logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Hala dla naszych gwiazd. Plac budowy przekazany. Raport nr 2
Przekazaliśmy plac budowy pod halę lekkoatletyczną i strzelectwa sportowego na terenie kompleksu sportowego Zawisza. Nowa inwestycja ułatwi treningi utalentowanym bydgoskim sportowcom, którzy zaczną korzystać z obiektu za dwa lata.


Hala powstanie w północnej części kompleksu Zawiszy, w miejscu, gdzie wcześniej istniały olimpijki – domki noclegowe dla sportowców. Zgodnie z projektem powstanie wielofunkcyjny obiekt liczącego dwie kondygnacje. Na parterze zlokalizowana będzie hala lekkoatletyczna o pow. ok. 6500 metrów kwadratowych z bieżnią okrężną, bieżnią prostą, stanowiskiem do pchnięcia kulą, do skoków wzwyż, skoków o tyczce, w dal oraz trójskoku i zapleczem sanitarnym. Zapewni komfortowe warunki treningowe sportowcom. W piwnicy zlokalizowana zostanie natomiast hala strzelecka o powierzchni ok. 3200 metrów kwadratowych przeznaczona do strzelań sportowych na dystansie 10, 25 i 50 m, umożliwiająca organizację zawodów rangi krajowej i międzynarodowej. Naziemna część hali będzie miała kształt przypominający spływającą kroplę wody. Na elewacji stosowane będą okładziny układające się we wzór nawiązujący do litery „Z”.

Za prace odpowiadać będzie firma Strabag, która na etapie przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Inwestycja kosztować będzie ponad 84 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w 2026 roku. Po odbiorach obiekt będzie objęty 7-letnią gwarancją.  Finansowanie budowy hali zaplanowano z trzech źródeł: Budżetu Miasta, Budżetu Województwa oraz centralnego programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Wcześniej miasto opracowało też niezbędną dokumentację, pozwolenia oraz zabezpieczyło teren.

Dla naszych gwiazd

W bydgoskich klubach lekkoatletycznych trenują gwiazdy polskiej i światowej lekkiej atletyki np. Iga Baumgart-Witan, Adrianna Sułek czy Marika Popowicz-Drapała. To medalistki igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Najbardziej utytułowana z nich jest Iga Baumgart-Witan: złota i srebrna medalistka olimpijska z Tokio (2021 rok), podwójna medalistka mistrzostw świata, mistrzyni Europy. Sukcesy na mistrzowskich imprezach odnoszą także strzelczynie Zawiszy: Klaudia Breś oraz Aneta Stankiewicz.

Ważne liczby:

  • Powierzchnia hali lekkoatletycznej 6500m2
  • Powierzchnia hali strzelectwa sportowego 3200 m2,
  • Dystans strzelań: 10, 25 i 50m
  • Wartość inwestycji: 84,3 mln zł
  • Zakończenie budowy: 2026 rok