logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście (13-15.05)
Ten weekend upłynie szczególnie pod znakiem Nocy Muzeów. To już 14 maja. Poza tym rusza festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Na bydgoszczan czekają także różnego rodzaju koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i spacery z przewodnikiem. Jest też propozycja integracji młodszych mieszkańców poprzez polsko-ukraińską grę terenową.


Tydzień Bibliotek
13 maja / Biblioteka Główna

Biblioteka – świat w jednym miejscu. Pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W programie m.in. wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy filmów i kiermasz książek. Na część wydarzeń obowiązują zapisy. 13 maja czekają nas jeszcze warsztaty dla dorosłych i seniorów oraz spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim. Biblioteka włącza się także w obchody Nocy Muzeów. O tygodniu bibliotek pisaliśmy szczegółowo TUTAJ.

Za dyszkę bez zadyszki: Stare Miasto
13 maja, godz. 17:30 / Pomnik Kazimierza Wielkiego

ByLOT zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu. Tym razem możecie poznać Stare Miasto. Grupę poprowadzi Tomasz Tworek, certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicy. Miejsce zbiórki: skwer przed Pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Czas trwania spaceru to ok. 90 minut.

Wykład: Słoneczniki - zegary pogodnego czasu
13 maja, godz. 18:00 / Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4

W najbliższy piątek zapraszamy wszystkich ciekawych świata, a w szczególności miłośników astronomii i zegarów słonecznych, na wyjątkowy wykład dr. Krzysztofa Przegiętki pt.: „Słoneczniki - zegary pogodnego czasu”. Uczestnicy dowiedzą się co ma wspólnego zegar słoneczny z kamienicy przy ul. Śniadeckich 45 w Bydgoszczy z zegarem na alkierzu Pałacu w Wilanowie i zegarem z Sydney; co wspólnego miał Albert Einstein z zegarami (i koleją) oraz czy godzina zawsze liczyła 60 minut; czy starożytni Grecy rzeczywiście mieli więcej czasu niż my; jak zostać słonecznym zegarmistrzem - krótki praktyczny kurs posługiwania się zegarem słonecznym oraz dlaczego zegary słoneczne nazywano kompasami i czym są podróżne zegary słoneczne. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.

Koncert: T-Love
13 maja, godz. 18:00 / Fabryka Lloyda

T. Love - jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, powraca na scenę po 5 latach przerwy. W 2022 roku zespół zaprezentuje nowy album zatytułowany „HAU! HAU!”. Za większość kompozycji na nowym krążku odpowiada Janek Benedek, który wrócił do zespołu podczas prac nad nowym albumem. Płytę „HAU! HAU!” zapowiadają single „Pochodnia” i „Ponura Żniwiarka”. W pierwszym z nich gościnnie zaśpiewała i wystąpiła Kasia Sienkiewicz – wokalistka zespołu Kwiat Jabłoni. Najnowsze utwory usłyszycie w najbliższy piątek w Fabryce Lloyda.

Koncert: Msza w muzyce           
13 maja, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska

Msza d-moll, znana jako Msza Nelsońska (Nelsonmesse) to jedyna msza Josepha Haydna w tonacji molowej. Mroczne w wyrazie i brzmieniu dzieło powstawało w 1798 roku. Podczas pracy nad utworem Haydn otrzymał wieści o bitwie pod Abu Kir. Uważa się, że użycie trąbek w części Benedictus należy kojarzyć z wiadomością o decydującym zwycięstwie admirała Nelsona, które wywarło ogromne wrażenie w całej Europie. Kompozytor rezygnuje z instrumentów dętych drewnianych, z kolei instrumentami dętymi blaszanymi operuje w taki sposób, że nadają one dziełu szczególnie błyskotliwego i mocnego charakteru. A to wszystko usłyszycie w Filharmonii Pomorskiej 13 maja.

Spektakl improwizowany
13 maja, godz. 19:00 / Klub Eljazz

Wyobraźcie sobie, że idziecie do teatru, nie znając tytułu sztuki ani jej treści. Nie wiecie, jakie role odegrają aktorzy, czy spektakl będzie przedstawiony wierszem, czy może śpiewany. Wiadome jest jedno, że powstanie na podstawie Waszej sugestii! Aktorzy zagrają co tylko sobie wymarzycie i na pewno będziecie się dobrze bawili. Tym właśnie jest improwizacja teatralna. Blender Impro zagra dla Was coś specjalnego w piątek trzynastego. Wstęp wolny!

Wiosenny jarmark roślin
13-14 maja / Centrum Handlowe Rondo

To będzie bardzo zielony jarmark. Bez względu na to, czy jesteście posiadaczami ukwieconego balkonu, dużego ogrodu, czy też uwielbiacie mieć w domu mnóstwo roślin doniczkowych – znajdziecie tu wszystko, czego zapragniecie. Targi roślinne to idealny moment, by dokupić nowe rośliny do swojej kolekcji, poznać sekrety ich pielęgnacji i złapać nowe, zielone inspiracje. Na miejscu będą czekać eksperci, którzy podpowiedzą, jak zadbać o rośliny. Każdy, kto chce się dokształcić z uprawy roślin, będzie mógł skorzystać z porad ogrodnictwa. Natomiast na osoby, które pragną nauczyć się artystycznego układania kwiatów, będzie czekać Akademia Ikebany. Nauczycie się tworzyć niezwykłe kompozycje z kwiatów, które zachwycą każdego i staną się doskonałą ozdobą domu. Wśród atrakcji również pokazy florystyczne oraz konkurs na najpiękniejszy ogród lub balkon. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Opera: Straszny Dwór
13-15 maja / Opera Nova

W uchwale Sejmu RP można wyczytać, że „dorobek Moniuszki imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej, a jego wielkie opery takie jak "Halka" i "Straszny dwór" dotykają sedna idiomu polskości zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej”. Bydgoska Opera wcześniej sięgała po „Straszny dwór” czterokrotnie (1958, 1969, 1976, 1994 - inauguracja I BFO). Obecna realizacja, upamiętniająca obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jest pierwszą przygotowaną na scenie Opery Nova przy ul. Focha. Będzie można ją obejrzeć w najbliższy weekend.

Millenium Docs Against Gravity
13-22 maja / Miejskie Centrum Kultury 

13 maja rusza największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Zapraszamy do kina studyjnego Orzeł w bydgoskim MCK-u na premierowe seanse najlepszych produkcji dokumentalnych z całego świata. Program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

Zabawa terenowa z niedźwiedziami
14 maja, godz. 9:00-12:00 i 13:00-15:00 / ZOO, Myślęcinek

Co roku 10 maja przypada Happy Bear’s Day, celem tego święta jest zwrócenie uwagi na ogromną potrzebę ochrony niedźwiedzi. W związku z tym w najbliższą sobotę w godzinach od 9 do 12 oraz od 13 do 15 rodziny z dziećmi mogą udać się do bydgoskiego zoo na  zabawę terenową pn. „ZOOwyprawa z niedźwiedziami”. Uczestnicy otrzymają specjalną kartę z zadaniami do wykonania na terenie całego ogrodu. Stanowisko z kartami należy odszukać w pawilonie Akwarium Terrarium. Pierwszych pięć rodzin, które wrócą na miejsce startu, otrzyma nagrody książkowe. Pozostałe rodziny dostaną komplet zakładek do książki.

Giełda płytowa
14 maja, godz. 9:00-21:00 / Galeria Pomorska

W sobotę od rana do wieczora w Galerii Pomorskiej możecie odwiedzić giełdę płytową, na której będą czekać wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski. Na miejscu znajdziecie kilkanaście tysięcy winyli, płyt CD i kaset z całego świata.

Spacer z przewodnikiem
14 maja, godz. 10:00 / Kościół Garnizonowy

Między Kujawską a Poznańską – to kolejna propozycja spacerów z przewodnikiem. Sobota to kierunek na szlak między ul. Kujawską a rondem Poznańskim. Czy przy tak ruchliwej ulicy jest coś ciekawego? Oczywiście, Projekt Zabytek znajdzie ciekawe obiekty, osoby i historie związane z tym szlakiem. Start o godz. 10:00 oraz 17:00 (dwie opcje do wyboru, ta sama trasa). Miejsce zbiórki: plac przed kościołem pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy, ul. Bernardyńska 2.

Grillowanie z Jakubiakiem
14 maja, godz. 11:00-17:00 / Focus Mall

Nie ma bardziej grillowego miesiąca niż maj. Miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu przy dobrym jedzeniu na tym wydarzeniu nie może zabraknąć. Już w najbliższą sobotę w samym centrum miasta czeka wielkie grillowanie z jurorem polskiej edycji programu MasterChef Junior! Tomasz Jakubiak zdradzi pomysły na smaczne dania z grilla i poczęstuje gości przekąskami z rusztu. Start o godz. 11:00 na placu przed centrum od strony ul. Jagiellońskiej (obok Bierhalle). Przed wejściem do Focusa powstanie strefa grillowa, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Dań będzie można skosztować w zadaszonej strefie konsumpcyjnej. Na najmłodszych gości czeka dodatkowa atrakcja – stoisko malowania buziek w bajkowe wzory. Animator będzie działał przez cały czas trwania akcji.

Muzyczne koncerty dla maluchów
14 maja, godziny okołopołudniowe / Filharmonia Pomorska

Filharmonia Pomorska zaprasza na kolejną odsłonę koncertów dla najmłodszych. W najbliższą sobotę o godz. 11:00 odbędzie się Akademia WioliMisia, czyli koncert dla przedszkolaków (3-6) lat, przeplatany pogadankami o muzyce, zagadkami, dzięki czemu dzieci biorą czynny udział w wydarzeniu. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart fragmenty opery Czarodziejski flet KV 620. A o godz. 12:30 koncert z cyklu Od brzuszka do uszka maluszka, przeznaczony dla kobiet w ciąży i najmłodszych melomanów, którzy nie ukończyli jeszcze drugiego roku życia. W kameralnej atmosferze, muzycy wprowadzają maluchy w świat dźwięków. W programie m.in. kompozycje  Mozarta, Griega, Chopina.

Polsko-ukraińska gra terenowa
14 maja, godz. 11:00-14:00 / Myślęcinek, pętla tramwajowa

Fundacja Wyjść z Cienia zaprasza na polsko-ukraińską grę terenową A'Hoj Przygodo, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 maja w bydgoskim Myślęcinku. Celem gry jest integracja polsko-ukraińska oraz dobra zabawa. Zapraszamy wszystkich chętnych! Zbiórka o godz. 11:00 na pętli tramwajowej (Las Gdański) i start zabawy, która potrwa do 12:30. Później ruszą animacje dla dzieci, ognisko (pianki i kiełbaski), kawa oraz słodki poczęstunek, wspólne śpiewanie i zabawy integracyjne dla młodzieży. Przewidywany czas zakończenia: godz. 14:00. Wstęp wolny. Rejestracja: cicha.przystanfwzc@gmail.com lub przez Facebooka
***
Вітай пригодо! Гра на свіжому повітрі. Фундація Вийти з тіню запрошує усіх бажаючих приєднатися до польско- української польової гри в парку Мишленчінек. Вхід вільний! Реєстрація через Фейсбук- Cicha Przystań, або через електронну пошту cicha.przystanfwzc@gmail.com.
План заходів
11.00- збір на кінцевій трамвайній зупинці Las Gdański
11.00-12.30- польова гра- у пошуках скарбів
12.30-14.00- анімації для дітей, вогнище (пінки та ковбаски), кава та солодощі, спільні співи, інтергаційні гри для молоді
14.00- закінчення


Spacer z przewodnikiem
14 i 15 maja, godz. 12:30 / Bydgoskie Centrum Informacji

Kolejna opcja, żeby zwiedzić Śródmieście lub Stare Miasto z przewodnikiem. W niedzielę o 12:30 z Bydgoskiego Centrum Informacji rusza wycieczka dookoła Śródmieścia. Dzień wcześniej, o tej samej godzinie możecie poznać z przewodnikiem Stare Miasto. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot.

Za dyszkę bez zadyszki: Śródmieście
14 maja, godz. 15:00 / Fontanna Potop

Kolejny spacer, tym razem propozycja Projektu Zabytek. Spacer odkrywający tajemnice Śródmieścia poprowadzi Wioletta Rachuba, certyfikowany  przewodnik po Bydgoszczy i okolicy. Początek spaceru o godzinie 15:00 przy Fontannie Potop na Placu Wolności. Czas trwania spaceru to ok. 90 minut.

Wystawa: Tania Bohuslavska. Potrzebuję czasu i przestrzeni na płacz
14 maja, godz. 18:00 / Galeria Miejska bwa

Wystawa „Potrzebuję czasu i przestrzeni na płacz” to sytuacja, w której artystka wskazująca na potrzebę przepływu emocji, bezpośrednio związanych z doświadczeniem wojny, staje w swojej sprawczości i kreuje przestrzeń na płacz. Dzięki programowi rezydencji artystycznych Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy artystka otrzymała szansę zamieszkania i kontynuowania działalności artystycznej, a tym samym dawania świadectwa temu, co dzieje się obecnie w moim kraju i wśród ludzi, w takiej formie, jaka jest dla mnie możliwa. Wernisaż odbędzie się w sobotę o 18 w Galerii Miejskiej bwa.

Noc muzeów
14 maja, godziny wieczorne / Bydgoszcz, Ostromecko

Wernisaże, pokazy, warsztaty, prelekcje, zwiedzanie wystaw i konkursy z nagrodami. To wszystko już 14 maja br. podczas kolejnej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. W tym roku w organizację wydarzenia włączyło się blisko 30 obiektów związanych z kulturą. Wszystkie na tę szczególną noc przygotowały dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Szczegóły dotyczące tej wyjątkowej nocy znajdziecie TUTAJ.

I Memoriał Wiesława Czapiewskiego
14-15 maja, godz. 11:00-18:00 / Stadion Zawiszy (wjazd od ul. Powstańców Warszawy)

Po raz pierwszy w Bydgoszczy odbędzie się międzynarodowy mityng wielobojowy, którego patronem będzie znany i ceniony bydgoski zawodnik oraz trener, wychowawca świetnych zawodników śp. Wiesław Czapiewski, który zmarł w 2019 roku. Zawody zostały zakwalifikowane do najlepszej grupy światowego cyklu World Athletics Combined Events Tour, czyli zyskały złoty status, obok tak znanych już od lat mityngów jak m.in. zawody w Grosseto, Götzis czy hiszpańskiej Aronie. Jedną z największych gwiazd bydgoskiego memoriału będzie wychowanka zasłużonego trenera, Adrianna Sułek. Impreza odbędzie się w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-18:00 na stadionie Zawiszy.

Spektakl: WAG – żona i dziewczyna piłkarza
14-15 maja, godz. 18:00 / Teatr Kameralny

Życie futbolowych gwiazd to wspaniałe emocje, potężny stres i jeszcze bardziej potężne zarobki. Oraz kobiety, które na Wyspach doczekały się zbiorczego określenia „WAGs” – żony i dziewczyny piłkarzy. Nierzadko one same stają się rozpoznawalnymi postaciami w popkulturze i lśnią blaskiem na eventowych ściankach. Jednak każdy blask ma również swój cień… Czarna komedia Irlandki Gemmy Doorly opowiada o skomplikowanym życiu kobiet związanych z  piłkarzem angielskiej Premier League. „WAG” to kameralny komediodramat rozpisany na dwie kobiece role. Warto zobaczyć – okazja w najbliższy weekend.

Warsztaty gry na bębnach i afrodance
15 maja, godz. 10:30 - 15:00 / Młyny Rothera

Fundacja Kultury “Pozytywka”, “Djembe Warriors” i “Tańczymy Afro” zapraszają na kolejne spotkanie z bębnami i tańcem Afryki Zachodniej. O godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty djembe i dundun, a o godz. 13:00 warsztaty afrodance. Dla kogo? Dla wszystkich (dzieci muszą zostać pod opieką rodziców). Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: szucik10@gmail.com (bębny) i/lub afrodancehanna@gmail.com (taniec). Należy podać: imię, nazwisko i numer kontaktowy. Liczba miejsc ograniczona.