logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowe sale w zabytkowym gmachu
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przygotowuje się do adaptacji poddasza w budynku Copernicanum na nowe sale dydaktyczne. Majestatyczny gmach po przekazaniu go uczelni przeszedł kompleksowy remont i od 2010 roku kształcą się w nim studenci.


Budynek Copernicanum zbudowany został w latach 1905-1906. Powstał według projektu znakomitych berlińskich architektów Carla Zaara i Rudolfa Vahla.  Na jego frontowej ścianie znajduje się zegar słoneczny. To jeden z najpiękniejszych budynków szkolnych w całym mieście. W swojej ponadstuletniej historii miał wielu właścicieli i spełniał różne funkcje. Swoją siedzibę miały tu: wyższa szkoła realna, miejskie gimnazjum matematyczno-przyrodnicze, miejskie gimnazjum i liceum męskie, szkoły administracyjno-handlowe, technikum kolejowe. W czasie okupacji pełnił funkcję szpitala wojskowego. Od 1992 roku gmach został wpisany do rejestru zabytków. W 2004 roku miasto przekazało gmach na rzecz uczelni, która przygotowała kompleksowy remont. Obejmował on m.in. prace wewnątrz oraz  przy elewacji i dachu. Uniwersytet zyskała też piękną salę koncertową, gdzie organizowane są uroczystości uniwersyteckie, koncerty i inne wydarzenia. Remont Copernicanum pochłonął 13 milionów złotych. Studenci rozpoczęli zajęcia w 2010 roku.

Obecnie uczelnia przygotowuje się również do adaptacji poddasza nieużytkowego na sale dydaktyczne. W pierwszej kolejności zamierza zlecić wykonanie prac projektowych. Wstępnie zakłada ulokowanie na poddaszu laboratorium  informatyczne i mechatroniki.

Warto wiedzieć

Początkowo gmach uczelni był budynkiem o jednym skrzydle zbudowanym wzdłuż ul. Kopernika. Dopiero kilka lat po oddaniu go do użytku rozbudowano go o część  wzdłuż ulicy Paderewskiego. Do 1920 roku mieściła się tam niemiecka szkoła realna. W latach międzywojennych był siedzibą m.in. gimnazjum matematyczno-przyrodniczego. To właśnie ta szkoła za patrona przyjęła Mikołaja Kopernika.