logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czy znasz leśny savoir-vivre?
Wchodząc do lasu powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą zachować to miejsce takim, jakie je zastaliśmy.


Często wybierając się na spacer wybieramy las, który kojarzy nam się z zielenią, ciszą i spokojem. Wchodząc do lasu, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to, co w nim żyje.
 
Pamiętajmy, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi i powinniśmy zachować to miejsce takim, jakie je zastaliśmy. Zastosujmy się więc do kilku prostych zasad, dzięki którym pozostaniemy w harmonii z przyrodą.
 
Największym zagrożeniem dla lasu jest ogień. Prawo zabrania palenia ognia w lesie. Ważne, aby zwłaszcza w okresie letnim, gdy ściółka jest bardzo sucha, nie rzucać tlących się niedopałków papierosów, odłamków szkła i zachowywać dużą ostrożność podczas posługiwania się otwartym ogniem. Każde zarzewie ognia może wywołać ogromny i trudny do ugaszenia pożar, w którym często giną zwierzęta i wszystko, co żyje w lesie.
 
Brakiem szacunku do przyrody jest także wyrzucanie śmieci w lesie! Jeśli ktoś wyrzuca plastikowe butelki po napojach, puszki, odpady budowlane, a nawet całe worki ze śmieciami musi wiedzieć, że pozostawione śmieci rozkładają się przez długie lata, niszcząc tym samym leśny ekosystem.

Często zdarza się, że spotykamy dzikie zwierzęta w lesie. Nie należy ich przenosić w inne miejsca, dotykać, głaskać ani zabierać do domu. Należy także uważać, na dziką zwierzynę jadąc na rowerze! Często występujące w naszej okolice padalce, nie mają szans z kołami naszego roweru. Nie wolno też niszczyć gniazd ptaków i ich jaj, mrowisk i wykopanych nor.
 
Wybierając las na spacer z psem pamiętajmy, że nie powinniśmy go puszczać luzem bez smyczy, bez kagańca. Wypoczywając na leśnej łące, nie zakłócajmy naturalnej ciszy. Nie krzyczymy, nie słuchamy głośnej muzyki z radia, czy telefonu.
 
Wjeżdżając samochodem do lasu, narażamy się na mandat karny, ale i zatruwamy środowisko spalinami. Zgodnie z prawem po drogach leśnych nie wolno się poruszać żadnym pojazdem wyposażonym w silnik.
 
Zbierajmy grzyby z głową. Gdy zbieramy jagody, poziomki, borówki, jeżyny czy maliny, nie wyrywajmy ich krzaków, nie używajmy tzw. grabi. Jeśli wybieramy się do lasu na grzyby, to nie ścinajmy ich nożem, ponieważ pozostała w ziemi część będzie gniła, uszkadzając w ten sposób całą grzybnie. Każdego grzyba należy delikatnie wykręcić, przykrywając to miejsce mchem lub ziemią.