logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą




14 LISTOPADA


14 LISTOPADA – to właśnie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy dzień walki z cukrzycą obchodzony jest każdego roku w dniu urodzin doktora Frederika Bantinga odkrywcy insuliny. Obchody tego święta mają na celu uświadomienie społeczeństwu jak wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia jest cukrzyca. Co roku wzrasta liczba chorych i zapadają na nią coraz młodsze osoby. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest siódmą z najczęściej występujących przyczyn zgonów.  W Polsce już, co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają zdiagnozowanej choroby. Z uwagi na powszechność występowania cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.

ABC CHOROBY

Zgodnie z definicją WHO, to grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Cukrzyca w ok. 30-40 proc. nie jest diagnozowana, ponieważ w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. W konsekwencji, aż 50 proc. pacjentów w momencie wykrycia cukrzycy ma już późne powikłania cukrzycowe.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cukrzycy.

Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna – polega ona na tym, że trzustka nie produkuje insuliny, niezbędnej do regulowania poziomu cukru we krwi. Ma ona gwałtowny przebieg i najczęściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży.

Cukrzyca typu II – zwana także insulinoopornością – jest schorzeniem metabolicznym. W jej przebiegu trzustka produkuje insulinę, ale organizm staje się oporny na jej działanie. Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II rośnie w raz z wiekiem. Jest to jedna z typowych chorób wieku podeszłego. Wpływ na jej rozwój ma również nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz niezdrowy tryb życia.

Pierwszymi objawami choroby może być nadmierna potliwość, wzmożone pragnienie, senność, zwiększone oddawanie moczu lub chudnięcie.

Skutecznym sposobem na uniknięcie choroby jest profilaktyka.

Należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diecie, monitorowaniu stresu i badaniach poziomu glukozy. Nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Aktywność fizyczna jest istotna nie tylko w przypadku prewencji cukrzycy typu II, ale także właściwej jej kontroli. Niemniej ważna w zapobieganiu chorobie jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukru i tłuszczów. W zamian bogata w warzywa i owoce. Warto unikać produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych oraz używek. W popularyzowaniu zdrowej diety i właściwego żywienia pomaga portal Narodowego Funduszu Zdrowia gdzie każdy może znaleźć bezpłatne plany żywieniowe, z przepisami i informacją o wartości odżywczej produktów (diety.nfz.gov.pl).

Pamiętajmy cukrzyca to podstępna i groźna choroba - niezdiagnozowana i nieleczona zagraża naszemu zdrowiu i życiu.