logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Trwa preferencyjna sprzedaż węgla dla gospodarstw domowych. Gdzie złożyć wniosek?
Jeszcze do 15 kwietnia 2023 r. można składać wnioski o zakup preferencyjny węgla (groszku i orzecha) na użytek gospodarstw domowych.


W związku z faktem, że rząd nie radzi sobie z dystrybucją węgla, prezydent Rafał Bruski zdecydował, że miasto włączy się w zaopatrzenie mieszkańców Bydgoszczy w ten surowiec. Umożliwia to Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z 27 października 2022 r. (Dz.U. z 2022, poz. 2236) tzw. ustawa węglowa – na mocy jej zapisów samorządy mogą włączyć się w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Ustawę 2 listopada br., podpisał Prezydent Andrzej Duda, przepisy weszły w życie 3 listopada br.
 
 
Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie

Węgiel w preferencyjnej cenie przysługuje:

 • gospodarstwom domowym, którym wypłacony został dodatek węglowy
 • gospodarstwom domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony
 • gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku węglowego i spełniają warunki wskazane w ustawie z 5 sierpnia br. o dodatku węglowym
 • gospodarstwom domowym, które wskazały węgiel jako podstawowe źródło ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Więcej o dodatkach węglowych TUTAJ.
 
Ilość węgla dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi: 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku i 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku. Do wyboru ekogroszek/groszek oraz węgiel gruby (kostka/orzech).

Zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie 3 grudnia br. istnieje możliwość przeniesienia niewykorzystanego w pierwszym okresie zapotrzebowania na następny okres tj. od 1 stycznia 2023 r. To oznacza, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 roku nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego z ilości mniejszej niż 1,5 tony, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na drugi okres. Mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek na mniejszą ilość węgla niż maksymalna, będzie mógł ując w przyszłorocznym wniosku tę niewykorzystaną część limitu. Zmiana dotyczy również zakupów dokonanych przed wejściem w życie zmiany rozporządzenia.
 
Jak i gdzie złożyć wniosek

Wniosek o preferencyjny zakup węgla można złożyć pisemnie w następujących lokalizacjach:

 • Wydział Świadczeń Rodzinnych UMB – ul. Wojska Polskiego 65 – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy
 • Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Bydgoszczy – ul. Jezuicka 1 – jak wyżej
 • Punkt Obsługi Mieszkańców w CH Zielone Arkady - ul. Wojska Polskiego 1; poniedziałek-sobota w godz. 11-19 (od czwartku, 10.11)
 • Biuro Meldunkowe nr 4 - ul. ppor. E. Gierczak 6 – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Ogrodowa 9 – poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30
 • Dział Pomocy Środowiskowej MOPS – ul. Czerkaska 22 – jak wyżej.

Wniosek można złożyć również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W takim przypadku wniosek o zakup należy przesłać pismem ogólnym do Urzędu Miasta Bydgoszczy za pośrednictwem platformy ePUAP.

Adres skrzynki Epuap: /umb/SkrytkaESP

Krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Pobierz wniosek o zakup węgla i wypełnij pobrany plik.
 2. Za pośrednictwem platformy ePUAP zaloguj się i przejdź do KATALOGU SPRAW.
 3. Znajdź "URZĄD MIASTA BYDGOSZCZY" i w zakładce "SPRAWY OGÓLNE" kliknij w "PISMO OGÓLNE DO PODMIOTU PUBLICZNEGO".
 4. Następnie postępuj krok po kroku: dodaj załącznik, sprawdź adresata (Urząd Miasta Bydgoszczy) i podpisz się podpisem zaufanym.
 5. Sprawdź czy w skrzynce znajduje się Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.

Do pobrania

Wniosek o preferencyjny zakup węgla do pobrania TUTAJ.

Wzór wypełnionego wniosku
 
Gdzie kierować pytania
 
Pytania związane z preferencyjnym zakupem węgla można kierować pod numer telefonu: 52 58 59 555. Infolinia jest czynna w godzinach pracy urzędu.
 
Informujemy również, że miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z wyspecjalizowanymi podmiotami, które mogą podjąć się sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach.

Adresy punktów sprzedaży węgla

 1. Factum sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 78A, tel. 606 876 786.
 2. WęgloKam, ul. Wróblowa 1, tel. 606 959 942.  
 3. Mobiletrans, ul. Przemysłowa 8, tel. 608 038 505, 511 830 847,
 4. Kopalnia Sztygar, ul. Łowicka 40, tel. 791 901 925.