logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Exploseum i szlak przez puszczę
W najbliższy weekend polecamy wypad do Exploseum. To wyjątkowa atrakcja przypominająca o historii Bydgoszczy w okresie II wojny światowej. Warto połączyć taką wycieczkę ze spacerem przez Puszczę Bydgoską.


Wycieczkę do Exploseum najlepiej rozpocząć od zwiedzania Muzeum. Jest ono czynne w godzinach od 10 do 18. Warto pamiętać, że zwiedzanie całej trasy w (wystawy stałej) trwa 2 godziny, wejście na trasę na 1 godzinę przed jej zamknięciem umożliwia zwiedzenie jedynie fragmentu ekspozycji.

Exploseum to unikatowy na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Zaadoptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.

Kompleks zawiera autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny. Trasa zwiedzania to niemal 2 km ciąg wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych tuneli.

Przemierzając tunelami pofabryczne wnętrza, można zobaczyć, posłuchać i dotknąć wszystkiego, co związane z historią zakładów, przemysłem zbrojeniowym, niewolniczą pracą ludzi. Ikonografia, multimedia, interaktywne rozwiązania posłużyły do stworzenia opowieści o fabryce DAG Bromberg.

W pustych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych, ograbionych niegdyś z aparatury przez Armię Czerwoną, znajdują się ekspozycje muzealne, poświęcone zagadnieniom związanym z historią zakładów.Kończąc zwiedzanie Exploseum warto urządzić sobie spacer przez Puszczę Bydgoską. Ułatwia go "Szlak Niepodległości" (niebieski) łączący Exploseum między innymi z ulicą Dąbrowa. Prowadzi między innymi przez dawną strzelnicę. Przed wyjściem na  ulicę Dąbrowa znajduje się leśna wiata, w której można odpocząć lub zrobić sobie piknik. Do ul. Glinki dojdziemy ulicą Dąbrowa.

Praktyczne informacje:

  • Jak dojechać? – linią autobusową 68  do pętli Exploseum.. Do Exploseum dojeżdżają tylko wybrane  kursy tej linii!  Rozkład jazdy dostępny TUTAJ. Powrót z przystanku Stadion BKS Chemik (A 56,68,79)
  • Długość trasy – Dojście i spacer po Exploseum to około 3  kilometrów, pokonanie całej trasy to ok. 9 km
  • Czas spaceru – Zwiedzanie wystawy Exploseum zajmie około 2 godzin, przejście szlakiem niebieskim na Glinki to dodatkowe 1,5 godziny
  • Cennik biletów i zasady zwiedzania Exploseum – TUTAJ
  • Historia DAG Fabrik - TUTAJ
  • Punkty gastronomiczne – znajdują tylko na końcu trasy (dyskont i sklepy osiedlowe w rejonie skrzyżowania ul. Glinki-Dąbrowa)