logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Konstrukcja sądowego gmachu gotowa
Zakończyło się wznoszenie betonowej konstrukcji nowego budynku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Ruszają kolejne prace. Inwestycja przy Nowym Rynku jest warta 17 mln zł.


W latach 2014-15 opracowana została dokumentacja projektowa. Budowa rozpoczęła się w 2016 roku. Z końcem ubiegłego roku zakończyło się wznoszenie betonowej 6-kondygnacyjnej konstrukcji budynku. Teraz trwają prace przy wewnętrznych instalacjach oraz przygotowania do robót przy stolarce okiennej.Nowy budynek jest w całości podpiwniczony, z dwiema kondygnacjami podziemnymi i czterema kondygnacjami nadziemnymi. W budynku zaprojektowano płaski dach. W środku urządzone zostaną  sale sądowe wraz z przyległymi pomieszczeniami dla świadków i do narad, pomieszczenia administracji sądowej, pomieszczenia biurowe do pracy, węzły higieniczno-sanitarne i socjalne. Na elewacji zastosowane mają być kamienne okładziny (trawertyn i łupek) oraz barwiony tynk. Dominować ma kolor jasno-piaskowy oraz grafitowy. Koszt inwestycji szacowany jest na 17 mln zł.

Inwestor zakłada zakończenie wszystkich prac w przyszłym roku.  Nowy gmach usprawni pracę sądu, który prowadzi coraz więcej spraw. Poprawi on też estetykę Nowego Rynku, który będzie miał uzupełnioną południową pierzeję. Wcześniej Sąd Okręgowy przeprowadził prace konserwatorskie przy elewacji sąsiedniego gmachu przy ul. Wały Jagiellońskie 2.

Planowana jest także przebudowa fragmentu północnej  jezdni Nowego Rynku i Wałów Jagiellońskich. Będzie to związane z planowaną budowa buspasa w kierunku Zbożowego Rynku. Te prace rozpoczną się w tym roku.