logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowoczesna Astoria. Nowe trendy na elewacji. Raport nr 11
Na nowej Astorii rozpoczął się montaż elewacji. Oprócz dużych przeszkleń tworzyć będą ją okładziny ze stalowych płyt. Materiał dzięki naturalnym procesom ostatecznie zyska rdzawo- pomarańczowy kolor. To jeden z nowych trendów w budownictwie.


Nowa Astoria stanie się największym basenem w regionie, którego niecka będzie miała parametry basenu olimpijskiego zgodne z FINA. Tory o długości 50 metrów zapewnią możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu. W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, niecka do treningu pływackiego indywidualnego, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przegłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych.  Nowoczesne rozwiązania pozwolą też dzielić basen na kilka mniejszych części o zróżnicowanej głębokości dna. W ten sposób obiekt będzie pełnił również ważna funkcję rekreacyjna, gdyż planowane jest jego szerokie udostępnienie mieszkańcom.  Obok basenu ma funkcjonować rozbudowana zewnętrzna strefa rekreacji.

W ostatnich dniach rozpoczęły się między innymi prace przy elewacji obiektu. Ściany zostały ocieplone, a teraz montowane są okładziny ze stali kortenowskiej. To materiał o podwyższonej odporności  na warunki atmosferyczne. Na jego powierzchni po wystawieniu na działanie powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Powłoka taka jest w pełni szczelna i trwała. Proces  jej powstawania  zajmuje 2-3 lata. W tym czasie okładziny zyskują ostateczną  rdzawo-pomarańczową barwę.

To rozwiązanie obecnie podbija rynek budowlany. Jego atutem jest nie tylko spektakularny wygląd i oryginalna faktura. Tego typu elewacje są praktycznie bezobsługowe i wyjątkowo trwałe. Warto podkreślić, że do rozwiązań na elewacji szereg wartościowych poprawek wprowadziliśmy po uwagach Społecznej Rady ds. Estetyki .Nowa Astoria w liczbach:

  • Wymiary basenu:  50x25x metrów
  • Koszt zadania (I etap)  : 100,5 mln zł
  • Zakończenie inwestycji: 2020 rok