa lata później centrum rozwoju.

BPPT zajmuje powierzchnię ponad 290 hektarów. Aktualnie oferuje około 50 hektarów terenów inwestycyjnych na sprzedaż oraz pod dzierżawę. Cały obszar Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, w których oznaczono go jako teren aktywności gospodarczej, obejmującej działalność usługowo-produkcyjną, składowanie i magazynowanie. Inwestorzy mają tu zapewniony dostęp do mediów, w tym energii cieplnej.



- Zadaniem Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest tworzenie warunków dla rozwoju zarówno dużych inwestorów z kraju i zagranicy, jak i sektora MŚP - mówi prezes BPPT Edyta Wiwatowska. -  I to właśnie nasi przedsiębiorcy, a jest już ich ponad 180, od 20 lat mają realny wpływ na gospodarczy rozwój miasta. Korzystając z infrastruktury i wsparcia BPPT, prowadzą globalne projekty, zatrudniając ponad 5000 osób. Jesteśmy przekonani, że skupienie przedsiębiorców z różnych branż w jednym miejscu pozwala na kooperację, wymianę doświadczeń i nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych - mówi Edyta Wiwatowska, Prezes Zarządu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

W skład infrastruktury Parku wchodzą m.in. biurowiec IDEA Przestrzeń Biznesu, Centrum Technologiczne, Centrum Rozwoju, Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, i najnowocześniejsze w Bydgoszczy przedszkole. Są to w pełni wyposażone biura, nowoczesne hale, przestrzeń szkoleniowa, eventowa, bezpłatne parkingi. Na podniesienie atrakcyjności oferty Parku wpływają niewątpliwe inwestycje wewnętrzne takie jak, na przykład budowa nowego połączenia terenów inwestycyjnych od strony ul. Nowotoruńskiej, rozbudowa infrastruktury rowerowej, czy przygotowanie kolejnych działek pod inwestycje, ale i zewnętrzne - budowa trasy ekspresowej S10 i powstanie nowego węzła drogowego „Bydgoszcz Park Przemysłowy” zapewniającego wygodny i bezpieczny dojazd do BPPT od strony południowej.

- Jesteśmy w przededniu oficjalnego połączenia miejskich spółek. Przejęcie Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny otwiera nowy rozdział gospodarczej historii Bydgoszczy. Łączymy doświadczenie BPPT w zakresie przygotowywania oferty działek dla inwestorów „szytych na miarę”, pozyskiwania środków z UE, wynajem własnych zasobów nowoczesnej przestrzeni biurowej, hal i magazynów ze wsparciem oferowanym do tej pory przez BARR, tj. kompleksowej obsługi projektów inwestycyjnych w modelu „one stop shop”, czy działań aktywizujących i wspierających przedsiębiorczość ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP. Fuzja sprawi, że stworzymy kompleksową ofertę, a Park będzie działać jeszcze bardziej elastycznie i o wiele efektywniej, wspierając przedsiębiorców od momentu ich pomysłu na biznes przez ścieżkę akceleracyjną, szkolenia i usługi doradcze oraz networking. Zbudujemy społeczność, która opiera się na wzajemnym inspirowaniu, zdobywaniu niezbędnej wiedzy i wymianie doświadczeń. Konsekwentnie będziemy dążyć do utrzymania przez Park pozycji jednej z najsilniejszych instytucji otoczenia biznesu w regionie - dodaje Edyta Wiwatowska.

O jubileuszu BPPT przypominać będzie w najbliższych tygodniach wystawa na moście Staromiejskim im J. Sulimy-Kamińskiego w ciągu ul. Mostowej. Zamieszczono na niej szereg informacji związanych z historią powstania oraz bieżącą działalnością BPPT. Można ją oglądać do 25 lipca.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział Rafał Bruski – Prezydent Miasta Bydgoszczy, Edyta Wiwatowska Prezes Zarządu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Jakub Piątkowski Dyrektor Zarządzający Europejskimi Fabrykami Produkującymi Opakowania Mikrofalowe oraz E-Commerce MMP Neupack Polska oraz Janusz Olszewski Prezes Zarządu Metalko.



Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny w liczbach:

  • Powierzchnia – 290,9 ha
  • Liczba zatrudnionych - 5085
  • Liczba firm - 187
  • Powierzchnia wystawiennicza – 10900m2
  • Powierzchnia biurowa – 6000m2
  • Powierzchnia użytkowa hal i magazynów  – 7 500 m2