logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tłumacz w smartfonie



W naszym mieście pojawia się coraz większa liczba obywateli Ukrainy, dla części z nich język polski lub popularny język angielski może stanowić istotną barierę w znalezieniu pomocy lub przekazywaniu informacji. Przedstawiamy popularne bezpłatne aplikacje na smartfony, które pozwolą na podstawowe porozumiewanie się z obywatelami Ukrainy. 

1. Tłumacz Google – najpopularniejsza usługa, zastępująca tłumacza. Tłumacz Google w wersji na smartfony to aplikacja, która nie tylko tłumaczy tekst wpisywany na klawiaturze. Potrafi także rozpoznać głos i zmienić na zrozumiały dla nas lub osoby, z którą chcemy porozmawiać. Program może także wykorzystywać wbudowany w smartfon aparat, żeby rozpoznawać wskazane przez użytkownika obiekty: tablice i znaki informacyjne, rozkłady jazdy, informacje na plakatach czy bilbordach. Najprzydatniejszą funkcją jest tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozmowy dwóch osób mówiących różnym językami. Tłumacz Google rozpoznaje wypowiadane słowa, wyświetli ich tłumaczenie na ekranie oraz wypowiada je za pomocą syntezatora mowy. Aplikacja do pobrania dla systemu Android (TUTAJ)  i systemu IOS (TUTAJ). 

2. Microsoft Translator - tłumaczy tekst wpisywany za pomocą klawiatury, rozpoznaje głos i może używać aparatu smartfona do tłumaczenia tekstów na plakatach, bilbordach, w autobusie. Obsługuje 70 języków, w tym ukraiński. Aplikacja do pobrania dla systemu Android (TUTAJ)  i systemu IOS (TUTAJ).

3. Tłumacz Wszystkich Języków - aplikacja do łatwych i szybkich tłumaczeń, której można używać jak słownika. Aplikacja jest idealna do szybkiego tłumaczenia tekstów na telefonie lub tablecie. Dostępna w App Store i Sklepie Play.

4. Say Hi Translate – prosta w obsłudze aplikacja obsługująca 90 języków, Użytkownicy SayHi mogą konfigurować parametry syntezatora mowy wypowiadającego tłumaczone zwroty i zdania. Aplikacje rozpoznaje głos i przekłada tekst, więc doskonale sprawdzi się w podróży. Aplikacja do pobrania dla systemu Android (TUTAJ)  i systemu IOS (TUTAJ).

 

OTOZ Animals organizuje pomoc dla zwierząt z Ukrainy



OTOZ Animals otrzymuje informacje, że po ulicach Ukrainy błąka się sporo porzuconych i bezpańskich psów, dlatego oferuje przyjęcie ok. 100 psów i kotów, które też stały się ofiarami wojny. Pracownicy są w pełnej gotowości, aby jechać po zwierzęta na polsko-ukraińską granicę, przywieźć karmę i leki.

Jeśli  ktoś z Państwa może zaoferować psom i kotom z Ukrainy dom tymczasowy, może się zgłosić tutaj: adopcjeukraina@otoz.pl. Każda adopcja jest na wagę złota.

 

Bydgoszcz pomaga Ukrainie na Facebooku



Na stronie: Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie | Facebook przekazywane są najpilniejsze i najważniejsze informacje dotyczące pomocy. Zostały tam stworzone grupy tematyczne, gdzie każdy może zgłosić chęć konkretnej pomocy lub poinformować czego potrzebuje.

Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy



Fundacja Światłownia – Kultura bez Barier powołała do życia Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy. Chcą włączyć się w ruch pomocy Ukrainie w sposób wyspecjalizowany. Chcą wspierać niewidomych i niedowidzących oraz ich otoczenie. W przypadku centrum działania skupią się wokół niewidomych i niedowidzących uchodźców ukraińskich.

Kontakt:

swiatlownia@onet.pl
Grzegorz Dudziński, tel. 509 767 689