logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Uniwersyteckie przedszkole w Śródmieściu
Trwają przygotowania do budowy uniwersyteckiego żłobka i przedszkola. W nowej palcówce prowadzonej przez UKW znajdzie się miejsce dla ponad 130 dzieci. W nowym budynku, który powstanie u zbiegu ulic M. Ogińskiego i L. Sieńki znajdzie się także część dydaktyczna dla studentów pedagogiki.


W sumie placówka będzie mogła przyjąć ok. 100 dzieci przedszkolnych i 32 żłobkowych. Uniwersyteckie przedszkole i żłobek to z jednej strony odpowiedź na potrzeby edukacyjne i badawcze kadry naukowo-dydaktycznej i osób studiujących. Z drugiej strony, równie istotnej, nowa inwestycja będzie odpowiedzią na potrzeby rodziców, w tym oczywiście także tych pracujących i kształcących się na UKW.

Uczelnia już w 2022 roku złożyła wniosek do MEiN o sfinansowanie tej inwestycji. Koncepcja została przygotowany przez zespół nauczycieli akademickich Wydziału Pedagogiki, przy wsparciu pracowników administracji. Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy prac projektowych i budowlanych. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji wyceniły wartość prac na kwoty 16,5 do 30 mln zł. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy prace projektowe wraz z  budowlanymi zajmą około 2 lat.

W ramach inwestycji   wzniesiony zostanie nowy, trzykondygnacyjnego budynku dydaktycznego z funkcją przedszkola i żłobka wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Energooszczędny obiekt  wyposażony ma być niskoemisyjne źródła ciepła i fotowoltaikę. Wszystkie elewacje jako frontowe mają utrzymywać wysoki standard architektoniczny. W budynku znajdą się m.in. część wejściowa, 4 sale przedszkolne, 2 żłobkowe  kuchnię z zapleczem, część administracyjną,  część dydaktyczną, sanitariaty, zaplecze techniczne. W obiekcie planowane są również sale dydaktyczne, pracownia logopedyczna i pokoje do pracy cichej dla studentów, dzięki czemu stanie się on  miejscem praktyk. Przy budynku powstaną także plac zabaw, tereny zielone, miejsca postojowe. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Warto wiedzieć

Aktualnie na terenie miasta swoją przedszkolną inwestycję realizuje również Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Trwają ostatnie prace. Przedszkole będzie miało charakter związany z przedmiotami ścisłymi, z biznesem, z przemysłem. Funkcjonować ma w nim sześć oddziałów dla 150 dzieci. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się TUTAJ.