logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Fasada już nie tak skromna
W szybkim tempie remontowana jest kamienica przy ul. Dworcowej 18. Dobrze przygotowany projekt pozwolił przywrócić na elewacji część dekoracyjnych detali. Teraz to jeden z ładniejszych budynków na ulicy.


Kamienica powstała pod koniec XIX wieku. Trzykondygnacyjny budynek wzniesiono na planie prostokąta. Pełni funkcję przede wszystkim mieszkalną. Na parterze działają lokale usługowo-handlowe. W podwórzu dobudowano oficyny. Budynek nie posiadał do niedawna wielu zdobień, ale bardzo dobrze utrzymywał skalę historycznej i przestrzennej zabudowy ul. Dworcowej. Elewację frontową zdobiły  naczółki okienne oraz gzymsy. Na wysokości piętra zachowała się metalowa rozeta – pamiątka po sieci trakcyjnej – do 1990 roku także tą częścią ulicy kursowały regularne linie tramwajowe do dworca. Teraz ten detal będzie znacznie bogatszy. Odtworzono brakujące opaski wokół okien, dodatkowy gzyms i fryz konsolowy pod linią dachu. Parter budynku nabrał szlachetnego wygląda za sprawą odtworzonego boniowania. Całość prac sprawia, że kamienica już nie ustępuje pod względem wystroju innym odrestaurowanym budynkom przy tej ulicy.

Prace zleciła wspólnota zarządzana przez ADM. W ich  zakres wchodzi remont elewacji frontowej oraz docieplenie pozostałych ścian. Dodatkowo zaizolowane zostaną fundamenty od strony podwórza. Remont kosztuje 165 tysięcy złotych. Zakończenie wszystkich robót planowane było na czerwiec, ale prace zakończą się prawdopodobnie wcześniej.

Warto podkreślić, że przygotowywany jest remont również sąsiedniej kamienicy z numerem 16. Projekt zakłada odnowienie istniejących dekoracji i tynków. Kamienica utrzymana będzie w beżowej kolorystyce. Obecnie wspólnota zarządzana przez ADM czeka na oferty wykonawców zainteresowanych realizacją remontu fasady.

Ulica Dworcowa w Bydgoszczy ma długość ponad 1200 metrów. Niemal w całości jest zabudowana stylowymi kamienicami. Uznawana jest za jedną z ważniejszych pod względem historycznym i funkcjonalnym ulicę Śródmieścia. Do momentu budowy dworca kolejowego był to polny trakt prowadzący w kierunku Koronowa. Szybko zyskiwała handlowo-usługowy charakter. Lokowane były przy niej również ważne obiekty użyteczności publicznej. Pierzeje ulicy Dworcowej stanowią w większości kamienice czynszowe wzniesione w latach 1860-1914.

W rewitalizację ulicy Dworcowej oraz jej otoczenia miasto oraz inne podmioty publiczne zainwestowały w poprzedniej dekadzie ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie, elementy małej architektury, remonty budynków komunalnych). Bardzo ważne dla wizerunku ulicy jest uzupełnienie tych inwestycji także przez poprawę wyglądu prywatnych nieruchomości. W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego, plastyka oraz dotacje z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków.