logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Batalion Łączności NATO świętuje




We wtorek (1.07) w Bydgoszczy 15 - lecie powstania świętował 3. Batalion Łączności NATO. W uroczystościach wziął udział zastępca prezydenta Łukasz Krupa.


W uroczystościach w bazie 3 Batalionu Łączności NATO poza zastępcą prezydenta Bydgoszczy Łukaszem Krupą udział wzięli m.in. zastępca dowódcy Grupy Łączności NATO gen. bryg. Jarkko Karsikas, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) gen. dyw. Bogdan Rycerski oraz dowódca 3 Batalionu Łączność NATO ppłk Pavel Matuszek. 
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą urodzonemu w Bydgoszczy wybitnemu kryptologowi Marianowi Rejewskiemu. 


3 Batalion Łączności NATO (3NSB) jest jedną z jednostek Sojuszu Północno Atlantyckiego, której siedziba mieści się w naszym mieście. Wchodzi w skład większej organizacji NATO - Grupy Systemów Komunikacji i Informacji NATO (NCISG).  3NSB odpowiada za zapewnienie elastycznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności strategicznej wszystkim rozwiniętym dowództwom NATO w ramach operacji i ćwiczeń (zarówno na podstawie Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jak i poza nim), w celu umożliwienia dowódcom skutecznej realizacji misji. 
Batalion składa się z Dowództwa (HQ), sześciu Mobilnych Modułów Łączności (DCM) oraz Kompanii Zabezpieczenia (M&SCoy). 3NSB został sformowany w marcu 2010 roku i jest najmłodszym z trzech batalionów łączności NATO. W swojej historii 3 NSB zapewniał wsparcie łączności podczas ćwiczeń NATO, takich jak Steadfast Jazz, Steadfast Juncture, Steadfast Cobalt, Steadfast Illusion, Ramstein Rover, ISAF PAT/MAT oraz innych. 
Wysoki poziom zapewnianej przez batalion łączności umożliwił udział jego żołnierzy w misjach wspierających operacje w Afganistanie, Kosowie i Turcji. Lokalizacja pododdziałów 3 batalionu jest następu-jąca: HQ, DCM-A oraz M&SCoy ulokowane są w Polsce w Bydgoszczy, DCM-B w Lipniku nad Becvou w Czechach, DCM-C w Ruzomberoku na Słowacji, DCM-D w Wilnie na Litwie, DCM-E w Szekesfehervar na Węgrzech i DCM-F w Izmirze w Turcji.



Bydgoszcz polską stolicą NATO

Bydgoszcz jest niekwestionowaną polską stolicą NATO.  Od 2004 r. w naszym mieście działa Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) podległe Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji. Zadaniem JFTC jest szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz krajów współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Co roku w Centrum organizowane są wykłady seminaria, konferencje i ćwiczenia dla oficerów. Od 2009 roku siedziba JFTC mieści się przy ul. Szubińskiej 2.
Bydgoski ośrodek jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie – drugi, Joint Warfare Centre jest w Norwegii (Stavanger). Wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji.
W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: świętujący swoje 15. lecie 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence), Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland),  Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz) oraz Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina.