logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rewitalizacja bulwarów. Bartodzieje bliżej Brdy. Raport nr 11
Kolejny odcinek bulwarów będzie zachęcał do spacerów. Stanie się również ważnym połączeniem dla rowerzystów. Zlecamy zaprojektowanie i przebudowę nabrzeża Brdy od ul. Żabiej do nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Wcześniej zleciliśmy rewitalizację odcinka od ul. Krakowskiej do Żabiej.


- Przebudowa bulwarów to zadanie, które bydgoszczanie uznali za jeden z inwestycyjnych priorytetów – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Wpisuje się w nasz zwrot ku wodzie. Dzięki tej inwestycji Bartodzieje, jedno z największych osiedli, otwieramy na Brdę. Tworzymy nie tylko nowe miejsce rekreacji, ale równocześnie zbudujemy ważną trasę rowerową, równoległą do ruchliwej ulicy Fordońskiej.

 

Zakres zlecanych prac obejmuje rewitalizację nabrzeża pomiędzy ul. Żabią i mostami Kazimierza Wielkiego. Zależy nam na wykorzystaniu w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni oraz zastosowaniu w większym stopniu naturalnych materiałów do umocnienia brzegów. Inwestycja realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca w pierwszej kolejności opracuje projekt, zdobędzie niezbędne pozwolenia, a następnie z marszu zacznie roboty budowlane.  Realizacja całego przedsięwzięcia po zawarciu umowy zajmie około 30 miesięcy. W jego zakres wchodzą między innymi:

  • prace agrotechniczne w ramach terenów zielonych,
  • przebudowa umocnienia nabrzeża,
  • budowę nowych asfaltowych ścieżek rowerowych, a także odcinków ścieżek pieszo-rowerowych łączących ul. Żabią z ul. Fordońską i przy mostach Kazimierza Wielkiego,
  • montaż nowoczesnego oświetlenia,
  • wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne),
  • oznakowanie nowych ścieżek.

Z początkiem roku zawarliśmy umowę na przebudowę bulwarów na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Żabiej oraz rewitalizację Wyspy św. Barbary. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe. Realizacja robót budowlanych planowana jest na lata 2025-26. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się w „Raporcie nr 10”.

W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa bulwarów na odcinku od mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej. Wcześniej miasto realizowało prace m.in. na odcinkach od mostów kolejowych do mostów „Solidarności” oraz na Starym Mieście i Wyspie Młyńskiej. Zadania związane z rewitalizacją brzegów prowadziliśmy również nad Kanałem Bydgoskim oraz w Starym Fordonie.