logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ogórkiem do Exploseum, Herbrandem po Gdańskiej
Linie turystyczne w tym roku rozpoczynają regularne kursowanie od soboty (9 czerwca) i będą wozić pasażerów w dni wolne do końca wakacji. Ze względu na rozpoczęcie prac przy rewitalizacji Starego Rynku początkowy przystanek zabytkowych autobusów zostanie wytyczony na placu Kościeleckich.


Do obsługi linii autobusowych nr wykorzystywane będą pojazdy Jelcz 043, Jelcz 706 RTO . Autobusy te kursowały na regularnych liniach autobusowych od lat 60.  XX wieku. Zostały wycofane z obsługi w latach 80. Ze względu na charakterystyczny kształt nadwozia nazywane były „ogórkami”. W sytuacjach awaryjnych pojawiać się może również Jelcz MEX 272.

W pojazdach funkcjonować będzie obsługa konduktorska pojazdu, umundurowana zgodnie ze standardami historycznymi obowiązującymi w komunikacji miejskiej w Polsce w latach 50 i 60-tych XX wieku. Będzie odpowiadać za prowadzenie w pojazdach sprzedaży biletów jednorazowych, ich kontrolę, umieszczanie broszur informacyjnych oraz udzielanie pasażerom dodatkowych informacji.

Autobusy kursować będą na dwóch trasach. Linia turystyczna nr 100 pojedzie  na trasie pl. Kościeleckich – Myślęcinek, natomiast linia turystyczna nr 102 na trasie pl. Kościeleckich  – Exploseum. Przebieg tras skonstruowany został w taki sposób, aby umożliwić pasażerom dotarcie do najciekawszych miejsc w Bydgoszczy, takich jak Stare Miasto, Myślęcinek, Muzeum Wodociągów, ulica Gdańska, Exploseum, czy odrestaurowany gmach dworca wyspowego Bydgoszcz Główna.

Z kolei na torach od najbliższej soboty kursować będzie linia nr „0”. Zabytkowy Herbrand będzie wozić pasażerów pomiędzy pętlami Las Gdański-Bałtycka. Ten typ pojazdów pamięta jeszcze koniec XIX wieku i początki komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, która ostatnio świętowała swój 130 jubileusz. Z rozkładami jazdy można już zapoznać się na stronie ZDMIKP.