logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe ulice dzięki inicjatywie bydgoszczan




Rozstrzygnięte zostały przetargi na prace przy budowie kolejnych trzech ulic, które powstaną dzięki programowi „Inicjatyw lokalnych” (25/75). Większość środków zapewnia miasto. Część kosztów finansują też mieszkańcy, którym zależało na szybkim rozpoczęciu inwestycji.


Nowe nawierzchnie będą budowane na ulicach Świętopełka na Czyżkówku, Wieluńskiej w Myślęcinku oraz Ruczaj na Glinkach. Ze względu na szybko rosnące ceny robót budowlanych konieczne było powtarzanie przetargów oraz zapewnienie dodatkowych środków na realizację zadań. W ostatnich dniach ostatecznie udało się wyłonić firmy, które w najbliższych miesiącach zbudują te ulice.  

Ul. Świętopełka z nową kostką
Ulica liczy około 200 metrów. Łączy Koronowską i Zawodzie. Obsługuje kilkanaście posesji z zabudową jednorodzinną. Utwardzona zostanie betonową kostką. Inwestycja kosztować będzie 724 tysiące złotych. W tej części miasta pierwsze ulice są też utwardzone płytami ażurowymi (m.in. Borowiacka i Karsińska).

Ul. Ruczaj z dodatkowym chodnikiem
Ulica Ruczaj na osiedlu Glinki-Rupienica liczy około 120 metrów. Obsługuje przede wszystkim zabudowania jednorodzinne położone po obydwu stronach ulicy. Ma charakter ulicy bez przejazdu. Zgodnie z opracowanym projektem powstanie pieszojezdnia o szerokości 6 metrów wybrukowana betonową kostką.  Zaprojektowano też niezbędne zjazdy na posesje. Po obydwu stronach drogi będą znajdować się miejsca postojowe (łącznie 14 stanowisk). Poza tym zaplanowano dobudowanie 26-metrowego  chodnika łączącego ul. Ruczaj z ulicą Dąbrowa. Koszt zadania to 312 tysięcy złotych.

Ul. Wieluńska ze zjazdami i progiem

Cała ulica Wieluńska  liczy ponad 400 metrów. Ma charakter drogi bez przejazdu. Utwardzona zostanie w pierwszym etapie na odcinku ponad 200 metrów od strony skrzyżowania z Bielską. Projekt przewiduje wybudowanie pieszo-jezdni szerokości 4,5 metra z kostki betonowej. Na środku odcinka zamontowany zostanie też próg zwalniający. Wykonane zostaną też zjazdy i dojścia do posesji, pobocza oraz zagospodarowanie przyległego terenu zielenią. Zadanie pochłonie prawie 400 tysięcy złotych.

Wspólne finansowanie

Wszystkie inwestycje będą realizowana dzięki inicjatywie bydgoszczan, którzy powołali stowarzyszenia. W ramach programu „25/75” zagwarantowały ono niezbędny wkład własny na poziomie od 15 do 25 procent kosztów inwestycji. Resztę środków  zabezpieczyło miasto Bydgoszcz. Program inicjatyw lokalnych „25/75” polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy. Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Dodatkowo miasto prowadzi też od tego roku  pilotażowy program utwardzania ulic bez twardej nawierzchni płytami ażurowymi.

Obecnie ogłoszone są też przetargi na budowę w programie "Inicjatyw lokalnych"  dwóch kolejnych ulic tj. ul. Krabowej i ul. Legnickiej.

Zapraszamy do kontaktu

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z Programu „25/75” zapraszamy do kontaktu z pracownikami Wieloosobowego stanowiska ds. Konsultacji i Inicjatyw Lokalnych:

  • tel. 52 58 58 721, 52 58 58 329 lub 52 58 58 829
  • mail:inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl
  • adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 220 i 221