logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Tor regatowy z nową trybuną
W 2018 roku rozpocznie się budowa nowego hangaru na łodzie wraz z estetyczną trybuną przy Torze Regatowym w Brdyujściu. Gotowy jest już projekt. To kolejny etap rewitalizacji akwenu wykorzystywanego m.in. przez wioślarzy i kajakarzy.


Hangar wraz z trybunami powstanie w miejscu istniejących zniszczonych trybun sąsiadujących z wieżą sędziowską. Wejścia stanowić będzie 7 bram rolowanych zaprojektowanych od strony placu znajdującego się bezpośrednio przed budynkiem. Hangar przeznaczony będzie do przechowywania sprzętu pływającego oraz urządzeń technicznych. Na dachu obiektu zaprojektowano natomiast trybuny. Znajdzie się na nich łącznie ponad 300 miejsc siedzących. Trybuny zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający komfortową widoczność z każdego miejsca na widowni. Będą one też zadaszone. Wraz z budową nowego obiektu dobudowane zostaną między innymi nowe schody, a plac pomiędzy nabrzeżem i hangarem będzie wyremontowany.

Szereg inwestycji poprawiających infrastrukturę toru regatowego zrealizowano w ostatnich latach. W 2015 roku oddano do użytku przebudowaną wieżę sędziowską. W zmodernizowanym obiekcie część gastronomiczna została przeniesiona na parter, a  biura, sale sędziowskie i sekretariat zawodów zlokalizowano  na 1 piętrze. W ubiegłym roku  zakończono natomiast poszerzanie akwenu mety co poprawiło parametry toru. W ciągu ostatnich lat dokonano także zakupów inwestycyjnych (m.in. system startowy i olinowania, pomosty pływające oraz silniki do jednostek pływających.) Od 2016 roku w Brdyujściu w sezonie letnim dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu można wypożyczać za darmo rowery wodne.

Historia toru regatowego sięga końca XIX wieku. W wyniku prowadzonych prac z zakresu inżynierii wodnej, w okolicy ujścia Brdy do Wisły powstał akwen, którym szybko zainteresowały się bydgoskie kluby wioślarskie. W 1920 roku zorganizowano pierwsze regaty, a 1924 roku, w obecności ówczesnego Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego rozegrano Wszechpolskie Regaty Wioślarskie. Przez wiele lat tor w Brdyujściu był krajowym centrum sportów wodnych. Obecnie obiektem zarządza  Hala Sportowo-Widowiskowa „Łuczniczka”.

Na torze mogą być organizowane regaty kajakowe, wioślarskie, żeglarskie i wyścigi smoczych łodzi (popularna wśród bydgoszczan konkurencja sportów wodnych). Kajakarze mają do dyspozycji 9 torów, na których rozgrywane są zawody na dystansie 200, 500, 1000, 2000, 3000 i 5000 m. Wioślarze dysponują 6-cioma torami o dł. 2000 m.

Inwestycja w liczbach:
•    Szacowany koszt: 3-4 mln zł
•    Powierzchnia użytkowa hangaru – 591 m2
•    Liczba miejsc na widowni – 306