logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Gwiazda świętuje piękny jubileusz




Miało być "Słońce", lub "Brda". Ostatecznie zdecydowano jednak, że będzie "Gwiazda". 26 kwietnia 1920 roku powstał jeden z najstarszych bydgoskich klubów sportowych.


Fot. gwiazda.bydgoszcz.pl/

Tuż po powrocie Bydgoszczy do Polski kilku członków działającej przy parafii Św. Trójcy sekcji piłki nożnej Polskiego Związku Uczącej się Młodzieży zdecydowało o powołaniu klubu sportowego.
Po dyskusji ustalono, że klub nosić będzie nazwę Gwiazda, a jego barwy będą niebiesko-białe.
Początkowo mecze piłkarskie rozgrywano w różnych miejscach miasta - nad Kanałem Bydgoskim, na poligonie na Błoniu, czy w Ogrodzie Patezera. Od 1924 r. piłkarze Gwiazdy rywalizowali w rozgrywkach o mistrzostwo Bydgoszczy. Jeszcze przed II wojną św. do sekcji piłki nożnej dołączyły tenis stołowy, koszykówka, siatkówka, lekkoatletyka i kajakarstwo.
W latach 1927-1929 ze środków miejskich powstało boisko przy ul. Nakielskiej, które odtąd na stało się obiektem Gwiazdy. Z czasem tereny sportowe wzbogacano o dodatkową infrastrukturę m.in. kolejne boiska treningowe, do siatkówki, halę sportową.

Po II wojnie św. klub nie zaprzestał działalności. Wychowankowie Gwiazdy osiągali, w różnych dyscyplinach, spore sukcesy. To właśnie w Gwieździe swoją karierę rozpoczynała medalistka olimpijska z Rzymu, kajakarka Daniela Walkowiak. Dwukrotnie (Moskwa 1980 i Barcelona 1992) na olimpijskim podium stawał też florecista Marian Sypniewski. W latach 90-tych XX wieku bardzo prężnie działała sekcja zapaśnicza. Wychowankowie Gwiazdy Norbert Świerblewski, Damian Świetlik, czy Bartłomiej Bartnicki należeli do czołówki zapaśników w naszym kraju. Ten ostatni dwa razy reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich.
Swoją przygodę z piłką nożną w Gwieździe rozpoczynał Stefan Majewski, srebrny medalista mistrzostw świata w 1982 roku. W swojej karierze reprezentował też barwy bydgoskich klubów Chemika, Zawiszy, a także Legii Warszawa i niemieckiego 1. FC Kaiserslautern. W reprezentacji Polski zagrał w sumie 40 spotkań. W 2009 r. był selekcjonerem kadry.

W ostatnich latach największe sukcesy odnosili tenisiści stołowi ZOOLeszcz Gwiazdy. Występująca w Superlidze drużyna wywalczyła Puchar i Superpuchar Polski (2023), wicemistrzostwo Polski (2022) i zdobyła dwa brązowe medale MP (2023, 2024). Drużynowym Mistrzem Polski zostali też szachiści klubu.
Dzięki staraniom Miasta Bydgoszczy poprawia się infrastruktura obiektów Gwiazdy. Wokół boiska głównego powstała tartanowa bieżnia. W 2018 r. do użytku oddane zostało pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą. Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł.

  - Jestem z klubem związany ponad 40 lat i widzę, jak bardzo się zmienia. Przede wszystkim baza. Przydałaby się jeszcze tylko nowa hala. 105 lat to piękny wiek. Najważniejsze, że klub nadal działa. Chciałbym podziękować wszystkim ludziom działającym w Gwieździe. To dzięki ich zaangażowaniu obecnie trenuje tutaj prawie 600 młodych bydgoszczanek i bydgoszczan - mówi Zbigniew Leszczyński, prezes KS Gwiazda.
W sobotę (26.04) odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 105. rocznicy powstania bydgoskiej Gwiazdy.