logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młyny Rothera – wzór rewitalizacji
Miasto Bydgoszcz zostało nagrodzone za rewitalizację Młynów Rothera w konkursie na najlepsze wykorzystanie środków z UE w ciągu ostatnich 20 lat. Jury doceniło między innymi determinację miasta w drodze do ożywienia dawnego kompleksu zbożowo-młyńskiego i pomysły na zagospodarowanie ogromnych przestrzeni.


- Ta kolejna nagroda cieszy szczególnie z kilku powodów – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Doceniona została przede wszystkim nasza determinacja i odwaga. Młyny, gdy Miasto kupiło je od prywatnego inwestora były ruiną. W ciągu kilku lat wykonaliśmy pakiet prac związanych z ich kompleksową renowacją, a wszystkie prace uwzględniły zabytkowy charakter obiektów. Na realizację tego zadania konsekwentnie pozyskiwaliśmy europejskie pieniądze– łącznie ponad 30 mln zł. We współpracy z mieszkankami, mieszkańcami i ekspertami przygotowaliśmy szereg pomysłów na wypełnienie tych ogromnych przestrzeni wystawami, wydarzeniami, warsztatami, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku 280 tysięcy bydgoszczanek, bydgoszczan i turystów odwiedziło Młyny. Nagroda bardzo cieszy, my tymczasem pracujemy nad aranżacją kolejnych przestrzeni w tym kompleksie.

Młyny Rothera otrzymały nagrodę za najlepszą rewitalizację w kategorii społeczeństwo - unijne inwestycje 20-lecia. Konkurs organizowała ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”. Na gali wręczenia nagród Bydgoszcz reprezentował zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa. To kolejna nagroda dla Miasta za Młyny Rothera. Wcześniej zostały one uznane za najlepszy produkt turystyczny 2023 roku według Polskiej Organizacji Turystycznej.

Nasza perła

W 2013 roku miasto odkupiło zabytkowe obiekty i przystąpiło do przywracania im dawnego blasku. W ramach unijnego wsparcia dofinansowano łączną kwotą ponad 30 mln zł trzy projekty:

  • Park Kultury. Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - prace w Spichrzu Zbożowym,
  • Rewitalizacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne - prace w głównym budynku Młyna,
  • Przestrzeń edukacji w Młynach Rothera - prace w Spichrzu Mącznym.

W przygotowaniu są kolejne projekty z funduszy w ramach nowej perspektywy (2021-2027) na:

  • Doposażenie wnętrz,
  • Zagospodarowanie tarasów na strefę wypoczynku,
  • Utworzenie wystawy kulturalno-naukowej "Wiedza o Mózgu" oraz przestrzeni konferencyjnej.

Młyny po rewitalizacji, w stanie deweloperskim, zostały oddane w kwietniu 2021 roku, a udostępnione w listopadzie 2021 roku. Funkcjonują w nich m.in. dwie stałe wystawy:

  • „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”,
  • „Młyn-Maszyna”.

Docelowo taki charakter ma mieć również trzecia wystawa Brain Space dotycząca funkcjonowania mózgu, której koncepcja powstaje m.in. we współpracy z prof. dr hab. Markiem Haratem.

Nie tylko wystawy i warsztaty

W gmachu funkcjonuje Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. To instytucja, której celem jest wypełnianie życiem odrestaurowanego XIX-wiecznego kompleksu Młynów Rothera. Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera stopniowo rozwija działalność i zachęca do tego, żeby spędzać w nim twórczo i aktywnie czas - na warsztatach, wydarzeniach i wystawach. Do dyspozycji gości jest także duży drewniany taras z fontanną, bezpłatny punkt widokowy na ostatnim piętrze Młyna oraz lokale gastronomiczne. Dla gości dostępna jest także bogata oferta obejmująca wydarzenia i wystawy czasowe, które są organizowane zarówno przez samą instytucję, jak i jej partnerów.