logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Budynki, które tworzą historię Bydgoszczy




Już wkrótce od użytku oddany zostanie nowoczesny kampus Akademii Muzycznej. W historii Bydgoszczy znajdziemy niewiele budynków, które wywarły równie istotny wpływ na wizerunek i rozwój miasta. Stały się rozpoznawalnymi symbolami.


Jesienią nowy kampus Akademii Muzycznej zacznie tętnić życiem. W powstanie gmachu od początku zaangażowane było miasto. Jego budowa pochłonęła ponad pół miliarda złotych. To jeden z budynków, który istotnie wpłynie na rozwój  miasta. - Wprowadzamy Akademię Muzyczną w XXI wiek. Będziemy przyciągać wirtuozów muzyki i utalentowaną młodzież. Zyskujemy też nową ikonę architektury, która już wpływa na dynamikę zmian w tej części Bydgoszczy – podkreślał podczas ostatniej wizyty na placu budowy Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. 
 
W historii Bydgoszczy tak spektakularnych przedsięwzięć było więcej. Majestatyczne i piękne gmachy do dziś służą mieszkańcom i są świadectwem dynamicznego rozwoju miasta. Zapraszamy do naszego kalendarium i galerii najbardziej znaczących inwestycji budowlanych.
 
1849 - 1851 - Młyny Rothera - Przemysłowe dziedzictwo

W połowie XIX wieku Bydgoszcz była ważnym ośrodkiem handlu zbożem i drewnem. Budowa obecnych gmachów rozpoczęła się w 1849 roku. Po zakończeniu inwestycji powstał ogromny magazyn zbożowy, kotłownia, maszynownia z kominem, spichlerz mączny i przepompownia. Dzięki nim Bydgoszcz ugruntowała swoją pozycję jako ważnego ośrodka przemysłowego. W 2013 roku miasto odkupiło zabytkowe obiekty i przystąpiło do przywracania im świetności. Dziś Młyny Rothera są jedną z wizytówek Bydgoszczy. W 2024 r. Miasto Bydgoszcz zostało nagrodzone za rewitalizację Młynów Rothera za najlepsze wykorzystanie środków unijnych w ciągu ostatnich 20 lat.

1851/1870/2014-15 - Dworzec PKP Bydgoszcz Główna - Okno na świat

Pierwszy budynek dworca kolejowego powstał w 1851 roku z okazji budowy Pruskiej Kolei Wschodniej z Krzyża do Królewca. Już dziesięć lat później budynek został rozbudowany. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1870 r. Osiemnaście lat później wszyscy przyjeżdżający koleją do Bydgoszczy, do centrum miasta dojechać mogli kursującym wzdłuż ul. Dworcowej tramwajem konnym. Po pożarze na początku XX wieku budynek został odbudowany. W latach 60. i 70. XX wieku Dworzec PKP Bydgoszcz Główna, po kolejnej już przebudowie, mocno stracił na swoim pierwotnym wyglądzie. Dzięki wartej 164 mln zł modernizacji (lata 2014-2015) dworzec zyskał nowoczesną bryłę. Każdego dnia korzysta z niego kilkanaście tysięcy podróżnych z Bydgoszczy i nie tylko. Od lutego 2022 r patronem dworca jest bydgoszczanin, wybitny kryptolog Marian Rejewski. Inwestycja była nagradzana w konkursach, m.in. „Fasada Roku”.

1886-1889 - Budynek dawnej Dyrekcji Kolei Wschodniopruskiej - Stajemy się komunikacyjnym węzłem

Budynek powstał według projektu berlińskiej pracowni M. Gropiusa i H. Schmiedena, z korektami K. Schmeitzera i H. Bergmana. W okresie swego funkcjonowania, aż do czasu reorganizacji kolejnictwa pruskiego w 1895 roku, Dyrekcja Kolei w Bydgoszczy zarządzała liniami kolejowymi na obszarze pruskich  prowincji od Berlina i Stralsundu, aż po Kłajpedę. Było to ukoronowanie intensywnego rozwoju kolejowych połączeń Bydgoszczy z innymi regionami. Po odzyskaniu niepodległości w gmachu przy ul. Dworcowej lokowano również wiele ważnych instytucji kolejowych m.in. Centralne Biuro Rozrachunków Zagranicznych  PKP oraz dyrekcję Francusko-Polskiego Towarzystwa Kolejowego S.A, które przed wojna zbudowało magistralę węglową. Najnowsze plany prywatnych właścicieli zakładają powstanie w części budynku hotelu.

1903-1906 - Kompleks budynków przy pl. Weyssenhoffa - Nasza pierwsza wyższa uczelnia

Z tymi budynkami wiąże się początek szkolnictwa wyższego w naszym mieście. Na początku XX wieku władze pruskie zdecydowały o powstaniu trzech budynków, mieszczących instytuty naukowe o charakterze rolniczym. Podobną rolę pełniły również po powrocie Bydgoszczy do Polski oraz po II wojnie światowej. Obecnie z okazałych budynków, które w minionych latach przechodziły kapitalne remonty, korzystają studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

1928 - 1937 - Szpital przy ul. Skłodowskiej-Curie - Opieka zdrowotna na najwyższym poziomie 

Decyzję o budowie jednego z największych w międzywojennej Polsce szpitali podjęto w 1928 r. Prace rozpoczęły się jeszcze tego samego roku, ale ze względu na światowy kryzys gospodarczy na dwa lata zostały przerwane. Ostateczne szpital zaczął działać pod koniec 1937 r. Od początku imponował wielkością, posiadając 250 łóżek i w sumie sześć oddziałów. Później patronem szpitala został dr. Antoni Jurasz. Obecnie placówka jego imienia przyjmuje pacjentów nie tylko z Bydgoszczy. Na co dzień szkolą się tam również studenci Collegium Medicum UMK.

1927 - 1938 - Bazylika św. Wincentego a Paulo - Pomnik wdzięczności

Świątynia powstała w okresie międzywojennym. Miała być pomnikiem wdzięczności Opatrzności Bożej za powrót Pomorza, w tym także Bydgoszczy do Polski. Prace rozpoczęły się w 1927 roku. Od końca 1938 r. kościół był ukończony w stanie surowym. W czasie wojny świątynia została splądrowana. Po zakończeniu działań wojennych gmach ponownie stał się świątynią. Od kilkunastu lat jedna z najbardziej monumentalnych budowli w Bydgoszczy przechodzi remonty.


 
1973 - 2026 - Opera Nova – Stajemy się miastem Muzyki

To chyba najdłużej trwająca budowa w historii Bydgoszczy. Prace rozpoczęły się w 1973 r. Jednak z powodu obcięcia dotacji na kulturę w czasach PRL-u, zostały wstrzymane. Przez całe lata 80-te XX wieku na budowie niewiele się działo. Ostatecznie na oficjalne zakończenie wszystkich prac trzeba było poczekać do XXI wieku. Złożony z trzech kręgów budynek szybko stał się jednym z symboli naszego miasta. Obecnie trwa budowa czwartego kręgu. Inwestycję finansują wspólnie Miasto i Województwo.


 
1995-1998 - Siedziba mBanku - Nowy symbol

Budynki nawiązujące do zabytkowych spichrzy zaprojektowane zostały przez warszawskich architektów Andrzeja Bulandę i Wojciecha Muchę. Nazywane "nowymi spichrzami" bardzo szybko stały się jednym z symboli Bydgoszczy. Znajdujące się przy ul. Grodzkiej budynki obsypane zostały nagrodami. Dziś są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bydgoskich i polskich budynków wzniesionych w III RP. 


 
Cześć budowli, które miały istotny wpływ na rozwój Bydgoszczy nie przetrwała do naszych czasów. Wśród nich m.in gmach Teatru Miejskiego na placu Teatralnym.