
We współpracy z podmiotami społecznymi organizowane są trwające właśnie w Bydgoszczy obchody Maja Miesiąca Równości, Różnorodności i Praw Człowieka. Równość, różnorodność, prawa człowieka - to piękne i ważne hasła, to jednak także zadania i wyzwania, wymagające naszej uwagi, otwartości, ale również kompetencji i wiedzy. Dlatego w tegorocznym harmonogramie majowych wydarzeń znalazły się zarówno spotkania, dyżury, warsztaty, jak i działania kulturalne, dedykowane zarówno dzieciom, młodzieży, rodzinom oraz seniorom. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5.
Celem głównym przyjętego w październiku 2023 r. przez Radę Miasta Bydgoszczy „Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania dla Miasta Bydgoszczy na lata 2023-2028” jest budowanie miasta, w którym prawa człowieka i zasady równego traktowania są realizowane wobec wszystkich osób mieszkających i przebywających na jego terenie.
W czwartek (08.05) w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5 odbyło się spotkanie w ramach obchodów Maja Miesiąca Równości, Różnorodności i Praw Człowieka. W spotkaniu z przedstawicielkami i przedstawicielami Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich wzięła udział zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. W posiedzeniu wzięły udział również pełnomocniczki i pełnomocnik ds. równego traktowania. - Bydgoszcz jako miasto równych szans podejmuje liczne działania na rzecz równości i równego traktowania. Miasto aktywnie promuje integrację i różnorodność, tworząc przestrzeń, w której każdy mieszkaniec czuje się akceptowany i szanowany. Miasto Bydgoszcz realizuje m.in. inwestycje w infrastrukturę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zapewniając dostępność publicznych przestrzeni i usług. Staramy się, by miejskie przestrzenie czynić jak najbardziej dostępnymi. Chociażby to miejsce w którym się spotykamy – Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, które zostało poddane rewitalizacji i oddane do użytku w 2018 roku, by mogło służyć organizacjom pozarządowym zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wiele działań podjęto już i nadal będzie podejmowanych w przestrzeni Młynów Rothera, by czynić tę przestrzeń jeszcze bardziej dostępną. Bydgoszcz wspiera także inicjatywy edukacyjne i społeczne, które podnoszą świadomość na temat równości, przeciwdziałając dyskryminacji i wykluczeniu. Miasto również angażuje się w działania na rzecz równości płci, promując równouprawnienie kobiet i mężczyzn w różnych sferach życia publicznego i prywatnego. Podejmujemy konkretne kroki, aby być miastem, w którym każdy ma równe szanse i może rozwijać się w bezpiecznym, wspierającym środowisku – mówiła podczas spotkania zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Miasto organizuje wydarzenia i kampanie społeczne, które podkreślają wartość różnorodności i zachęcają do tolerancji. Miasto Bydgoszcz ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi m. in. zlecając w trybie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizację działań równościowych, promujących prawa człowieka, wielokulturowość, różnorodność i równe szanse. Bydgoszcz od wielu już lat włącza się także w doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji, czy Dnia Praw Człowieka. Miejskie instytucje kultury aktywnie włączają się w organizację wydarzeń kulturalnych integrujących środowisko migranckie oraz łączących to środowisko ze społecznością przyjmującą. W Bydgoszczy od 2017 roku realizowany jest projekt Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. W wyniku udziału uczniów w akcjach projektu rośnie świadomość znaczenia takich wartości jak tolerancja, różnorodność, demokracja i szacunek wśród przedstawicieli bydgoskiej młodzieży. W 2022 roku rozpoczęły się także prace nad programem antydyskryminacyjnym „Razem Raźniej”, który w kolejnych latach, dzięki różnorodności podejmowanych działań, rozprzestrzenił się na większą liczbę bydgoskich placówek oświatowych.
Celem realizowanych inicjatyw edukacyjnych i społecznych jest przede wszystkim łamanie barier światopoglądowych. Bydgoszcz angażuje się w działania na rzecz równości płci, promując równouprawnienie kobiet i mężczyzn w różnych sferach życia publicznego i prywatnego. Miasto Bydgoszcz we współpracy z partnerami publicznymi oraz biznesowymi 15 listopada 2024 roku zorganizowało cieszącą się dużym zainteresowaniem konferencję pn. Bydgoszcz Miasto Równych Szans. Różnorodność w miejscu pracy-siła różnorodnych perspektyw kluczem do skutecznego budowania zespołu. Konferencja skierowana była do pracodawców, liderek i liderów, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał różnorodności w swoich organizacjach. Program konferencji obejmował prelekcje ekspertów w dziedzinie różnorodności oraz panele dyskusyjne z bydgoskimi pracodawcami, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz najlepszymi praktykami. W bieżącym roku planowana jest druga edycja konferencji (19 listopada 2025).
Warsztaty, porady, wykłady i spotkania dla dzieci, młodzieży, seniorów a także dla rodzin - przez cały maj będziemy świętować w Bydgoszczy równość, różnorodność i prawa człowieka. Symbolicznie podświetlony zostanie ratusz. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.