logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Unijne wsparcie pomaga w dużym remoncie
Zakończył się ważny etap prac w kamienicy przy ul. Nakielskiej 15 na Wilczaku. To kolejny budynek w tej części miasta, którego elewacja wypiękniała. Wspólnota otrzymała na remont dofinansowanie w ramach naszego Gminnego Programu Rewitalizacji, z funduszy unijnych.


Wspólnota zarządzana przez ADM zleciła remont elewacji wraz z jej dociepleniem. Budynek liczący ponad 100 lat ma 3 kondygnacje. Frontowa część wzniesiona została na planie prostokąta. Posiada symetryczną elewację. W osi budynku umieszczono przejazd bramny. Kamienica od początku pełniła funkcję mieszkalną. Elewacja zdobiona jest gzymsami i opaskami wokół okien. Po remoncie budynek utrzymany jest w jasnym, brzoskwiniowym kolorze. Fundament obłożony został kamiennymi płytkami. Zakres prac obejmuje również przebudowę podwórka i remont oficyny. Wartość całego projektu rewitalizacyjnego szacowana jest na  535 tysięcy złotych. 207 tysięcy to europejskie dofinansowanie z Gminnego Programu Rewitalizacji.

Wcześniej wypiękniały kamienice z numerami 17,19 i 21.W tym roku blask odzyskają również miejskie budynki znajdujące się na tym odcinku ul. Nakielskiej z numerami 13 i 25. Otrzymają  one nowe elewacje i odtworzone zostaną architektoniczne detale. Więcej informacji o tych przedsięwzięciach i historii ul. Nakielskiej znajduje się w tekstach „Dawna gospoda w kakaowym kolorze
oraz „Kamienica z rzeźbą Fortuny pięknieje”.

Warto wiedzieć

W czasie prac nad naszym Gminnym Programem Rewitalizacji, z myślą o przedsięwzięciach podmiotów niepublicznych np. wspólnot mieszkaniowych, zabezpieczyliśmy pulę 10 mln zł. Dzięki europejskim dotacjom pięknieją również kolejne kamienice w Śródmieściu. Rozpoczęła się rewitalizacja zabytkowego budynku przy ul. Dworcowej 79. Gruntowane prace zakończyły się w ostatnich miesiącach przy ul. Bolesława Chrobrego 19 i Henryka Sienkiewicza 32. Wartość dofinansowania całego programu to około 57 mln złotych. Dzięki tym środkom realizowanych jest wiele miejskich inwestycji np. rewitalizacja Starego Fordonu, budowa Centrum Edukacyjno-Społecznego  na Okolu, czy planowana rewitalizacja nabrzeży Brdy.