logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Poznaliśmy wyniki Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego




Ponad 18 tys. osób oddało łącznie ponad 56 tys. głosów w głosowaniu na poszczególne projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Na ich realizację przeznaczymy blisko 16 mln zł.


W czwartek (18.12) odbyło się podsumowanie kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. 
Głosowanie na projekty BBO odbywało się w dniach 3-30 listopada 2025 roku  w formie elektronicznej. Bydgoszczanki i bydgoszczanie mogli głosować na projekty sprawdzone przez Zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych w ramach BBO. 
Mieszkańcy mogli oddać głos w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. Głos można było oddać także podczas dyżurów w radach osiedli oraz centrach handlowych. Odwiedzane były także szkoły ponadpodstawowe. W bieżącej edycji 18 269 osób oddało łącznie 56 702 ważnych głosów za pomocą elektronicznej karty do głosowania.

- W tym roku pod głosowanie poddanych zostało 269 projektów. Dziękuję wszystkim bydgoszczankom i bydgoszczanom, którzy wzięli udział w głosowaniu. Tak, jak zapowiadaliśmy, wprowadziliśmy nowy system do głosowania. System szczelny, transparentny. Taki, który gwarantował, że to bydgoszczanki i bydgoszczanie decydowali o podziale blisko 16 mln zł – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.
W tym roku unieważniono zaledwie 125 głosów, co się przekłada na 42 osoby.
- To były błędy, które się zdarzają. Nie było w tym żadnych nadużyć. Nowe narzędzie do głosowania się sprawdziło i to jest sukces – dodaje Łukasz Krupa.

W tegorocznej edycji mieszkanki i mieszkańcy mogli oddać 4 głosy, po jednym na każdą z czterech kategorii projektów: osiedlowy, ponadosiedlowy, projekt społeczny, mikroprojekt osiedlowy. 
Wśród projektów wybranych do realizacji znalazły się zarówno duże inwestycje, jak i mniejsze inicjatywy osiedlowe oraz społeczne. Zrealizowana zostanie m.in. rewitalizacja Kanału Bydgoskiego, który zyska nowe funkcje rekreacyjne i sportowe, a także kontynuacja Wielkiej Pętli Fordonu w Parku Akademickim. Na Bartodziejach powstanie odnowiony skwer „Koniec Bałtyckiej”, z nowymi ścieżkami, oświetleniem i miejscem do spotkań, a na osiedlu Tatrzańskim wsparcie otrzyma realizacja Skweru Mariampolskiego.
Wśród mikroprojektów znalazły się m.in. wodne koncerty nad Starym Kanałem Bydgoskim, koncert w fordońskiej Synagodze oraz „ławeczka zadumy” pod kasztanowcem na osiedlu Tatrzańskim. 

Do realizacji trafią także liczne projekty społeczne, w tym wsparcie dla kobiet w trudnej ciąży w ramach hospicjum perinatalnego, inicjatywy integracyjne bez ekranów, wydarzenia kulturalne nad Kanałem Bydgoskim, działania promujące turystykę miejską oraz bezpłatne zajęcia dla dzieci.
Najchętniej głosowali mieszkanki i mieszkańcy Kapuścisk, os. Leśnego, os. Miedzyń-Prądy oraz Nowego i Starego Fodonu. 
Szczegółowe wyniki – TUTAJ