
Uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Bydgoskiej pw. Św. Marcina i Mikołaja. Następnie odbyły się uroczystości patriotyczne na Starym Rynku. Odegrany został hymn państwowy, podniesiono flagę na maszt.
- Dzięki Konstytucji 3 Maja Polacy odzyskali poczucie własnej podmiotowości i wartości oraz dumę ze swego politycznego dziedzictwa. I choć z kart historii wiemy, że ostatecznie Konstytucja nie powstrzymała tragicznych wydarzeń, które doprowadziły do wymazania Polski z mapy Europy, to jednak była czymś więcej niż tylko „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Odwoływanie się do niej w trudniejszych latach naszych dziejów pozwoliło nam trwać i przetrwać, zachowując wewnętrzną wolność – dla przyszłości, nowych możliwości i perspektyw dobrego jutra. Choć w momencie uchwalenia Konstytucji 3 Maja Bydgoszcz znajdowała się już pod pruskim zaborem, to jednak idee i reformy Sejmu Czteroletniego oddziaływały na mieszkańców regionu poprzez kontakty osobiste, działalność publicystyczną oraz długofalowy wpływ na świadomość społeczną i kulturalną. Pamięć o Konstytucji 3 Maja stała się ważnym elementem tożsamości lokalnej i narodowej, szczególnie w okresach walki o niepodległość. Dzisiaj także czerpiemy z jej dorobku, podzielając marzenia przodków o silnej, sprawiedliwej i zjednoczonej Rzeczypospolitej. Otwartości i szacunek dla praw stanowią fundament naszej wspólnoty, który pozwala nam z dumą budować pomyślność „małej Ojczyzny” - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
Sporym zainteresowaniem obecnych na Starym Rynku cieszyły się rekonstrukcje historyczne. Na płytę Rynku wjechał m.in. król Stanisław August Poniatowski, któremu towarzyszyły 7. Regimentu Pieszego Potockiego, 4. Regimentu Buławy Wielkiej Koronnej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Orzeł Biały”, Sarmackie Dziedzictwo oraz Bydgoska Chorągiew Husarska. Był też pokaz musztry konnej. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, a także koncertu pieśni patriotycznych.
Warto wiedzieć:
Pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją była uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa regulująca ustrój Prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ustawa obowiązywała przez 14 miesięcy, w tym czasie Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem konstytucyjnych zapisów.
Obecnie obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona została przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym 25 maja 1997 r., a podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. Ustawa zasadnicza weszła w życie 17 października 1997 – skalda się z preambuły i 13 rozdziałów, w tym z 243 artykułów.