logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ulica Jasna zmienia oblicze
Trwa modernizacja 4 miejskich kamienic przy ul. Jasnej na Okolu. Zaawansowane prace prowadzone są również przy nowy bloku BTBS. Wcześniej gruntownie wyremontowanych zostało kilka innych budynków. Dzięki wielu miejskim i prywatnym przedsięwzięciom rewitalizacja Okola przebiega wyjątkowo dynamicznie.


Na gruntowna modernizację 4 kamienic przy ul. Jasnej zabezpieczyliśmy 6 mln złotych. Dzięki tym środkom budynki są kompleksowo remontowane, podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej i zyskują nowe estetyczne elewacje.

Prace w toku

W ramach inwestycji modernizowane są kamienice z numerami 21 oraz ciąg budynków po wschodniej stronie ulicy, z numerami 24-26-28. Większość budynków została wzniesiona na początku XX wieku. Kamienice liczą po 2 kondygnacje. Część z nich ma użytkowe poddasza. Prace ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. W pierwszej kolejności wyburzono zbędne części budynków w postaci przybudówek, szopek oraz ścian działowych. W zakres inwestycji wchodzi przede wszystkim kompleksowa termomodernizacja obiektów połączona z wykonaniem nowych elewacji. Wyremontowane zostaną klatki schodowe, pomieszczenia wewnętrzne oraz instalacje. W kamienicach powstaną mieszkania o nowym, bardziej funkcjonalnym układzie. Z budynków zniknęły kaflowe piece „kopciuchy”. Trwają kolejne prace przy ich dociepleniu oraz w ich wnętrzach. Zakończenie wszystkich robót  planowane jest jesienią. Zostaną objęte 5-letnią gwarancją. Zadanie jest dofinansowane ze środków unijnych na inwestycje w infrastrukturę mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych. Bydgoszcz zdobyła na ten cel ponad 76-procentową dotację.

BTBS inwestuje

Przy ul. Jasnej 33 gotowa jest również konstrukcja nowego budynku BTBS. Będzie przeznaczony dla osób starszych, w tym także dla tych, które mają problemy z poruszaniem się. Zaprojektowano w nim 12 mieszkań przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na parterze budynku będzie mała hala garażowa i pomieszczenia techniczne, natomiast  pozostałe cztery kondygnacje będą mieszkalne - ze wspólnym, integracyjnym tarasem na ostatnim piętrze. Budynek jednoklatkowy zostanie wyposażony w windę oraz kameralny ogródek z częścią do wypoczynku mieszkańców. Budynek zyskuje stolarkę okienną, rozpoczynają się też prace wewnątrz m.in. przy instalacjach i tynkach. Inwestycja kosztuje 3,8 mln zł. Prace zakończą się latem.

Dużo prac już zrealizowanych

W ostatnich latach kapitalny remont zleciliśmy w 5 innych budynkach przy ul. Jasnej. Prace prowadzone były przy kamienicach z numerami 9, 12, 14, 17 i 18. Poddaliśmy je również kompleksowej termomodernizacji, w trakcie której odnowione zostały elewacje. W budynkach odnowiono 40 mieszkań, z których zniknęły dymiące piece. Ze środków miasta udało się też wyposażyć ulicę Grunwaldzką w nowe chodniki i drogi rowerowe. Uporządkowano i doposażono skwer na placu Chełmińskim. Trwają przygotowania do otwarcia nowego Centrum Społeczno-Edukacyjnego przy ul. Staroszkolnej. Remontowane będą również kolejne chodniki przy ul. Kanałowej i Nowogrodzkiej. Powstanie też kolejne miejsce do odpoczynku: sensoryczny ogród przy Specjalnym Szkolno-Wychowaczym Ośrodku nr 3.

Nie tylko miejskie inwestycje

Dzięki tym inwestycjom w szybkim tempie poprawia się estetyka tej części Okola, która ostatnio zamieniła się w duży plac budowy, także za sprawą przedsięwzięć realizowanych przez wspólnoty i prywatnych właścicieli kamienic. Nowy budynek wielorodzinny powstaje między innymi na pustej parceli z nr 4. Odnowione zostały również prywatne kamienice w rejonie skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką.