logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Odkryj dziedzictwo Bydgoszczy
Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w naszym kraju już po raz 25. Z tej okazji w Bydgoszczy przygotowano szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów.


Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu.  W Bydgoszczy mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez m.in. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Mydła i Historii Brudu czy też Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

W programie m. in. niecodzienne zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Kanału Bydgoskiego, a także Szlaku TeH2O i Starego Fordonu.

Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Unii Europejskiej oraz Rady Europy, która ma na celu popularyzację zabytków. Polska włączyła się w akcję w 1993 r. i z tej okazji co roku na terenie naszego kraju odbywa się wiele atrakcyjnych wydarzeń, są to m.in. wystawy, spotkania tematyczne, których głównym zadaniem jest ukształtowanie społeczeństwa na potrzebę ochrony zabytków.   

Program Europejskich Dni Dziedzictwa w Bydgoszczy:

9.09.2017, godz. 13:30 – niecodzienne zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu, wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 52 515 70 15, warsztaty@muzeummydla.pl

14.09.2017, godz. 18:00 – wystawa – „Tu tyle lip gubiących kwiat, Taki zapachów odmęt – najpiękniejsze krajobrazy województwa kujawsko-pomorskiego”, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wystawę będzie można oglądać do końca września.

14-15.09.2017 – Konferencja – „Architektura Miast – Zieleń w krajobrazie miasta XIX i XX wieku”. Szczegóły konferencji nas stronie www.edd-kpck.pl.

15-16.09.2017, godz. 15:00 – Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza na wernisaż wystawy „Statki Bydgoskiego Obszaru Wodnego”;

16.09.2017, godz. 16:00  - promocja albumu „Od Kanału Bydgoskiego do Kanału Finow”.

16.09.2017, godz. 10:00-20:00 – Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy zaprasza na wystawę plenerową na placu Zbawiciela ukazującą ewangelickie dziedzictwo kultury i sztuki architektonicznej miasta i województwa kujawsko-pomorskiego, oraz ekspozycję starodruków, piśmiennictwa ewangelicyzmu, naczyń komunijnych i strojów liturgicznych. W trakcie trwania EDD 2017 odbywać się będą krótkie koncerty muzyki okresu reformacji.

16.09.2017, godz. 12:00-18:00, Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, zwiedzanie obiektów znajdujących się na Szlaku, oraz koncert finałowy na Wyspie Młyńskiej. Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej Szlaku.  

17.09.2017, godz. 11:00 – „Jedno miasto. Trzy kultury. Stary Fordon (II edycja)” to propozycja Stowarzyszenia Starego Fordonu. Między 11:00 a 20:00, odbędą się dwie wycieczki z przewodnikiem pod hasłem „Trzy świątynie – trzy nacje”; uroczyste odsłonięcie lapidarium utworzonego przez członków Stowarzyszenia na dawnym cmentarzu ewangelickim przy ul. Cechowej; wykład pastora bydgoskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej  we wnętrzach zabytkowej synagogi przy ul. Przy Bożnicy z okazji 500-lecia reformacji; w kościele pw. św. Mikołaja (ul. Wyzwolenia 2) koncert organowy w wykonaniu kantora doktora Jakuba Kwintala; premiera utworu „Kultura” skomponowanego przez muzyków z bydgoskiej Opera Nova i grupę hip-hopową „Sativa Skład”, więcej informacji na stronie internetowej organizatora. 

Wydarzenia z okazji EDD w regionie dostępne na stronie internetowej: edd.nid.pl