logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rowerowa Stolica Polski z prestiżowym patronem
Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich wspierać będą tegoroczną edycję Rowerowej Stolicy Polski. A to nie koniec nowości.


Unia Metropolii Polskich to organizacja zrzeszająca 12 największych polskich miast. Jeszcze więcej, bo aż ponad 350 samorządów zrzeszonych jest w Związku Miast Polskich. Obie organizacje zdecydowały o wsparciu organizowanej przez Miasto Bydgoszcz Rowerowej Stolicy Polski.
- Przed nami 5. jubileuszowa edycja RSP. Wsparcie takich organizacji pozwala nam nie tylko na zwiększenie prestiżu samego wydarzenia, ale przede wszystkim na dotarcie do kolejnych samorządów, które mogą być zainteresowane przystąpieniem do tego projektu - mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator RSP.
- UMP to nie tylko związek 12. największych miast w Polsce, ale przede wszystkim organizacja wspierająca działania, nawet miękkie projekty, członków związku. Liczymy, że objęcie patronatem naszej imprez przez Unię przyniesie nie tylko wymierne korzyści, poprzez dołączenie miast członkowskich, ale również zwiększy liczbę uczestników, mieszkańców tych samorządów, które kręcą z nami kilometry od kilku lat - dodaje.  
Patronat Unii Metropolii Polskich i wsparcie Związku Miast Polskich to nie jedyne dobre wiadomości. W 2023 roku, oprócz tradycyjnej już rywalizacji miast, równolegle prowadzona będzie rywalizacja dla gmin. To nowość, która cieszy się sporą popularnością. W tej chwili do rywalizacji zgłosiło się już ponad 50 gmin z całej Polski.
- Jeśli chodzi natomiast o rywalizację miast, to obecnie, na podstawie wieloletnich umów, można powiedzieć, że pewny jest udział 45 miast, ale ta liczba zapewne się zwiększy, bo zapisy cały czas trwają, a chętnych nie brakuje - dodaje Tomasz Dobrowolski.

Treningi w ramach tegorocznej edycji RSP odbywać się będą w dniach 21 marca - 21 maja. Oficjalny start Rowerowej Stolicy Polski zaplanowany jest na 1 czerwca.
Przypomnijmy, że by uczestniczyć w zabawie wystarczy pobrać aplikację Aktywne Miasta, a następnie wykręcać kilometry dla wybranego samorządu. Rywalizacja toczy się o przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przed rokiem trofeum wywalczyli mieszkańcy Białej Podlaskiej.