logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności




Zima to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, dlatego w tym okresie działania pomocowe służb, organizacji pozarządowych i pracowników społecznych są szczególnie intensywne. Bydgoscy strażnicy miejscy w okresie od 1 do 11 stycznia br. przeprowadzili łącznie 102 kontrole, głównie w porze nocnej, gdy temperatura spadła poniżej 0°C.


Okres zimowy wiąże się z intensyfikacją działań ukierunkowanych na pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Dotyczy to w głównej mierze osób, które z racji braku ogrzewanego schronienia mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu, a nawet życiu. Od wielu lat przyjętą i sprawdzoną procedurą jest tworzenie w Straży Miejskiej tzw. mapy bezdomności, czyli wykazu miejsc przebywania bezdomnych. Zawiera ona około 20 lokalizacji w różnych częściach miasta i jest aktualizowana na bieżąco w związku z tym, że osoby te zmieniają swoje miejsca bytowania. Na podstawie tak sporządzonej mapy, bydgoscy strażnicy miejscy tylko w okresie od 1 do 11 stycznia br. przeprowadzili łącznie 102 kontrole, głównie w porze nocnej, gdy temperatura spadała poniżej 0°C. Podczas tych działań funkcjonariusze dotarli do 86 osób (w tym wielokrotne interwencje wobec tych samych osób). Tylko w 2 przypadkach bezdomni zdecydowali się na przyjęcie pomocy i zostali przewiezieni do schroniska, 1 osobę dowieziono do wytrzeźwienia, a 83 bezdomnych odmówiło przyjęcia pomocy. 

Oprócz miejsc ujętych na tzw. mapie bezdomności, przez cały rok patrole Straży Miejskiej są także kierowane przez służbę dyżurną w miejsca wskazywane w zgłoszeniach mieszkańców Bydgoszczy. Przyjmowane całodobowo zgłoszenia pod numer alarmowy 986 dotyczą m.in. klatek schodowych, wiat śmietnikowych i przystankowych. W omawianym okresie do Straży Miejskiej wpłynęły 72 takie zgłoszenia.

Potrzebujesz pomocy lub masz pytania odnośnie wsparcia osób w kryzysie bezdomności? A może znasz taką osobę i nie wiesz jak jej pomóc? Skontaktuj się z Działem Pomocy Środowiskowej nr 6 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy (ul. Kapuścińska 10). Jeśli nie możesz przyjść, zadzwoń pod nr tel. 785-122-682 lub 785-504-210. Więcej informacji TUTAJ. 

Dyżury pracowników socjalnych Działu Pomocy Środowiskowej nr 6 w schroniskach i ogrzewalniach:

- Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet, przy ul. Polanka 9: czwartki od godz. 11.00 do godz. 15.00, w sytuacjach indywidualnych do  ustalenia - informacja bezpośrednio u pracowników schroniska,

- Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn, przy ul. Fordońskiej 422 : wtorki  od godz. 11.00 do godz. 15.00, w sytuacjach indywidualnych do  ustalenia - informacja bezpośrednio u pracowników schroniska,

- Ogrzewalnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek, przy ul. Koronowskiej 14: czwartki od godz. 10.30- 13.30,

- Ogrzewalnia „u Miecia” prowadzona przez  Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo, ul. Ossolińskich 2, (Bazylika): wtorki W godz.: 14.30-17.00.

Punkty świadczące pomoc osobom w kryzysie bezdomności i potrzebującym:

Centrum pomocy dla bezdomnych mężczyzn (schronisko i noclegowania), ul. Fordońska 422, tel. 52 343 93 40,

Centrum pomocy dla bezdomnych kobiet (schronisko),  ul. Polanka 9, tel.52 372 22 57,

Ogrzewalnia dla bezdomnych przy Zgromadzeniu Sióstr Albertynek, ul. Koronowska 14, tel. 52 327 73 55,

Ogrzewalnia „U Miecia” al. Ossolińskich 2, tel. 789-043-230,

Stowarzyszenie „Z sercem na dłoni” (schronisko z usługami opiekuńczymi), ul. Siedlecka 8b, tel. 694 896 558 lub 665 657 686.

Centrum Pomocy „Betlejem”, ul. Drukarska 6, tel. 724 560 015,

Jadłodajnia Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo, ul. Ossolińskich 2, tel. 52 322 53 52,

Stołówka dla ubogich im. św. Brata Alberta,  ul. Koronowska 14, tel. 52 327 73 55,

Centrum Chrześcijańskie Kanaan Misja Betezda, ul. Czartoryskiego 12, tel. 52 321 35 28.

Skuteczniej pomożemy osobom w kryzysie bezdomności

Trwa budowa nowego Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ul. Kaplicznej. Powstają 4 nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne budynki, które ułatwią niesienie pomocy potrzebującym.

Cały kompleks tworzyć będą 4 budynki o różnych funkcjach:

- schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi i 50 miejsc bez usług opiekuńczych, budynek o zróżnicowanej wysokości, III-IV kondygnacyjny),

- schronisko dla kobiet dla 60 osób (w tym 20 miejsc z usługami opiekuńczymi, 40 miejsc bez usług opiekuńczych, obiekt III-kondygnacyjny),

- noclegownia dla 80 osób (II-kondygnacyjny obiekt lokowany od strony ul. Kaplicznej z 60 miejscami dla mężczyzn i 20 dla kobiet. Na parterze zlokalizowana będzie strefa wejściowa z portiernią, węzłem sanitarnym, magazynem odzieży, jadalnią, która również ma pełnić funkcję świetlicy),

- obiekt administracyjny (I-kondygnacyjny obiekt, lokowany od strony ul. Kaplicznej, z pomieszczeniami administracyjnymi, magazynami, archiwum, sanitariatami).

Kompleks budynków powstaje przy ul. Kaplicznej w pobliżu wiaduktu magistrali węglowej. Łączny koszt obecnie zleconych robót budowlanych wraz z uruchomioną opcją to około 16 mln zł. Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wiosną planowane jest wyposażenie placówki, które realizować będzie MOPS i który również będzie administratorem budynków. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest TUTAJ.