logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście (10-12.06)




Nadchodzący weekend w Bydgoszczy to ogromna dawka najróżniejszych wydarzeń. Mieszkańcy mają do wyboru koncerty, spektakle, zwiedzanie miasta z przewodnikiem (również z perspektywy wody), pikniki, wykłady, warsztaty, rajdy rowerowe i dużo sportowych emocji. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – zarówno dorośli, seniorzy jak i najmłodsi bydgoszczanie.


PIĄTEK

Dziewczyny na boiska – otwarty trening dla dziewczyn z klas 1-8
10 czerwca, godz. 15:00 / SP 32, ul. Bałtycka 59

Wszystko zaczęło się od szkolnego projektu. Pola Niewiadomy, uczennica 7 klasy SP 32 w Bydgoszczy, postanowiła zmobilizować młode bydgoszczanki do wzięcia udziału w naborach do klubów piłkarskich i rozpoczęcia swojej przygody z królową sportu – piłką nożną. Pomysł ten spodobał się działaczom bydgoskiego środowiska piłkarskiego, co zaowocowało pomysłem organizacji wydarzenia z ekstraklasowym klubem żeńskiej piłki nożnej. Otwarty trening i spotkanie z żeńską drużyną piłki nożnej ekstraligowego Klubu Sportis KKP Bydgoszcz odbędzie się 10 czerwca o godz. 15:00 na boisku SP 32 przy ul. Bałtyckiej 59. Wydarzenie kierowane do dziewczyn z klas 1-8.

Koncert: Carmina Burana
10 czerwca, godz. 19.00 / Filharmonia Pomorska

Kantata sceniczna Carmina Burana to najsłynniejsze dzieło Carla Orffa. Nazwę swą czerpie od średniowiecznego zbioru pieśni odnalezionego w 1803 roku w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Manuskrypty trafiły do rąk Carla Orffa i zainspirowały go do stworzenia wielkiego dzieła wokalno-instrumentalnego. W pierwszej części kompozytor umieszcza pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Carmina Burana odniosła niesamowity sukces podczas swojej premiery w 1937 roku, od tego czasu weszła do kanonu muzyki poważnej, a O Fortuna jest jednym z najbardziej znanych tematów chóralno-symfonicznych. Na estradzie wraz z Orkiestrą Symfoniczną FP wystąpią połączone bydgoskie chóry. Dla Chóru Politechniki Bydgoskiej będzie to koncert uświetniający Jubileusz 25-lecia nieprzerwanej działalności zespołu na tej Uczelni.

Koncert: Szpaku
10 czerwca, godz. 19:00 / Wakepark, Myślęcinek

Królik pojawił się na mieście! noSleep & GUGU zapraszają na solowy koncert Szpaka w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią trasy koncertowej DDZPPM TOUR. Gotowi na Dom Dla Zmyślonych Przyjaciół Pana Mateusza Live? Przygotujcie się na wyjątkowe audio-wizualne show! Podczas koncertu nie zabraknie także materiału ze starszych płyt Szpaka. Wstęp 15+, poniżej tylko z pełnoprawnym opiekunem.

Koncert zespołu Alameda
10 czerwca, godz. 21:00 / Młyny Rothera

Młyny Rothera zapraszają na koncert zespołu Alameda zapowiadający wrześniowe otwarcie wystawy “Węzły”. Alameda to formacja reprezentująca bydgoską scenę muzyczną. To właśnie w naszym mieście narodził się pomysł na zespół i nagrane zostały wszystkie wydawnictwa grupy. Muzyka i jej wpływ na kształtowanie tożsamości miasta to jeden z wątków, który zostanie poruszony na wystawie, więc na ich trasie koncertowej nie mogło zabraknąć wizyty w Młynach. Więcej informacji o zespole tutaj

SOBOTA

Sobota w ZOO
11 czerwca, godz. 9:00-15:00 / Myślęcinek, Ogród Zoologiczny

W najbliższą sobotę w zoo odbędzie się spotkanie rodzinne i gra terenowa. Bohaterami tych wydarzeń będą zwierzęta parzystokopytne. W godzinach od 9:00 do 11:30 odbędzie się spotkanie rodzinne „Tajemnice parzystokopytnych”. Podczas wydarzenia, które będzie miało formę spaceru, uczestnicy poznają ciekawostki na temat rodziny jeleniowatych oraz żubrów. Na zakończenie chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Prosto do domu”. Pierwszych pięć rodzin spośród grupy, które prawidłowo rozwiążą zadania, otrzyma nagrodę książkową, pozostali - zakładki do książki. Na spotkanie wymagane są zapisy pod numerem telefonu 52 328 00 09 w. 51 (od godz. 7.30 do godz. 14). Liczba miejsc ograniczona do 30 osób. W godzinach 13:00-15:00 natomiast można dołączyć do gry terenowej „Prosto do domu”. Karty do gry będą wydawane w pawilonie Akwarium Terrarium do godziny 14:00. I tu analogicznie, pierwszych pięć rodzin, które wykażą się prędkością i dokładnością, otrzyma nagrodę książkową, pozostali - zakładki do książki. Wstęp do zoo kosztuje 25 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy). 

Śniadanie na Trawie
11 czerwca, godz. 10:00 / Park im. Kazimierza Wielkiego

Śniadanie na Trawie to okazja, by zacząć dzień od relaksu, spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Już pierwsze edycje okazały się sukcesem i zgromadziły tłumy bydgoszczan. Jak zawsze zapraszamy do parku przy Restauracji Weranda z kocem i koszem piknikowym. Od godz. 10:30 chętni będą mieli okazję zakupić zestawy piknikowe przygotowane przez zespół Restauracji Weranda. Nie zabraknie też słodkości, czy dobrej kawy. Już o godzinie 10:00 zaczniemy dzień jogą z Dorotą Priebe – Kubiak ze Stanu Harmonii, który w Bydgoszczy słynie m.in. z cyklu Joga na Trawie. Tym razem plenerowe spotkanie przy Fontannie Potop. Zabierzcie maty i wygodne ubrania. Nie musicie mieć doświadczenia – jedynie dobry nastrój i ochotę, by rozpocząć weekend robiąc coś dobrego dla swojego ciała i umysłu. O godzinie 12:00 Zapraszamy na Jogę nidrę czyli jogę snu, którą poprowadzi dla nas Joanna Waligórska z Stanu Harmonii. Joga nidra to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie, otwieramy się na marzenia. Na miejscu będą czekać jeszcze inne atrakcje. Wstęp wolny.

Zostań turystą w swoim mieście: Spływ Smukała - Zimne Wody
11 czerwca, godz. 10:00 / Przystanek Opławiec/Biwakowa

W te wakacje zostań turystą w swoim mieście! Wspólne poznawanie historii miasta, zwiedzanie zabytkowych obiektów, muzeów i spływy kajakowe - wszystko to czekać będzie na chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w akcji “Zostań turystą w swoim mieście”. Program 25 wydarzeń organizowanych pomiędzy 5 czerwca a 24. września jest całkowicie darmowy dla uczestników, dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 11czerwca będzie świetną okazją do poznawania wodnego oblicza naszego miasta. Zapisy na poszczególne spływy są prowadzone za pomocą specjalnego formularza, który znajduje się na stronie www.kanalbydgoski.pl. Zapisy na spływy ruszają na 14 dni przed datą wydarzenia. 

Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC - Okole
11 czerwca, godz. 10:00 / Okole

Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką” realizuje projekt pn. „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC”, w ramach którego w najbliższych tygodniach, zorganizowane zostaną jedyne w swoim rodzaju wycieczki po osiedlach mieszkaniowych w Bydgoszczy! Mniej i bardziej znane osiedlowe historie odkrywane będą razem z Piotrem Weckwerthem, autorem bloga Weckwerth - turystyka BEZ FILTRÓW. Zachęcamy do udziału w zwiedzeniu. W najbliższą sobotę zwiedzimy Okole. Czas trwania wycieczki to ok. 2 godz. Jak się zapisać? Drogą mailową: fundacja.nadrzeka@gmail.com, telefonicznie: 884-002-977 lub przez Messengera (Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką”). Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń! Udział w wycieczkach jest całkowicie bezpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Muzyczne koncerty dla maluchów
11 czerwca, godz. 11:00 i 12:30 / Filharmonia Pomorska

Filharmonia Pomorska zaprasza na kolejną odsłonę koncertów dla najmłodszych. W najbliższą sobotę o godz. 11:00 odbędzie się Akademia WioliMisia, czyli koncert dla przedszkolaków (3-6) lat, przeplatany pogadankami o muzyce, zagadkami, dzięki czemu dzieci biorą czynny udział w wydarzeniu. A o godz. 12:30 koncert z cyklu Od brzuszka do uszka maluszka, przeznaczony dla kobiet w ciąży i najmłodszych melomanów, którzy nie ukończyli jeszcze drugiego roku życia. W kameralnej atmosferze, muzycy wprowadzają maluchy w świat dźwięków. 

Artystyczny piknik z Wydziałem Sztuk Projektowych
11 czerwca, godz. 12:00 / Wyspa Młyńska

W styczniu br. na Politechnice Bydgoskiej powołano nowy wydział - Wydział Sztuk Projektowych. Z tej okazji uczelnia zaprasza bydgoszczan do wspólnego świętowania. 11 czerwca o  godz. 12:00 na Wyspie Młyńskiej rozpocznie się piknik artystyczny. Będzie wiele atrakcji zarówno dla dorosłych jak i młodszych mieszkańców. W programie m.in. wystawa prac studentów, pokaz rzeźby z recyklingu, plakaty studenckie „Pokój dla Ukrainy”, pokaz mody i inne. Oficjalnie zostaną odsłonięte też kultowe rzeźby ryb, które zostały przeniesione na Wyspę z Fontanny Potop. Przez cały dzień będzie można także skorzystać z porad młodych architektów wnętrz. Szczegółowy plan imprezy dostępny jest TUTAJ

Spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy
11 czerwca, godz. 12:30 / Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby odwiedzające Bydgoszcz, a także mieszkańców miasta na letnie spacery z przewodnikiem. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Proponujemy dwie trasy: Poznaj Stare Miasto - w każdą sobotę, spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską lub Dookoła Śródmieścia  - w każdą niedzielę, spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki. Start o godz. 12.30 spod Bydgoskiego Centrum Informacji, Czas trwania spacerów: ok. 1,5 godz.

Co z tą Wisłą w Fordonie?
11 czerwca, godz. 13:00 / Stary Fordon, synagoga

Bardzo zaawansowane prace na bulwarach i nabrzeżu Wisły w Fordonie budzą szerokie zainteresowanie wśród mieszkańców i gości. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu chce pokazać tę miejską inwestycję od szczegółu (co wykonano, co się dzieje i jaki będzie efekt) do ogółu, czyli na tle koncepcji rozwoju całej Bydgoszczy oraz przemian nadwiślańskich w całym województwie (i nie tylko). Kluczowe będzie sformułowanie pomysłów i postulatów dotyczących przyszłości terenów nad Wisłą w Bydgoszczy Fordonie. Szykuje się owocna debata z udziałem władz Miasta i obywateli. Stowarzyszenie zaprasza także na wycieczkę z przewodnikiem, rejs unikatowym drewnianym statkiem i film z muzyką na żywo.

Kanał Kultura: Piknik muzyczny na V Śluzie
11 czerwca, godz. 14:00 / V śluza, ul. Czarna Droga

Pierwsze wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu Kanał Kultura już w najbliższą sobotę 11 czerwca w godzinach 14.00-17.00. Wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy z przygotowaliśmy "Piknik muzyczny". Będzie to spotkanie z młodymi talentami, dziećmi i młodzieżą która kształci się w naszym mieście. Zaprezentują się zespoły, soliści z różnych gatunków muzycznych. I będzie z pewnością bardzo profesjonalnie. Dla widowni przewidziano konkursy z nagrodami, szczególnie dla dzieci . W pobliżu V Śluzy będzie możliwość wypożyczenia za darmo kajaków, które udostępni Muzeum Kanału Bydgoskiego. A to wszystko z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Koncert odbędzie się na V Śluzie, w okolicy ul. Czarna Droga.

Dzień dla Ukrainy na UKW 
11 czerwca, godz. 14:00-18:00 / budynek „Copernicanum” i j jego dziedziniec

Wydarzenia skierowane są nie tylko do społeczności Uniwersytetu, ale również do mieszkańców Bydgoszczy, regionu oraz ukraińskich gości. Podczas Studenckiego Pikniku prowadzona zostanie zbiórka finansowa na pomoc humanitarną Ukraińcom walczącym z rosyjską agresją. Datki zbierane będą do puszek przez wolontariuszy. Będzie można również zakupić cegiełki o wartości 10 zł, które wezmą udział w losowaniu  nagrody głównej – roweru ufundowanego przez sklep „KRYSPORT” o wartości ponad 2 tys. zł. Organizatorzy przygotowali licytacje licznych fantów. Ich wykaz oraz ceny wywoławcze na stronie internetowej: www.ukw.edu.pl. Dla gości pikniku studenci przygotowali liczne atrakcje, m.in. dmuchany zamek i zjeżdżalnia, warsztaty, zabawy i pokazy. W programie oprócz licytacji także pokaz taneczny i koncerty na żywo. Wystąpią m.in. Weronika Moloshna, uczestniczka The Voice Of Poland i Switłana Pobereżniuk. 

Spektakl dla dzieci: Czerwony kapturek
11 czerwca, godz. 16:00 / Teatr Polski

"Czerwony Kapturek" to muzyczna opowieść o dziewczynce podróżującej przez las do swojej chorej babci, gdzie spotyka głodnego i przebiegłego wilka. Ludowa baśń doczekała się niezliczonych wersji, jednak najczęściej interpretowano ją jako ostrzeżenie przed zagrożeniami czającymi się w obcym świecie. Twórcy bydgoskiego przedstawienia pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej i zbędnego moralizatorstwa. W muzycznej oprawie spektakl przybierze kształt dynamicznej i przewrotnej opowieści o strachu i odważnym stawianiu mu czoła. To również opowieść o bezinteresownej pomocy i o dobru, które ostatecznie zawsze wygra ze złem. Tekst wzbogacony został o zabawne piosenki, które będą atrakcyjne dla całych rodzin, nauczycieli i pedagogów.

Spektakl dla dzieci: Proszę słonia
11 czerwca, godz. 16:00 / Teatr Kameralny

Spektakl „Proszę słonia!” to adaptacja Arkadiusza Klucznika na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna „Proszę słonia”. Historia opowiada o kilkuletnim chłopcu, Piniu, który jest najmniejszy w swojej klasie. Przysparza to zmartwień jego rodzicom, którzy codziennie podają mu garść witamin po to, żeby urósł. Tabletki, zamiast trafiać do Pinia, znikają w trąbie porcelanowego słonia Dominika. Witaminy na wzrost działają zaskakująco sprawnie, lecz zamiast rosnącego chłopca, rodzice mają w domu słonia, który nie przestaje rosnąć. Sztuka jest realizowana w konwencji teatru lalek. Aktorzy występują także w żywym planie, a jednym z bardziej wyrazistych elementów kostiumów będą charakterystyczne półmaski groteskowe. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+ i ich opiekunów.

Kierunek Wycieczka – Nad brzegiem rzeki
11 czerwca, godz. 17:00 / Pomnik Flisaka przy moście im. Jerzego Sulimy Kamińskiego

Bydgoszcz od zawsze związana jest z wodą. Tym razem Projekt Zabytek zaprasza na spacer brzegiem rzeki. Przewodnik opowie o najważniejszych obiektach znajdujących się po jednej i drugiej stronie rzeki. Trasa będzie wiodła na brzegiem rzeki aż do mostów kolejowych. Koszt uczestnictwa: 12zł za osobę. Start o godz. 17.00

Operetka: Zemsta nietoperza
11 czerwca, godz. 19:00 / Opera nova

„Zemsta nietoperza” Straussa uchodzi za operetkę wzorcową dla swego gatunku i zawiera co najmniej dwa komponenty, które czynią z niej arcydzieło. Po pierwsze - wspaniałą muzykę: walce, polki i arie, przed którymi drżą śpiewacy, gdyż wymagają wielkiej rozpiętości głosu. To z tej operetki pochodzi m.in. słynny „czardasz Rozalindy”, aria Adeli „ze śmiechem” i cudowna uwertura, która wprost porywa do tańca. Po drugie - dowcipne i intrygujące libretto, łączące paryską frywolność literackiego pierwowzoru, pełną wdzięku i elegancji komedię salonową i wiedeńską krotochwilę. Geniusz Straussa połączył to harmonijnie, wplatając do II aktu scenę balu u księcia Gigi.

XVII Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego
11 czerwca, godz. 21:00 / KS Gwiazda

Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego to najstarszy, nieprzerwanie organizowany nocny maraton w Polsce! Zawody są kultowe bowiem gromadzą na starcie stałych uczestników, którzy są symbolem wartości jaką niesie sport a w szczególności biegi maratońskie! Te zawody to wielka atrakcja dla uczestniczących w niej osób. Bieg, bowiem rozgrywany jest w nocy w przepięknej scenerii Plant Bydgoskich w unikalnej scenerii, wzdłuż unikatowych zabytków hydrotechniki jakimi są śluzy rodem z XVIII w. na Kanale Bydgoskim, który jest najstarszym śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski czynnym do dnia dzisiejszego. Towarzyszące inicjatywie atrakcje, sprawiają, że każdy uczestnik, poprzez czynny udział bądź dopingowanie, może poczuć ducha sportowej atmosfery i doświadczyć artystycznych wrażeń.

  

NIEDZIELA

Bydgoska Masa Krytyczna - X Bydgoskie Święto Cykliczne
12 czerwca, godz. 10:00 / Stary Rynek

Impreza ma charakter rajdu rowerowego połączonego z piknikiem rodzinnym w Ostromecku. W drugą niedzielę czerwca startujemy o godz. 10:00 ze Starego Rynku, skąd przez Bydgoszcz przejedziemy do  Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Każdy uczestnik w trakcie zapisów wybiera zestaw: bez posiłku (20 zł) lub z posiłkiem – grillowaną kiełbaską (30 zł). Poza bonem na posiłek w zestawie startowym znajdziecie: pamiątkową koszulkę techniczną (dla pierwszych 100 osób), rowerowy gadżet (dla osób z numerami 101 – 200), imienny numer startowy, możliwość wzięcia udziału w konkursach z cennymi nagrodami, ubezpieczenie. Na zakończenie po przyjeździe do Ostromecka będzie można odpocząć w cieniu zabytkowego pałacu i wziąć udział w szeregu przygotowanych atrakcji. Na dzieci będą czekali animatorzy. Nie zabraknie też bezpłatnych przeglądów rowerów. Osoby mające problem z zapisami prosimy o kontakt: e-mail: kontakt@masa.bydgoszcz.pl lub tel. 507 936 418. Zapisy tutaj.  

Wycieczki z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi: Symbole zwierząt w mieście nad Brdą
12 czerwca, godz. 11:00 / Pomnik Walki i Męczeństwa

Zawsze interesowała Was historia miasta? Chcieliście brać udział w spacerach ale baliście się, że dzieci będą się nudzić i nie dadzą rady? Projekt Zabytek ma dla Was idealną propozycję - w każdą drugą niedzielę miesiąca zaprasza rodziny z dziećmi na wycieczki z przewodnikiem po mieście. Wpadajcie całą rodziną, nudy nie będzie. Całym tym zamieszaniem kierować będzie mama (przewodnik i edukator) z córką (małym pomocnikiem).  Historia przedstawiona przez tą dwójkę będzie lekka i łatwa w zrozumieniu. Nie zabraknie misji na spostrzegawczość a także drobnych niespodzianek. 12 czerwca zapraszamy na spacer pt. „Symbole zwierząt w mieście nad Brdą”. Gdzie są zwierzęta w Bydgoszczy? Na pewno w ZOO ale nie tylko, niektóre takie wykonane przez ludzi chowają się w centrum miasta. Poszukamy ich razem. Sprawdzimy razem gdzie ukryły się niedźwiedzie i czy możemy spotkać małpki w mieście? Kontakt do organizatorów: 693 379 476, marta.bukolt@projektzabytek.pl.

Spektakl dla dzieci: Czerwony kapturek
12 czerwca, godz. 11:00 / Teatr Polski

"Czerwony Kapturek" to muzyczna opowieść o dziewczynce podróżującej przez las do swojej chorej babci, gdzie spotyka głodnego i przebiegłego wilka. Ludowa baśń doczekała się niezliczonych wersji, jednak najczęściej interpretowano ją jako ostrzeżenie przed zagrożeniami czającymi się w obcym świecie. Twórcy bydgoskiego przedstawienia pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej i zbędnego moralizatorstwa. W muzycznej oprawie spektakl przybierze kształt dynamicznej i przewrotnej opowieści o strachu i odważnym stawianiu mu czoła. To również opowieść o bezinteresownej pomocy i o dobru, które ostatecznie zawsze wygra ze złem. Tekst wzbogacony został o zabawne piosenki, które będą atrakcyjne dla całych rodzin, nauczycieli i pedagogów.

Małe Animocje - #bajkizpolski / zestaw filmów krótkometrażowych
12 czerwca, godz. 12:00/ Kino Orzeł

O nudzie i zabawie, która z niej wynika, a także trochę o zabawkach. Zestaw „Zabawa” skupia się na kwestii budowania relacji podczas wspólnego spędzania czasu. To opowieści o współdziałaniu, pokazujące, że choćby i najbrzydsza pogoda nie przeszkodzi wyobraźni i dobrej zabawie. Więcej o bajkach poczytacie tutaj.  

Wykład Joanny Zakrzewskiej pt. „Gaijin w krainie bogów - o podróżowaniu po Japonii”
12 czerwca, godz. 12:00 / Gmach Główny MOB

Kiedy wyruszamy w podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni musimy zdawać sobie sprawę ze specyfiki, jaka czeka na nas w tym kraju. Japonia jest bardzo azjatycka, jednak posiada swój własny i niepowtarzalny klimat. Związane jest to nie tylko z jej wyspiarskim charakterem, ale i z jej burzliwymi dziejami. Zależnie od tego w jakie miejsce na mapie Japonii trafimy, możemy spotkać się z wieloma zaskakującymi zachowaniami. Podczas wykładu prelegentka będzie mówić przede wszystkim o różnicach kulturowych i zachowaniach oczekiwanych przez gospodarzy, które warto przyswoić przed podróżą, aby nie narażać się na nieprzyjemne sytuacje.

Spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy
12 czerwca, godz. 12:30 / Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby odwiedzające Bydgoszcz, a także mieszkańców miasta na letnie spacery z przewodnikiem. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Spacer Dookoła Śródmieścia  - w każdą niedzielę, spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki. Start o godz. 12.30 spod Bydgoskiego Centrum Informacji, Czas trwania spaceru: ok. 1,5 godz.

Art Beats: Muzeum Prado – kolekcja cudów
12 czerwca, godz. 13:30 / Kino Orzeł

Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Madrycką chlubę, Museo Nacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8.000 dzieł tam zgromadzonych. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Po muzeum oprowadzi nas laureat Oscara – aktor Jeremy Irons. Zagłębimy się w historię Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, w historię królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też w historię życia ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.

Kaligrafia w Muzeum - kaligrafia japońska dla początkujących
12 czerwca, godz. 14:00 / Muzeum Okręgowe - Gdańska 4

Zajęcia kaligrafii japońskiej prowadzone przez dr Joannę Zakrzewską — japonistkę, kaligrafa i iluminatora, wykładowcę w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.

Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC - Okole
12 czerwca, godz. 15:00 / Bartodzieje

Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką” realizuje projekt pn. „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC”, w ramach którego w najbliższych tygodniach, zorganizowane zostaną jedyne w swoim rodzaju wycieczki po osiedlach mieszkaniowych w Bydgoszczy! Mniej i bardziej znane osiedlowe historie odkrywane będą razem z Piotrem Weckwerthem, autorem bloga Weckwerth - turystyka BEZ FILTRÓW. Zachęcamy do udziału w zwiedzeniu. W najbliższą niedzielę zwiedzimy Bartodzieje. Czas trwania wycieczki to ok. 2 godz. Jak się zapisać? Drogą mailową: fundacja.nadrzeka@gmail.com, telefonicznie: 884-002-977 lub przez Messengera (Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką”). Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń! Udział w wycieczkach jest całkowicie bezpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Zostań turystą w swoim mieście - Szlakiem bydgoskiej architektury militarnej
12 czerwca, godz. 16:00 / Stary Rynek

W te wakacje zostań turystą w swoim mieście! Wspólne poznawanie historii miasta, zwiedzanie zabytkowych obiektów, muzeów i spływy kajakowe - wszystko to czekać będzie na chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w akcji “Zostań turystą w swoim mieście”. Program 25 wydarzeń organizowanych pomiędzy 5 czerwca a 24. września jest całkowicie darmowy dla uczestników, dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pełen i aktualny program można znaleźć na Facebooku na profilu organizatora - Bydgoszcz do odkrycia. Wszystkie wydarzenia są darmowe, natomiast na niektóre należy zapisać się wcześniej. 

Spektakl dla dzieci: Proszę słonia
12 czerwca, godz. 16:00 / Teatr Kameralny

Spektakl „Proszę słonia!” to adaptacja Arkadiusza Klucznika na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna „Proszę słonia”. Historia opowiada o kilkuletnim chłopcu, Piniu, który jest najmniejszy w swojej klasie. Przysparza to zmartwień jego rodzicom, którzy codziennie podają mu garść witamin po to, żeby urósł. Tabletki, zamiast trafiać do Pinia, znikają w trąbie porcelanowego słonia Dominika. Witaminy na wzrost działają zaskakująco sprawnie, lecz zamiast rosnącego chłopca, rodzice mają w domu słonia, który nie przestaje rosnąć. Sztuka jest realizowana w konwencji teatru lalek. Aktorzy występują także w żywym planie, a jednym z bardziej wyrazistych elementów kostiumów będą charakterystyczne półmaski groteskowe. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+ i ich opiekunów.

Operetka: Zemsta nietoperza
12 czerwca, godz. 18:00 / Opera nova

„Zemsta nietoperza” Straussa uchodzi za operetkę wzorcową dla swego gatunku i zawiera co najmniej dwa komponenty, które czynią z niej arcydzieło. Po pierwsze - wspaniałą muzykę: walce, polki i arie, przed którymi drżą śpiewacy, gdyż wymagają wielkiej rozpiętości głosu. To z tej operetki pochodzi m.in. słynny „czardasz Rozalindy”, aria Adeli „ze śmiechem” i cudowna uwertura, która wprost porywa do tańca. Po drugie - dowcipne i intrygujące libretto, łączące paryską frywolność literackiego pierwowzoru, pełną wdzięku i elegancji komedię salonową i wiedeńską krotochwilę. Geniusz Straussa połączył to harmonijnie, wplatając do II aktu scenę balu u księcia Gigi.

Rafał Rutkowski - Śmiejmy się Bracia i Siostry
12 czerwca, godz. 19:00 / Kinoteatr Adria

„Śmiejmy się Bracia i Siostry” to najnowszy stand-up comedy Rafała Rutkowskiego. Rutkowski w swoim programie jak zwykle punktuje absurd i głupotę którą zauważa we współczesnym świecie. Z perspektywy dojrzałego mężczyzny komentuje świat social mediów, kulturę i politykę w naszym kraju. Podczas występu dowiecie się między innymi dlaczego coraz trudniej zrobić w polskim filmie karierę przez łóżko oraz o trudach wychowania hokeisty. Dowiecie się też jak został chirurgiem amatorem, dlaczego nudna telewizja jest fascynująca i kto w Polsce jest mistrzem w obrażaniu się.

 

WYDARZENIA KILKUDNIOWE

Wystawa (Nie)widzę
Od 10 czerwca / Młyny Rothera

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L.Braille`a w Bydgoszczy, obchodzący w tym roku jubileusz 150-lecia powstania, zaprasza na wystawę „(Nie) widzę”, która jest zbiorem  zdjęć przedstawiających codzienność wychowanków ośrodka w Bydgoszczy. Ekspozycję można rozpatrywać w trzech wymiarach dotyczących postrzegania. Ekspozycja była jednym z elementów kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”, propagującej informacje o umiejętnościach, możliwościach, zainteresowaniach i sukcesach osób, które nie widzą. Wstęp wolny.

II konferencja naukowa: Bydgostiana. Historia i współczesność
10-11 czerwca / Gamach Główny MOB, Gdańska 4

Miłośników Bydgoszczy zapraszamy 10-11 czerwca na drugą Bydgostianę – konferencję ekspertów badających dzieje i teraźniejszość naszego miasta. W zeszłym roku tematem było Miasto i Ludzie, a w tym – Historia i współczesność. Ta naukowa impreza jest inicjatywą bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Miasto to złożony organizm. Dlatego problematyka prezentowana na konferencji będzie miała charakter interdyscyplinarny. Swoje badawcze ustalenia zaprezentują historycy, socjolodzy, architekci, archeolodzy, historycy sztuki, kulturoznawcy i badacze literatury. Przez dwa dni różnorodne tematy poruszy ponad 30 prelegentów.

Festiwal Technologiczny w Focusie
10-11 czerwca / Focus Mall Bydgoszcz

Przyjdź i poznaj najnowsze sprzęty oraz zagraj w turnieju! Moc atrakcji dla małych i dużych miłośników technologii, gadżetów, pasjonatów gier. Wstęp jest bezpłatny. Festiwal potrwa dwa dni, w godz. 11:00-19:00. Na liście atrakcji są: strefa komputerów stacjonarnych, strefa konsol, strefa VR i strefa robotyki.

Fale Loki koki Dance Festival’22
10-12 czerwca / Hala Łuczniczka

To będzie największe wydarzenie taneczne w naszym mieście. Przyjdź i zobacz jak rywalizują najlepsi soliści, duety, pary i formacje w kraju. Tegoroczna edycja FLK DF’22 to turniej w randze Mistrzostw Polski (latin, caribbean, standard style) oraz Formation Dance Cup, czyli przegląd formacji tanecznych w różnych stylach tańca, kategoriach wiekowych i poziomach zaawansowania. Szczegóły tutaj

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23 w Podnoszeniu Ciężarów
11-12 czerwca / Kompleks Sportowy Zawisza

W najbliższy weekend 10-12 czerwca, w Bydgoskim Centrum Sportu, odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23. Wystąpi krajowa czołówka tej dyscypliny! Zapowiadają się spore emocje! Zawody rozpoczną się w sobotę 11 czerwca o godzinie 10.00. Uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 18.00. O godzinie 18.15 wystartuje kategoria 96 - 102 kg mężczyzn gdzie wystąpi nasz najlepszy zawodnik Bartłomiej Adamus. W niedzielę starty rozpoczną się o godzinie 10.00 a zakończenie przewidywane jest na godzinę 16.00. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Seniorada – tydzień międzypokoleniowy
Od 12 czerwca / Bydgoszcz

Odliczamy dni do pierwszej bydgoskiej Seniorady. To wyjątkowy tydzień międzypokoleniowy dla bydgoszczanek i bydgoszczan w każdym wieku. W dniach 12-18 czerwca 2022 r. kalendarz wypełni się wydarzeniami sprzyjającymi rodzinnym i międzypokoleniowym relacjom. Każdy znajdzie coś dla siebie! Są to zarówno wydarzenia otwarte dla każdego, takie jak koncerty czy wykłady. Są to także zamknięte warsztaty i szkolenia, wymagające wcześniejszej rejestracji. Więcej o atrakcjach Seniorady na www.bydgoszczseniorom.pl