logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica, w której sprzedawano szneki




Konserwatorski remont przeszła frontowa elewacja budynku przy ul. Jackowskiego 26. Wcześniej odnowiono sąsiednie zabudowania po dawnej mleczarni. Również inne kamienice w tej części Okola odzyskują blask.


Budynek wzniesiono na początku XX wieku na planie litery L. Liczy 4 kondygnacje. Jest przykryty od strony ulicy stromym, mansardowym dachem. Kamienica pełni funkcję mieszkalno-usługową. Na parterze znajduje się lokal handlowy. W przeszłości mieścił się tu sklep firmowy  mleczarni i piekarni „Schweizerhof” (Szwajcarski Dwór), która funkcjonowała w sąsiednich zabudowaniach od 1912 roku. Można w nim było kupić między innymi „sznekę z glancem”, czyli drożdżówkę z lukrem oraz szereg innych wypieków i wyrobów mleczarskich.

Na elewacji frontowej zachowały się zdobienia w formie boniowanego parteru, gzymsów i opasek wokół okien. W trakcie prac konserwatorskich zostały one zrekonstruowane. Dodatkowo cokół został obłożony kamiennymi płytkami. Kamienica po remoncie utrzymana jest w piaskowej kolorystyce. W zakres prac wchodziło również docieplenie i remont elewacji szczytowej od strony północnej. Pochłonęły one 104 tysiące złotych. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, którą zarządza ADM.  


 
Wcześniej odnowiona została elewacja sąsiednich zabudowań z nr 28. Istniejące budynki oddane do użytku prawdopodobnie krótko po wojnie wykorzystywane były przez kilkadziesiąt lat przez spółdzielnię mleczarską. Prywatny inwestor, który zakupił obiekt zdecydował się go przebudować na cele mieszkaniowe.  

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.