logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ferie zimowe 2022
17 stycznia w naszym regionie rozpoczynają się ferie zimowe. Przez dwa tygodnie na uczniów czeka moc atrakcji organizowanych przez instytucje miejskie, placówki kultury, Młodzieżowe Domy Kultury i szkoły. Do wyboru m.in. warsztaty, zajęcia edukacyjno-plastyczne, pokazy filmów, spotkanie ze zwierzętami czy trzymający w napięciu pokój zagadek. Darmowe będą baseny i lodowiska.


1. Ferie na sportowo - darmowe baseny i lodowiska

Wstęp na prawie wszystkie baseny jest dla uczniów bezpłatny. Bez biletu, za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej, można korzystać z pływalni od poniedziałku do piątku do godz. 14.00.

•             Pływalnia Aqua Fordon -  od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Piąta Fala  - od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Czwórka -  od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Perła -  od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Ikar - od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Sardynka - od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Neptun - od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Bryza - od godziny otwarcia do 14.00
•             Pływalnia Laguna - od godziny otwarcia do 14.00
•             ZS5 MS -  od 9.00 do 14.00
•             Pałac Młodzieży -  od 8.00 do 14.00 ( jeszcze niepotwierdzone)

Darmowe będzie też lodowisko. Torbyd zaprasza uczniów na bezpłatną ślizgawkę w poniedziałki i piątki o godz. 10:00 i 12:00 oraz we wtorki, środy i czwartki o godz. 11:00 i 13:00. Ślizgawki trwają 1,5 h. Z kolei lodowisko przy ul. Tomasza Golloba 7 w Fordonie zaprasza uczniów od poniedziałku do piątku do godziny 14:00 (ostatnie wejście o godz. 13:00).

2. Filmowe ferie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych czytelników na swój … strych. Tam w czasie ferii uruchomione zostaną przedpołudniowe seanse dla dzieci. Biblioteka proponuje tytuły zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Zaprasza we wtorki i czwartki o godz. 10:00. Repertuar filmów znajduje się tutaj. Na seanse dla dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: 52 33-99-227. Wstęp wolny.

Od 15 stycznia przez dwa tygodnie w Kinie Orzeł będą wyświetlane filmy dla najmłodszych widzów. Do wyboru są trzy filmy: "Misiek: Ekipa na wakacjach” (reż. dubbingu: Maciej Kosmala, USA, 2020, 90’), „Jak ocalić smoka” (reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy, 2020, 82’), „Dzieci z Bullerbyn” (reż. Lasse Hallström, Szwecja, 1986, 90’). Repertuar dostępny tutaj.

W weekend 14-16 stycznia w Pałacu Młodzieży odbędzie się AFF-Era Filmowa, czyli przegląd filmowy o charakterze edukacyjnym, adresowany do miłośników kina, uczniów i nauczycieli. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

3. Zajęcia edukacyjno-plastyczne

Filie Biblioteki Głównej zapraszają najmłodszych na zajęcia edukacyjne, literackie oraz plastyczne. „Opowieści Astrid Lindgren” to hasło tegorocznych ferii zimowych. Rozkład zajęć podczas ferii w bibliotekach osiedlowych znajduje się tutaj. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Należy kontaktować się bezpośrednio z biblioteką, w której odbywają się zajęcia.

Galeria Miejska bwa zachęca do stworzenia wyjątkowego portretu: Usiądźmy naprzeciw siebie. Przyjrzymy się swoim twarzom. Spróbujmy prze chwilę patrzeć sobie w oczy. Czy znamy naszych kolegów i koleżanki? Jakie są ich gusta i upodobania? Może wiemy, a może to dobry czas, by zapytać? Poszukajmy cech, które nas szczególnie zaintrygowały i podejmijmy wyzwanie stworzenia portretu. Niech stanie się kolażem emocji, uśmiechu, spojrzenia. Będą kolory, faktury, wypukłości i wklęsłości. Na spotkanie bwa zaprasza 21 i 24 stycznia o godz. 11:00 do swojej siedziby przy ul. Gdańskiej 20. Obowiązują wcześniejsze zapisy – telefoniczne: 52 339 30 62 lub mailowe: karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl. Dzieci przychodzą wraz z opiekunami.

4. Gry i łamigłówki

Biblioteka Główna zaprasza dzieci i rodziców do Pokoju Zagadek „Stwór Nieczytek”: Niebezpieczeństwo zawisło nad Krainą Bajek! Zły Stwór Nieczytek uwięził wszystkie opowieści. Jesteście grupą śmiałków, która podjęła się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek, aby uwolnić książki. Jednak spieszcie się! Na akcję ratunkową macie tylko 60 minut. Godziny wejść: poniedziałki – 10:00, 12:00, 14:00; środy – 10:00, 12:00, 14:00; piątki – 10:00, 12:00, 14:00. Zapisy telefoniczne: 512-806-564. Grupy maksymalnie 4-osobowe. Zasady gry – tutaj. Wstęp bezpłatny.

5. Spotkanie ze zwierzętami

Ferie w bydgoskim zoo upłyną pod znakiem pytania „Poroże czyni mistrza?”. Myślęcinek zaprasza wszystkich chętnych we wtorki 18 i 25 stycznia w godzinach od 10 do 14 do pawilonu Akwarium Terrarium. Każdy będzie mógł przyjrzeć się z bliska oraz dotknąć poroży sarny, daniela, jelenia i łosia. A jeśli ktoś nie wie, jaka jest różnica między porożami a rogami, to z pewnością tę wiedzę w tych dniach zdobędzie. W piątek 28 stycznia w godzinach od 12 do 13 zachęca do wysłuchania opowieści o jeleniowatych. Spotkanie zacznie się przy wybiegu sarny, kolejno uczestnicy odwiedzą daniele i łosie. Grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu telefonicznym 52 328 00 09 (od poniedziałku do piątku od 7 do 14.30) mogą liczyć na zwiedzanie zoo z przewodnikiem. Przez cały okres ferii w godzinach 9-15.30 w wyznaczonym miejscu przy wybiegu lam, palić będzie się ognisko, na którym można upiec przyniesione ze sobą kiełbaski. Wyjątkowo, w poniedziałki 17 i 24 stycznia zoo będzie czynne.

6. Warsztaty

Muzeum Okręgowe zaprasza do stworzenia własnej mieszanki przypraw podczas aromatycznych warsztatów kulinarnych. Dzieci zabawią się w mistrzów komponujących różne smaki i zapachy. Przy pomocy moździerzy ucierać będą kurkumę, anyż, imbir, cynamon, goździki, kardamon, ziele czy gałkę muszkatołową. Będą mieszać i wąchać - tworzyć własne kompozycje z aromatycznych przypraw korzennych, które później umieszczą w specjalnych lnianych woreczkach. Gotowe mieszanki staną się idealnym dodatkiem do domowych wypieków czy doprawiania aromatycznych dań kuchni z całego świata. Warsztaty dla grup zorganizowanych (min. 6 osób) odbędą się w dniach 18 - 21 stycznia oraz 25 – 28 stycznia w godz. 10:00-12:00. Rodziny i osoby indywidualne muzeum zaprasza 22 stycznia o godz. 12:00. Miejsce: Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11. Konieczne wcześniejsze zapisy mailowe: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub tel. 885 905 284. Cena – 10 zł za osobę.

Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty. Specjalnie na okres ferii zimowych przygotowane zostały zajęcia scrapbookingowe "Pocztówka znad Kanału", które pozwalają rozwinąć kreatywność i zdolności manualne uczestników oraz stworzyć własnoręcznie niepowtarzalną pamiątkę związaną z Kanałem Bydgoskim. Ze względu na obchodzoną 20 stycznia rocznicę, szczególnie polecane są warsztaty "Powrót do macierzy", podczas których uczestnicy posłuchają o tym, co wolność przyniosła mieszkańcom Bydgoszczy. Obchody odbędą się 22 stycznia w godzinach 12:00 - 16:00. W klimat roku 1920 wprowadzą uczestników m.in. trzy grupy rekonstrukcji historycznych. Link do pełnej oferty zajęć znajduje się tutaj. Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 693 765 075 lub mailowo: muzeum@kanalbydgoski.pl.

Pałac Młodzieży zaprasza na różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży: matematyczne i historyczne dla maturzystów, informatyczne, fotograficzne, warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz warsztaty wsparcia psychologicznego dla dzieci w wieku 7-11 lat. Szczegółowe informacje na stronie szkoły - http://palac.bydgoszcz.pl/.

7. Półkolonie w MDK-ach

Młodzieżowe Domy Kultury organizują półkolonie, niestety w większości nie ma już wolnych miejsc. Ofertę każdego z MDK-ów trzeba sprawdzić indywidualnie. 

MDK nr 1 – tutaj.
MDK nr 2 – tutaj.
MDK nr 3 – tutaj.
MDK nr 4 – tutaj.
MDK nr 5 – tutaj
MDK nr 6 – tutaj.