logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście / 8-10 kwietnia




Kolejny weekend kwietnia w Bydgoszczy to dużo rozmaitej rozrywki. Mieszkańcy mają do wyboru koncerty, spektakle, warsztaty, spotkania autorskie i pokazy filmowe. Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. To też okazja, aby pospacerować po mieście z przewodnikiem i posłuchać miejskich ciekawostek. A że w przyszłym tygodniu już mamy Święta, warto skorzystać z propozycji miejskich instytucji kultury i dobrze się do nich przygotować pod kątem dekoracyjnym i kulinarnym. Dobrej jakości żywność i ręcznie robione dekoracje znajdziecie też na weekendowych kiermaszach.


Spotkanie z Michałem Jankowskim
8 kwietnia, godz. 17:00 / Biblioteka Główna

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Jankowskim, autorem książki pt. ,,Ginące miejsca kujawsko-pomorskie”. Album jest podróżą po miejscach niegdyś zapomnianych, a obecnie wciąż nieodkrytych, opuszczonych i często zrujnowanych. W czasie spotkania autor opowie jak doszło do powstania albumu, dlaczego wybrał taką, a nie inną, tematykę. Wstęp wolny

Spotkanie z autorami przepisów z publikacji: "Przepis na Bydgoszcz...”
8 kwietnia, godz. 18:00 / Spichrze nad Brdą ul. Grodzka 7-11

Muzeum Okręgowe zaprasza na piątkowe spotkanie z autorami tekstów i przepisów zawartych w publikacji: "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu". Będzie to okazja do dyskusji i refleksji nad lokalnym dziedzictwem kulinarnym oraz poszukania wielkanocnych inspiracji. Wstęp do muzeum: 5 zł.

Koncert: Stabat Mater
8 kwietnia, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska

Średniowieczna sekwencja Stabat Mater od wieków jest inspiracją dla wielu artystów. Temat ten podjął również Gioachino Rossini, który za sprawą indywidualnego stylu nadał dziełu nietypową oprawę muzyczną. Umieszczenie w nim arii, ansambli i chórów dowodzi, że dla kompozytora najważniejsze było piękno śpiewu samo w sobie. Sensacja towarzysząca powstawaniu dzieła i związana z procesem o prawa do jego wykonania przyczyniła się do tego, iż stało się ono sławne zanim ujrzało światło dzienne. Od dnia premiery utwór nieustannie zachwyca słuchaczy.

Koncert: Mrozu / Afterparty
8 kwietnia, godz. 20:00 / Fabryka Lloyda

Mrozu wyruszył w swoją złota trasę i 8 kwietnia zagości w Bydgoszczy! Co prawda bilety są już wyprzedane, ale Fabryka Lloyda zaprasza na afterparty z Dj-em Mike G, które zacznie się ok. godz. 22:00. Bilety w cenie 20 zł do kupienia przy wejściu.

Spektakl: Maszyna
8-10 kwietnia / Teatr Polski

Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie. Można się nią zachwycać. Można w nią grać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Więc czemu bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami? Maszyna naświetla dźwiękiem. Niedawno odkryto, że jeśli przez określony czas będzie się naświetlać kogoś konkretną długością fali dźwiękowej oraz wibracją tej fali, to nastąpią modyfikacje zachowań, a w dalszej kolejności: kolonizowanie myśli. Proces ten przebiega poprzez przyuczanie, zapewnianie, wytwarzanie odruchów, przycinanie, przyzwalanie, ocenianie, powtarzanie, zaniechanie. Dobrze jest nie wychylać się za bardzo - zmniejszamy wtedy ryzyko zakłóceń. Budowanie więzi także mu nie służy. Skuteczne oswojenie do konkretnych społecznych ról daje natomiast pewność, że porządek społeczny i ekonomiczny pozostanie nienaruszony, a my spełnimy swoje zadania.

Musical: Bulwar zachodzącego słońca
8-10 kwietnia / Opera Nova

Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia. Musical powstał na podstawie filmu noir Billy'ego Wildera "Bulwar Zachodzącego Słońca", zawierającego elementy dramatu, horroru i komedii, jednego z najlepszych w historii kina.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje
Do 9 kwietnia / Miejskie Centrum Kultury

Trwa tegoroczny festiwal Animocje. Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Festiwal filmowy Animocje, koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym jest na to dowodem. MCK zaprasza miłośników animacji do 9 kwietnia włącznie. Pełen program festiwalu dostępny jest TUTAJ

Spacer z przewodnikiem: Stare Miasto
9-10 kwietnia, godz. 11:00 / Most Staromiejski

W czasie wycieczki po Bydgoszczy odwiedzimy Stary Rynek, poznamy legendę o krwawej niedzieli, odkryjemy średniowieczne mury na podwórzu współczesnej kamienicy, zajrzymy do katedry, w której znaleziono niedawno cenny skarb, zobaczymy panoramę miasta z jego symbolem – trzema spichrzami oraz balansującą nad rzeką rzeźbą. Poznamy codzienność jego mieszkańców, dowiemy się, gdzie najchętniej wpadają na szybką kawę, a gdzie spotykają się wieczorem z przyjaciółmi. Nauczymy się też kilku słówek z lokalnej gwary, sprawdzimy, jaki czas pokazuje bydgoski zegar i przespacerujemy się uliczką, na której nie da się zmoknąć. Do zobaczenia w Bydgoszczy! Obowiązkowe zapisy: www.freewalkingtour.com/pl/tours/stare-miasto-bydgoszcz/ lub tel. 513 875 814. Miejsce spotkania: Most na ulicy Mostowej. Szukaj przewodnika z żółtym parasolem.

Za dyszkę bez zadyszki: Symbole Bydgoszczy, historie znane i nieznane
9 kwietnia, godz. 11:00 / Most Staromiejski

To spacer z przewodnikiem z cyklu „Za dyszkę bez zadyszki”, który poprowadzi Izabela Kozłowska – certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicy, członkini Koła przewodników ByLOT. Czas spaceru to ok. 2 godzin. Zbiórka grupy na Moście Sulimy – Kamińskiego.

Koncert: Akademia Wiolimisia
9 kwietnia, godz. 11:00 / Filharmonia Pomorska

Filharmonia Pomorska zaprasza najmłodszych mieszkańców na koncert w ramach cyklu „Akademia Wiolimisia”. Artyści pokazują, że klasyczna muzyka wcale nie musi być poważna. To koncert dla przedszkolaków (3-6 lat), przeplatany pogadankami o muzyce i zagadkami, dzięki czemu dzieci biorą czynny udział w wydarzeniu. W programie m.in.: Georg Lehmann Szatański puzon; Henryk Czyż U doktora pomidora; Gioacchino Rossini aria La calunia z opery Cyrulik Sewilski.

Koncert: Od brzuszka do uszka maluszka
9 kwietnia, godz. 12:30 / Filharmonia Pomorska

To już 129. koncert z tego cyklu. Zagra Prestige String Quartet. Filharmonia zaprasza kobiety w ciąży oraz maluchy do drugiego roku życia wraz z rodzicami.

Szlakiem krajoznawczo-kulinarnym „Niech Cię zakole”
9 kwietnia, 12:30-16:00 / Ostromecko

Ostromecko proponuje pełen pakiet, który ma być inspiracją przed nadchodząctmi świętami: wykłady, warsztaty, pokazy i degustacje związane z lokalnymi wielkanocnymi przysmakami. W trakcie spotkania odbędą się m.in. prezentacje i degustacje dań postnych i mięsnych, szkolenie doboru ziół i kwiatów do święconki, pokaz kulinarny parzenia kiełbas, krojenia szynki i przygotowania pierogów połączony z degustacją w Starej Kuchni. Podczas zwiedzania Pałaców i parku dowiecie się również, jak onegdaj w dawnych dworach świętowano Wielkanoc. Spotkanie poprowadzą: Piotr Lenart, Kasia Rymarz („Niech Cię Zakole”), Anna Kornelia Jędrzejewska i dr Agnieszka Wysocka. Zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl. Wydarzenie organizowane jest nie bez okazji - Zespół Pałacowo-Parkowy uroczyście wstępuje na Szlak Krajoznawczo-Kulinarny „Niech Cię Zakole”, wiodący przez Dolinę Dolnej Wisły! Wydarzeniu towarzyszy akcja „pomocny gościniec wielkanocny”, podczas której można nabyć przysmaki takie jak barszcz ukraiński czy pierogi w barwach Ukrainy, mająca na celu wspomóc potrzebujących.

Wiosenne inspiracje w świecie mody - rodzinne warsztaty dla dzieci
9 kwietnia, godz. 13:00 / Galeria sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Muzeum Okręgowe zaprasza rodziny z dziećmi na "Wiosenne inspiracje w świecie mody" - wspólny spacer po Wyspie Młyńskiej oraz zwiedzanie modowej wystawy "Od princeski do New Look. Ubiory damskiej z kolekcji Adama Leja", gdzie poszukamy śladów Pani Wiosny, które będą inspiracją w tworzeniu świątecznych dekoracji podczas warsztatów. Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi od lat 5. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

Koncert: Natalia Przybysz
9 kwietnia, godz. 20:00 / Fabryka Lloyda

Wiosną 2022 r. Natalia Przybysz wyruszy w trasę, by promować niezwykły krążek. “Zaczynam się od miłości” to interpretacja niezaśpiewanych dotąd tekstów Kory przez Natalię i jej zespół. Tytuł albumu “Zaczynam się od miłości” tytuł stanowi parafrazę zbioru tekstów Kory wydanych w formie książki pt. “Miłość zaczyna się od Miłości”. Pomysł na album zrodził się podczas spotkania Natalii Przybysz i Kamila Sipowicza. Spadkobierca dorobku Kory powierzył Natalii zebrane i niewydane dotąd w formie piosenek teksty legendy polskiej sceny muzycznej. Na krążku znajdą się zarówno utwory będące interpretacją tekstów Kory, jak i autorskie piosenki Natalii – inspirowane pracą nad projektem. Otwarcie bram Fabryki o godz. 18:00.

Spektakl: Nina i Paul
9-10 kwietnia ? Teatr Kameralny

Jedna opowieść. Dwie perspektywy. Sto pięć metrów. Milion uczuć. Kolizja galaktyk skutkuje ich połączeniem w jedno. Tak ewoluuje wszechświat.  Zderzenie światów Niny i Paula tworzy nową rzeczywistość. Tak dojrzewa człowiek. Nina i Paul chodzą do jednej klasy, ale tak naprawdę w ogóle się nie znają. Koniec roku, zmiana szkoły i towarzysząca temu perspektywa rozstania mobilizują nastolatków do podjęcia inicjatywy. Na oczach widzów ze słów i zdarzeń rodzi się więź, o której trudno mówić. A może wcale mówić nie trzeba, bo równie ważne – jeśli nie ważniejsze – jest to, czego Ona i On sobie nie mówią, co tylko czują, przeczuwają, co wyraża się uśmiechem, gestem, dotykiem. Niespodziewanie odważni, otwarci na siebie nawzajem, gotowi zaryzykować. Bohaterowie sztuki przypominają nam, że marzenia można i trzeba realizować, a dzielenie się przeżyciami z bliskim nam ludźmi pozwala doświadczać świata mocniej i głębiej. Scena staje się przestrzenią prawdziwego spotkania, o które tak dziś trudno. Widz nie tylko obserwuje, ale też przeżywa, bo historia Niny i Paula jest historią każdej i każdego z nas.Uwaga: podczas spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

Spektakl: Kierunek zwiedzania
9-10 kwietnia / I LO w Bydgoszczy

Spektakl „Kierunek zwiedzania" inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie. Racjonalność nas zjada, doświadczenie obecności drugiego człowieka staje się coraz bardziej nieosiągalne, doświadczenie duchowe wymyka się jakiejkolwiek narracji. Jak opowiedzieć o tym, co niewyrażalne? Jak wyjść poza martwe kanony, uwolnić się od wszelkich imitacji? Potrzebujemy wejść w ciemność i pustkę – wyzerować czas, wyzerować sztukę. Wykonać radykalny gest, jak Kazimierz Malewicz, kiedy w 1915 namalował Czarny kwadrat na białym tle. Każda rewolucja wymaga jednak ofiary. Każdy postęp wynika z historii upadku człowieka, który mimo niedoskonałości i lęków, walczy do końca o to, w co wierzy. Jaki jest los pozostawionych światu radykalnych gestów? Co pozostało z wielkiego poświęcenia? Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na różnorodność w odbiorze rewolucyjnych ideałów? I czy w cokolwiek jeszcze wierzymy?

FryMark bydgoski
10 kwietnia, godz. 10:00-14:00 / plac przed Bydgoskim Centrum Finansowym

FryMARK to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – spotykamy się w każdą niedzielę w samym centrum Bydgoszczy na ul. Gdańskiej 8, na placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym w Bydgoszczy gdzie możecie skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców. Co znajdziecie na Fry? Zdrowe, pyszne i wartościowe jedzenie. Pieczywo tradycyjne i dla diet eliminacyjnych, wypieki i słodycze (również dla cukrzyków, GF, bez jaj), wybór nabiału koziego i krowiego (mleka, sery, jogurty, podpuszczkę), duży asortyment wędlin, kiełbas, mięsa eko. Miody, warzywa, owoce i ich przetwory, przyprawy z całego świata, herbaty mistrzowskie, masło klarowane z Bieszczad, pełno zieleniny, jajka, dania dla wegan i wegetarian, gotowe obiady na wynos i na miejscu (na ciepło i na zimno), najlepszą kawę w mieście. I wiele, wiele innych. Wstęp wolny.

Warsztaty cyrkowe w Młynach
10 kwietnia, godz. 11:00 / Młyny Rothera

Mimezis Art i bydgoscy kuglarze zapraszają na darmowe Warsztaty Cyrkowe w Młynach Rothera! Jeśli masz ochotę rozpocząć fascynującą przygodę ze światem cyrkowych umiejętności, przyjdź na bezpłatne warsztaty w najbliższą niedzielę. Nauczysz się jak zadziwić innych – i przede wszystkim siebie! Miło spędzony czas to nie wszystko. Warsztaty cyrkowe to także liczne korzyści dla Ciebie – poprawisz koncentrację uwagi, refleks i kreatywność oraz zredukujesz poziom stresu. Na spotkania zapraszane są również osoby posiadające doświadczenie, będzie czas na wspólny trening w komfortowej przestrzeni. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali obowiązują zapisy. Również dla osób, które przyjadą trenować z własnym sprzętem w ramach Bydgoskiej Strefy Kuglarskiej. Należy wysłać zgłoszenie mailem: mimezis.biuro@gmail.com. Dzieci uczestniczą w warsztatach wraz z opiekunami. Sprzęt warsztatowy zapewnia organizator.

Warsztaty genealogiczne dla dzieci
10 kwietnia, godz. 12:00 / Młyny Rothera

Przed nami kolejna edycja warsztatów genealogicznych dla dzieci, podczas których wyruszymy w głąb rodzinnych historii i wspólnie zastanowimy się, w jakim klimacie mogą wyrosnąć drzewa genealogiczne. Potem będziemy odkrywać: co robiła babcia, zanim została babcią, czy w naszych rodzinach byli dzielni rycerze, czy dziadek lubił jeździć na rowerze, czy wśród naszych przodków możemy spotkać marynarzy i sklepikarzy. Młodzi genealodzy, odkrywcy, reporterzy stworzą wspólnie zestaw pytań, które warto zadać najbliższym. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat z opiekunami. Zapisy - osobiście w Młynach Rothera w punkcie informacyjnym Zaczyn (pn-nd 12-20) lub telefonicznie: 887 467 208 (pn-nd 12-20).

Spacer z przewodnikiem: O dawnej Bydgoszczy
10 kwietnia, godz. 11:00 / Makieta dawnej Bydgoszczy, amfiteatr ul. Mostowa przy spichrzach

Kolejna propozycja wycieczki z przewodnikiem, tym razem dla rodzin z dziećmi. Zawsze interesowała Was historia miasta? Chcieliście brać udział w spacerach ale baliście się, że dzieci będą się nudzić i nie dadzą rady? Projekt Zabytek ma dla Was idealną propozycję - w każdą drugą niedzielę miesiąca zaprasza rodziny z dziećmi na wycieczki z przewodnikiem po mieście. Całym tym zamieszaniem kierować będzie mama (przewodnik i edukator) z córką (małym pomocnikiem). Historia przedstawiona przez tę dwójkę będzie lekka i łatwa w zrozumieniu. Nie zabraknie misji na spostrzegawczość, a także drobnych niespodzianek. 10 kwietnia spotykamy się na spacerze pt. "O dawnej Bydgoszczy". Na spacerze przewodniczki opowiedzą o mieście i o legendach z nim związanych. Koszt uczestnictwa: dorośli 12 zł/ dzieci 6 zł. Czas trwania: ok. 1,5h.

Rękoczyny w Młynach Rothera
10 kwietnia, godz. 12:00-18:00 / Młyny Rothera

Tego samego dnia w godz. 12:00-18:00 odbędą się Rękoczyny, czyli Targi Rzeczy Wyjątkowych. W klimatycznej przestrzeni Młynów Rothera spotkacie się z wieloma twórcami z naszego regionu i nie tylko. Być może uda się Wam upolować jakieś piękne, ręcznie robione ozdoby świąteczne.

Przedświąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci
10 kwietnia, godz. 13:00 / Młyny Rothera

Młyny Rothera proponują twórczą zabawę podczas świątecznych warsztatów. Na spotkaniu uczestnicy uruchomią wyobraźnię i stworzą ozdoby świąteczne metodą decoupage’u. Decoupage to tradycyjna technika zdobienia przy pomocy serwetek i papieru. Każdy uczestnik zaprojektuje na swoim jajku własną kompozycję, którą utrwali specjalnym preparatem. Zawieszka-jajko będzie mogła przystroić nasze domy na nadchodzące święta Wielkanocne. Zapisy - osobiście w Młynach Rothera w punkcie informacyjnym Zaczyn (pn-nd, godz. 12:00-20:00) lub mailowo na adres: warsztaty@mlynyrothera.pl (należy podać: dane dziecka i opiekuna, wiek dziecka i nr telefonu kontaktowego). Warsztaty są bezpłatne.

Za dyszkę bez zadyszki: spacer przez Śródmieście
10 kwietnia, godz. 14:00 / Most Staromiejski

Grupę poprowadzi Katarzyna Burczyk – certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicy, członek Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „ByLOT” oraz Koła Przewodników przy ByLOT. Minimalna grupa dla odbycia spaceru: 10 osób. Czas trwania spaceru to ok. 2 godziny. Zbiórka grupy na  Moście Sulimy Kamińskiego, zakończenie spaceru przy pomniku Łuczniczki. Warunkiem udziału w spacerze jest okazanie dowodu opłaty.

Genealogia dla początkujących
10 kwietnia, godz. 14:00 / Młyny Rothera

Tę edycję warsztatów genealogicznych Młyny kierują do starszych odbiorców (dorośli i młodzież od lat 16). Zapraszają wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z genealogią, ale jeszcze nie wiedzą, jak się za to zabrać i w jaki sposób weryfikować rodzinne legendy. Uczestnicy dowiedzą się, jakiego rodzaju dokumenty kryją się w urzędach stanu cywilnego, archiwach państwowych i kościelnych oraz jak wygląda proces poszukiwania przodków. Przyjrzą się wnętrzom ksiąg metrykalnych z okolic Bydgoszczy i byłego zaboru pruskiego, stworzą słowniczek niemieckich i łacińskich zwrotów przydatnych podczas badania rodzinnych historii. Zapoznają się również z podstawami pisma gotyckiego. Ponadto zobaczą, z jakich przydatnych internetowych baz danych i pomocy genealogicznych można korzystać podczas prywatnych genealogicznych śledztw. Zapisy – osobiście w Młynach Rothera w punkcie informacyjnym Zaczyn (pn-nd 12-20) lub telefonicznie: 887 467 208 (pn-nd 12-20). Warsztaty są bezpłatne.

Koncert: 7 ostatnich słów…
10 kwietnia, godz. 17:00 / Filharmonia Pomorska

Siedem wypowiedzi Jezusa umierającego na Krzyżu (nazywanych „siedmioma słowami”) stało się nie tylko tematem rozważań teologów, lecz także inspiracją dla muzycznych opracowań. Kompozytorzy tacy jak Heinrich Schütz, Giovanni Battista Pergolesi, Christoph Graupner przekazywali słowa Chrystusa poprzez dzieła wokalno-instrumentalne takie jak oratoria czy kantaty. Joseph Haydn w 1768 roku otrzymał zlecenie napisania utworu instrumentalnego, które będzie towarzyszyło modlitewnej kontemplacji „Siedmiu Słów”. Kompozytor stworzył dzieło niekonwencjonalne, na które składa się siedem instrumentalnych sonat, poprzedzonych introdukcją i zakończonych żywą częścią finałową, ilustrującą trzęsienie ziemi, które nastąpiło po śmierci Jezusa. Dzieło odniosło ogromny sukces. Niedługo po tym Haydn przygotował wersję oratoryjną oraz opracowanie na kwartet smyczkowy, które usłyszymy w wykonaniu kameralistów orkiestry Capella Bydgostiensis.

Oscary - najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie
10 kwietnia, godz. 20:30 / Kino Orzeł

On My Mind. Please Hold. Sukienka. The Long Goodbye. Ala Kacchu – Take and Run. Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.