
- Dzień, w którym wchodziliśmy do Unii Europejskiej był bardzo ważny. Towarzyszyła nam radość i ekscytacja. Przez lata nasza obecność w UE budziła powszechną aprobatę Polek i Polaków i cieszę się, że to się nie zmienia. Na wystawie, którą od dziś można oglądać, pokazane są wymierne korzyści, jakie mamy z obecności w Unii Europejskiej. Pokazujemy to, co łatwo zobrazować, do tego dochodzi jeszcze olbrzymi bagaż pomocy finansowej, który trafił do bydgoskich przedsiębiorców i zasady Unii Europejskiej - troska o każdą obywatelkę i każdego obywatela, szacunek, otwartość czy praworządność - mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Na wystawie zobaczyć możemy, jak Bydgoszcz skorzystała na wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dzięki dofinansowaniu z UE zrewitalizowaliśmy Młyny Rothera, Wyspę Młyńską, rozbudowaliśmy ul. Kujawską, zbudowaliśmy linię tramwajową do Fordonu, do Dworca PKP Bydgoszcz Główna, który został zmodernizowany. Odrestaurowaliśmy Muzeum Okręgowe, rewitalizację przeszedł Teatr Kameralny, Stary Rynek, nabrzeża w Starym Fordonie i kilka parków. Dzięki UE Bydgoszcz dokonała zakupów nowoczesnego taboru tramwajowego – mamy, po Olsztynie< najmłodszy tabor w Polsce. Łącznie Bydgoszcz ze środków unijnych otrzymała 7 600 000 000 zł.
Przypomnijmy, że z początkiem nowego roku Polska objęła Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, jednej z kluczowych instytucji wspólnotowych odpowiedzialnych za proces legislacyjny i współpracę między państwami członkowskimi. To wyjątkowy czas, w którym nasz kraj ma możliwość odgrywania centralnej roli w kształtowaniu polityk europejskich oraz budowaniu wspólnych rozwiązań na rzecz stabilności i rozwoju całej Wspólnoty.
W Bydgoszczy odbyło się już kilka wydarzeń związanych z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. W dniach 12-13 marca br. w zabytkowej Hali Pomp Miejskich Wodociągów i Kanalizacji eksperci państw członkowskich, państw EFTA oraz instytucji europejskich obradowali między innymi w sprawach rozwoju metropolii oraz ochrony środowiska. Obrady stworzyły też niepowtarzalną okazję do zaprezentowania Bydgoszczy jako miasta, które skutecznie walczy z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.
W dniach 3-4 kwietnia obył się zaś bydgoski Secure International Summit 2025. To spotkanie gromadzące wiodących ekspertów i prelegentów ze świata cyberbezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli udział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Radosław Nielek, dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (Państwowy Instytut Badawczy), a także Hans de Vries, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektor operacyjny w Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) i wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.