Ostatnie prace prowadzone są w kamienicy na rogu ul. Orlej i Na Wzgórze Dąbrowskiego. To piętrowy budynek z nieużytkowym poddaszem pełniący funkcję mieszkalną. Wzniesiono go w 1899 roku. Na elewacji zachowały się gzymsy, opaski okienne i naczółki. Charakterystycznym elementem jest też ścięty narożnik z łukowym wejściem do dawnego lokalu usługowego. Na szczycie narożnika wyeksponowano kartusz z rokiem budowy.

Kończą się też prace w narożnej kamienicy przy ul. I. Skorupki 1, która zamyka perspektywę ul. Podgórnej. Zrealizowano w niej przebudowę przegród zewnętrznych oraz remont elewacji frontowych. Kamienica powstała około 1890 roku na planie zbliżonym do litery L. Składa się z dwóch części: piętrowej, która zamyka perspektywę ul. Podgórnej oraz parterowej od strony ul. I. Skorupki. Parter zaadaptowany został na lokal usługowy. Elewacja odzyskała szereg pierwotnych zdobień takich jak gzymsy, naczółki, obramienia otworów okiennych i drzwiowych, konsole pod linią dachu. Budynek utrzymany jest teraz w beżowej kolorystyce. Prace zakończą się w ciągu miesiąca. Kosztują około 280 tysięcy złotych. Inwestorem jest komunalna spółka ADM.

Wiosną na wlocie ulicy Podgórnej dosadziliśmy drzewa i krzewy. Skwer zdobią róże, berberysy oraz sosny górskie. Zasadzony został również wiąz holenderski. Koszt nasadzeń wyniósł 30 tysięcy złotych. To zadanie wybrali do realizacji mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Wcześniej ZDMIKP skorygował wlot skrzyżowania i przebudował chodniki co poprawiło bezpieczeństwo pieszych. W ubiegłym roku Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wybudowały też na szczycie ulicy Podgórnej zbiornik podziemny, który przechwytuje nadmiar deszczówki. Jest częścią systemu chroniącego tę część Szwederowa i Starego Miasta przed zalewaniem.

Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.














Zapraszamy na oficjalny portal turystyczny Bydgoszczy
