logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

BEZ DAWCY NIE MA TRANSPLANTACJI




26 października – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji


26 października

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

W Polsce po raz pierwszy zorganizowała go w 2005 r. Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy - prowadzona przez prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Włodarczyka.  Celem powołania tego Święta było promowanie transplantacji oraz zwiększenie świadomości na temat dawstwa narządów, szpiku oraz krwi.
Transplantologia jest stosunkowo młodą i rozwojową dziedziną medycyny. Na Świecie pierwszy przeszczep nerki przeprowadzono w 1954 roku w Stanach Zjednoczonych. Kolejny przełom w tej dziedzinie medycyny nastąpił w roku 1967 w RPA, gdzie przeprowadzono udane zabiegi przeszczepu serca i wątroby.  W Polsce pierwsza udana próba przeszczepu nerki miała miejsce w 1966 roku. Od tego momentu polscy transplantolodzy stopniowo osiągali sukcesy w przeszczepianiu kolejnych narządów. Obecnie wykonuje się przeszczepy nerek, wątroby, serca, płuc, trzustki, jelita cienkiego, rogówki, szpiku, komórek macierzystych. Wykonuje się również złożone przeszczepy wielotkankowe np. kończyny górnej czy twarzy.
Przeszczepianie przywraca niektóre funkcje ciała ludzkiego poprzez „przeniesienie” komórki, tkanki lub narządu od dawcy do biorcy. W warunkach zdrowia nasze narządy i tkanki mają prawidłową anatomię i czynność. W warunkach choroby ten dobrostan ulega zachwianiu. Wiele ciężkich chorób nie poddaje się leczeniu i prowadzi do zupełnej niewydolności i ostatecznie śmierci człowieka. Przeszczep jest najlepszą i często jedyną metodą leczenia niewydolności narządów.   
Każdy z nas może być częścią tej metody leczenia. Może okazać się potrzebującym biorcą lub zostać dawcą. Przez indywidualne decyzje przekazania narządów – zwiększamy szansę przedłużenia czyjegoś życia.

Jak zostać dawcą narządów?

Jak zostać dawcą szpiku?