
Dzień Świadomości Dostępności to globalna inicjatywa, która ma na celu zwiększenie świadomości o potrzebach osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz promowanie dostępności we wszystkich obszarach życia. Dostępność zapewnia każdemu prawo do korzystania z usług oraz przestrzeni na równych zasadach, niezależnie od wieku, poziomu sprawności czy indywidualnych potrzeb. To również dostosowanie otoczenia do potrzeb wszystkich i minimalizowanie barier w życiu codziennym. Wszystkie te dziedziny łączy wspólna idea - tworzenie rozwiązań dla wszystkich użytkowników.
15 maja (czwartek) w Młynach Rothera z przedstawicielami Metropolii Bydgoszcz spotkał się m.in. zastępca prezydenta Łukasz Krupa, Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. osób z niepełnosprawnościami Radosław Cichański.
- Dzień Świadomości Dostępności to kolejna inicjatywa, z którą wychodzimy jako Miasto do gmin i powiatów Metropolii Bydgoszcz. Temat jest ważny nie tylko dlatego, że zmieniają się przepisy . Chodzi przede wszystkim o świadomość, że wszystko co planujemy i projektujemy podczas nowych inwestycji, w jak największym stopniu zapewniało inkluzyjność i dostępność dla wszystkich, w tym osób ze szczególnymi potrzebami – mówił podczas spotkania zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
Celem spotkania w ramach „Światowego Dnia Świadomości Dostępności” było m.in. nawiązanie współpracy między gminami i powiatami obszaru Metropolii Bydgoszcz w temacie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Dzień Świadomości Dostępności to dzień wyjątkowy, zarówno dla samorządowców oraz osób związanych z jednostkami publicznymi. Nasze spotkanie jest doskonałą okazją, aby przedyskutować kwestie rozwiązań związanych z dostępnością wprowadzanych u Państwa, jak również w Bydgoszczy, na UKW oraz w innych instytucjach. Mam nadzieję, że dzisiejsze obrady będą dla każdego z nas bardzo cenne i przyczynią się do tego, że dostępność w naszym województwie będzie jeszcze większa – mówiła podczas obrad Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.
Podczas spotkania poruszana była m.in. tematyka wsparcia finansowego dla samorządów z programu „Dostępny Samorząd 2.0”. Zaprezentowane zostały również dobre praktyki związane z dostępnością realizowane na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz omówiona została dostępność dla instytucji kultury na przykładzie Młynów Rothera.
Młyny Rothera bez barier
Przestrzeń Młynów Rothera będzie jeszcze bardziej dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami. W 2025 roku Młyny otrzymały dofinansowanie w wysokości 298 800,00 zł w ramach projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Przedsięwzięcie grantowe „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” ma na celu wdrożenie kompleksowych rozwiązań poprawiających dostępność kulturalną, społeczną i architektoniczną w instytucji. W ramach przedsięwzięcia Młyny będą realizować strategię wdrażania dostępności. Działania te obejmują m.in. poprawę komunikacji w przestrzeni budynku, utworzenie mobilnych stref wyciszenia, realizację programowych wydarzeń kulturalnych z tłumaczeniem na polski język migowy, rozbudowę audioprzewodników o elementy audiodeskrypcji, rozbudowę systemu TOTUPOINT, wspierającego osoby z niepełnosprawnością wzroku w poruszaniu się po obiekcie czy budowę rampy na punkcie widokowym, która umożliwi oglądanie panoramy miasta osobom niskorosłym i poruszającym się na wózku. Również w tym roku Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera znalazło się w gronie finalistów 10. edycji konkursu Lider Dostępności 2025. Do finału zakwalifikowało się łącznie 29 obiektów i przestrzeni, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim dostępnością; w tym rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi, które umożliwiają pełną integrację osób z różnymi potrzebami. Wśród finalistów znalazły się Młyny Rothera – jako projekt, który łączy nowoczesne podejście do przestrzeni publicznej z troską o zapewnienie pełnej dostępności dla wszystkich użytkowników.
Warto wiedzieć:
Miasto Bydgoszcz konsekwentnie działa, żeby włączać osoby z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego. W Programie Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2024-2030 wyznaczyliśmy kolejne cele, by osoby z niepełnosprawnościami czuły się ważne, szanowane, „u siebie”. Najważniejsze cele naszego Programu Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2024-2030 to m.in.: przeciwdziałanie niepełnosprawności, pobudzanie i wspieranie różnorodnych form współuczestnictwa i aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz wzmacnianie ich poczucia wartości z poszanowaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie pozytywnych postaw społecznych. Więcej informacji dot. programu dostępnych jest TUTAJ.