logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ulica Wrocławska odzyskuje blask




Miejskie inwestycje i dotacje zmieniają ulicę Wrocławską. Dzięki nim ulica na Okolu staje się adresem, gdzie warto mieszkać lub wybrać się na spacer. Na Okole wrócić ma też teatr. Nowe funkcje pełnić będzie zrewitalizowany dom śluzowego.


Wkrótce rozpoczną się prace w miejskich kamienicach z numerami 9 i 11. Dwukondygnacyjne budynki stanowią część zachodniej pierzei tej ulicy prowadzącej od Grunwaldzkiej w kierunku Starego Kanału Bydgoskiego.

Nowe elewacje i ekologiczne ogrzewanie

Prace w obu wiekowych budynkach zakładają m.in. wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie lokali mieszkalnych i zmianie sposobu użytkowania pomieszczenia piwnicznego na pomieszczenie węzła ciepłowniczego. Z budynków znikną piece i zostaną wyposażone w nowe instalacje centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazową i elektryczną. Oba budynki zostaną docieplone i zyskają nowe elewacje i klatki schodowe. Wprowadzimy też rozwiązania ułatwiające korzystanie z lokali przez osoby z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostaną podwórka. Koszt inwestycji to 2 mln zł.

Zakończenie prac planowane jest jesienią przyszłego roku. Zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych na  inwestycje w infrastrukturę mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Europejskie dofinansowanie to ok. 85 procent kosztów zadania.



Teatr wygląda coraz lepiej

Rewitalizowany jest również zespół, zabudowań dawnego teatru. Te prace są dofinansowane z miejskich środków na zabytki. Tegoroczna dotacja na prace konserwatorskie pomaga w remoncie elewacji szczytowej od strony wewnętrznej dziedzińca.

Wartość zadania szacowana jest na 80 tysięcy złotych. Miejskie wsparcie to 30 tysięcy zł. Wcześniej miasto wsparło szereg innych prac konserwatorskich przy tym obiekcie, między innymi remont dachu. Właścicielowi obiektu udało się zrealizować wiele innych robót dzięki, którym zespół zabudowań prezentuje się coraz ładniej. Sukcesywnie odnawiane są wnętrza. Dziedziniec jest jeszcze  zapleczem budowy.



Zespół murowanych budynków przy ul. Wrocławskiej 7 o charakterze restauracyjnym i teatralnym powstał pod koniec XIX wieku. Tego typu obiekty były ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu oraz życia towarzyskiego. W 1972 roku obiekty zajęła firma Pasamon, która prowadziła filię głównego zakładu. Następnie w zabudowaniach funkcjonował komis meblowy. Od 2013 roku nowy właściciel stara się przywrócić obiektom pierwotną funkcję. Budynek chociaż pełnił  funkcję produkcyjną, nie stracił swojego uroku. Zachowały się w nim charakterystyczne, secesyjne zdobienia. Największa sala ma 780 metrów kwadratowych i może pomieścić około  600 osób.



Dom śluzowego z nowa funkcją

W ramach inwestycji deweloperskiej przy IV śluzie rewitalizowany jest również zabytkowy dom śluzowego z numerem 5. Wzniesiono go w II połowy XIX wieku. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły ma pełnić funkcje biurowe.



Wcześniej przy ul. Wrocławskiej powstał nowa zabudowa przy skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką. Metamorfozę przeszły też zabudowania hotelu „Park” przy skrzyżowaniu z ul. Nakielską. Dzięki miejskim inwestycjom zrewitalizowano część parku nad Starym Kanałem od ronda Grunwaldzkiego do Wrocławskiej. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski zmieniają się kolejne obszary cennych terenów rekreacyjnych pomiędzy Okolem i Wilczakiem. W tym roku zbudowana został m.in. droga rowerowa  i odnowiono część ścieżek. Trwają przygotowania do kolejnych zadań.