logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Spędź weekend 15-17.10 w Bydgoszczy!
Najbliższy weekend października w Bydgoszczy upłynie pod znakiem filmu. Ale nie zabraknie również dobrej muzyki. Coś dla siebie znajdą też zwolennicy aktywności na świeżym powietrzu. Spędź weekend w mieście!


„KRÓTKA HISTORIA LITERATURY BYDGOSZCZY” – PROMOCJA KSIĄŻKI STEFANA PASTUSZEWSKIEGO
15 października 2021/Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
„Krótka historia literatury Bydgoszczy” to pierwsza próba syntetycznego przedstawienia historii literatury naszego miasta. Obejmuje szeroki zakres od epoki staropolskiej do 2020 roku. Przedstawia literaturę polską, niemiecką i żydowską. Jak pisze autor, książka ma charakter bardziej dokumentalny analityczno-wartościujący. Jest pracą wręcz kronikarską, prezentującą postacie związane z literaturą, wydawnictwa, które zapisały się w historii miasta szczególnymi wydarzeniami literackimi oraz miejsca, w których twórcy lubili przebywać i prezentować swoje utwory.
Stefan Pastuszewski - magister filologii polskiej, doktor historii, pisarz, wydawca - w roku 2021 obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej i działalności na rzecz promocji kultury ze szczególną atencją do literatury.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
 
FONOMO MUSIC & FILM FESTIVAL
15-17 października 2021/Miejskie Centrum Kultury
W weekend 15-17 października organizatorzy zapraszają na filmy. W piątek 15 października o godz. 16.30 – „Ręce Boga” reż. Barna László, o 18.30 - „Sisters with Transistors” reż. Lisa Rovner,  o godz. 20.30 - „The Nowhere Inn” reż. Bill Benz.
Na piątkowy wieczór (o godz. 18.00) zaplanowano również wernisaż wystawy Ewy Bińczyk „Po drugiej stronie" -rysunki, kolaże i grafiki. W sobotę na widzów czekają:  o godz. 16.00 - „Annette” reż. Leos Carax, o 18.45 - Między okiem a uchem - zestaw filmów krótkometrażowych, o godz. 20.30 - „Kolacja po amerykańsku” reż. Adam Carter Rehmeier. W niedzielę na publiczność czekać będą o 15.00 - „Reality” reż. Quentin Dupieux, o godz. 17.00 - „Sound of Metal” reż. Darius Marder, a o 19.30 - „Memoria” reż. Apichatpong Weerasethakul.
 
TARGI WINYLI
16 października 2021/Focus Mall Bydgoszcz
Po raz kolejny w CH Focus kolekcjonerzy i wystawcy płyt analogowych z całej Polski zaprezentują winyle z muzycznymi hitami – od jazzu, bluesa, poprzez rock, pop, po muzykę polską czy filmową. Targi Płyt Winylowych zagoszczą w bydgoskim centrum już w sobotę, 16 października br. w godz. 9.00-21.00. Stoiska wystawowe rozlokowane zostaną na parterze galerii.
 
BYDGOSKA SCENA BAROKOWA
16 października 2021/Kino Pomorzanin
Prawdziwą gratką dla melomanów będą Koncerty Brandenburskie Johanna Sebastiana Bacha, które wybrzmią w najbliższą sobotę 16 listopada o godz. 18.00. Okazja do ich prezentacji jest szczególna, gdyż w tym roku obchodzona jest trzysetna rocznica ich powstania.
 
„KULTURA NA ŚWIEŻYM - KOBIECE WYPRAWY KANAŁ BYDGOSKI”
16 października 2021/zbiórka pod Miejskim Centrum Kultury
Będzie to pierwsza wyprawa rowerowa z udziałem wyłącznie kobiet, którą jak zawsze poprowadzi Dominika Kiss-Orska. Kobiece wyprawy organizowane będą w sobotę, jeden raz w miesiącu. Wycieczki będą miały maksymalnie 50 kilometrów i będą zaczynały się o godz. 11.00. Celem pierwszej wyprawy będzie Kanał bydgoski i okolice. Wzdłuż całej trasy krajobraz zmieniać się będzie wielokrotnie, a trasa prowadzić będzie m.in. przez park, bulwar (ulica Spacerowa) aż po dzikie chaszcze i sosnowy las do rozległych łąk po obu stronach brzegu. Na pierwszej wyprawie odwiedzimy także Pawłówek, Kruszyniec i Zielonczyn, w których poszukamy bunkrów, dojedziemy do rezerwatu Hedera w Minikowie i wrócimy wzdłuż Kanału do domu.
Zbiórka o godz. 11.00 pod Miejskim Centrum Kultury.
 
X MAŁA WIOŚLARSKA
16 października 2021/przystań BTW Bydgoszcz
Zapraszamy wszystkie bydgoskie kluby wioślarskie do udziału w jubileuszowej X edycji Małej Wioślarskiej, która odbędzie się w sobotę 16 października o godzinie 11:00 na przystani BTW Bydgoszcz. W zawodach uczestnicy startują w konkurencji jedynek młodzików. W serii pierwszej każdy uczestnik przepływa dystans około 200m na czas. Następnie 4 najlepsze osady chłopców i dziewcząt wystartują w systemie pucharowym. Dla zwycięzców przewidziane są medale, a dla wszystkich uczestników gorąca grochówka.
 
72. NOC PLANSZÓWEK Z CENTRUM GIER PEGAZ
16 października 2021/Muzeum Wodociągów
Największa, cykliczna gra planszówkowa w regionie, z wieloletnią tradycją. Ponad 500 gier, turnieje, konkursy. W programie sporo nowości +klasyki. Turniej w grę Mariposas!
Na uczestników Nocki czekają jak zawsze wspaniałe planszówkowe nagrody!
Z ważnych informacji:
-z racji na zmiany w Muzeum Wodociągów gramy w budynku Pałacyku - bardziej kameralnie
- zmieniła się cena biletów
- będzie TYLKO 140 biletów.
Bilety do kupienia od 08.10.2021 w Centrum gier Pegaz
Zapraszamy w sobotę 16.10.2021 w godzinach od 17.00 do 1.00.
 
XI FESTIWAL WIDZĄCYCH DUSZĄ „MUZYKA OTWIERA OCZY”
16-17 października 2021/Światłownia przy ul. Świętej Trójcy 15 oraz Opera Nova
W konkursie wystąpią niewidomi i niedowidzący artyści walczący o nagrody. W tym roku wykonawcy zmierzą się z piosenkami Kabaretu Starszych Panów.
Rozpoczęcie części konkursowej w Światłowni w sobotę o godz. 16.00, ok. godz. 19.00 - recital laureata X edycji Festiwalu Patrycji Malinowskiej.
W niedzielę o godz. 16.00 w Operze Nova koncert laureatów, o godz. 17.00 recital Adrianny Biedrzyńskiej.
 
PRUDOK
16-17 października/Teatr Polski
Na Dużej Scenie Teatru Polskiego, w ramach Festiwalu Prapremier Teatr Kupałowcy przedstawi „Radio Prudok” . Jest to historia dozorcy Teatru Kupałowskiego, pisarza Andrieja Horwata, który przeniósł się z miasta na wieś, żeby odbudować dom swojego dziadka. Zaczął pisać dziennik, który stał się podstawą dla książki, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu. Spektakl opowiada o poszukiwaniu siebie i przeprowadzce, powrocie do prostego życia. Wieś jest ukazana jako inna planeta, odrębny kosmos. Spektakl został zrealizowany w Teatrze Kupałowskim w maju 2018. Nigdy nie był prezentowany na żadnym festiwalu. Przy wsparciu partnerów odbyło się „poleskie tourne” po miastach: Brześć, Pińsk, Kalinowicze, Gomel. W ciągu niecałych dwóch lat spektakl został zagrany około 80 razy. Cieszył się sprzedażą na poziomie 100% i zajmował pod tym względem pierwsze miejsce – pomimo tego, że był grany na scenie kameralnej, stał się liderem, jeśli chodzi o sprzedaż.
Kupałowcy to artyści byłego zespołu Narodowego Teatru im. Janki Kupały w Mińsku, który dotychczas był główną sceną teatralną na Białorusi. Po sfałszowaniu wyborów prezydenckich w sierpniu 2020, teatr praktycznie przestał istnieć. Po tym, jak dyrektor teatru Pavieł Łatuška otwarcie poparł antyrządowe protesty, został odwołany ze swojego stanowiska, a większość zespołu artystycznego złożyła wymówienia. Artyści teatru utworzyli niezależną grupę teatralną “Kupałowcy”, której celem jest podtrzymanie najlepszych tradycji Teatru Kupałowskiego w nowej formie.

FILMOWY SPACER ŚLADAMI FILMU WOJCIECHA SMARZOWSKIEGO
17 października 2021/Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
Spacer będzie okazją do poznania kulisów powstawania filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wesele”. Na spacer zaprosi Was Marcin Kowalski ze Studia Metrage. Start o godz. 16.00. Wstęp wolny.
 
JESIENNE WARIACJE
17 października 2021/Myślęcinek
„Jesienne wariacje” to coroczna jesienna impreza w zoo. W tym roku zapraszamy w godzinach od 12 do 14 na otwarty teren zaraz przy wyjściu z budynku Akwarium Terrarium.
W programie:
- liściaste dzieła sztuki, czyli obrazy, które uczestnicy wykonają z liści w połączeniu z różnymi materiałami plastycznymi,
- warzywne zwierzaki - marchew, buraki, pietruszka, seler oraz kapusta posłużą do wykonania ulubionego zwierzęcia (liczba warzyw ograniczona),
- zabawa pn. „Dyniofauna” dla pierwszych 25 rodzin (uczestnicy otrzymają wskazówkę do odnalezienia znaku na terenie zoo. Będzie on uprawniał do otrzymania dyni, z której następnie rodzina zrobi zwierzaka – mieszkańca bydgoskiego zoo).
Impreza odbędzie się w plenerze, warto więc zadbać o odpowiedni ubiór.  
 
JAK BRZMI CZŁOWIEK? WARSZTATY DŹWIĘKOWE ASI MINY
17 października 2021/Galeria Miejska bwa
Dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami.
Pierwsze spotkanie 17.10.2021 (niedziela), o godz. 17.00. Czas trwania: 2 godziny z małą przerwą.
Kontynuacja 18.10.2021 (poniedziałek), godz. 17.00. Kiedy jesteśmy mali, jednym z pierwszych naszych osiągnięć jest umiejętność naśladowania dźwięków wydawanych przez zwierzęta.
W czasie dwudniowych warsztatów, inspirowanych i towarzyszących wystawie artystki Eli Jabłońskiej, będziemy zastanawiać się nad wydawanymi przez nas dźwiękami.
Zapisy: 53-339-30-62, karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl