logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Estetyczne zmiany na ul. Jagiellońskiej




Ulica Jagiellońska z każdym rokiem zyskuje na estetyce. Rozpoczął się remont kamienicy w rejonie skrzyżowania z ul.

L. Wyczółkowskiego. Wcześniej wypiękniało wiele innych zabytkowych gmachów.


Kamienica z numerem 63 to jeden z najstarszych budynków przy ul. Jagiellońskiej. Zbudowana została około 1900 roku. Warto podkreślić, że ta część miasta nazywana Skrzetuskiem do 1920 roku znajdowała się poza granicami ówczesnej Bydgoszczy. Granicę wyznaczała bocznica kolejowa prowadząca do gazowni. Dziś tym śladem biegnie ulica Ogińskiego.

Cegła zdobi elewację

Kamienica powstała na planie prostokąta. Jej charakterystycznym elementem są ryzality, ulokowane po skrajnych stronach budynku, w które dodatkowo wkomponowane wykusze na poziomie parteru i piętra. Budynek wyróżnia też zdobienie z cegły na wysokości parteru oraz w akcentujące wysunięte części budynku. Warto też zwrócić uwagę na wyjątków bogaty detal snycerski na bramie. 3-kondygnacyjny budynek z nieużytkowym poddaszem od początku pełnił funkcję mieszkalną. Obecnie trwa remont elewacji szczytowej. Kosztuje on ADM 100 tysięcy złotych. Przygotowany została też niezbędna dokumentacja do remontu kolejnych części elewacji.



Kamienica z loggiami

Z początkiem tego roku zakończyły się prace przy kamienicy z numerem 60 po przeciwnej stronie ulicy.  Ta kamienica liczy 4 kondygnacje. Pełni funkcję mieszkalno-usługową. Wzniesiono ją na około 1907 roku. Od strony frontowej posiada stromy dach pokryty dachówką ceramiczną karpiówką. Wyróżnia ją również masywny szczyt w centralnej części budynku. Na elewacji zachowały się zdobienia w formie m.in. płaskich pilastrów, gzymsów i obramienia okien. Od strony frontowej wkomponowane zostały też loggie. Remont polegał na odnowieniu elewacji frontowej, balkonów, elewacji szczytowej oraz  dociepleniu stropodachu i ściany od strony podwórza.  Wymieniono też część stolarki okiennej. Po remoncie elewacja jest utrzymana w piaskowo-białej kolorystyce.  Prace prowadzone na zlecenie ADM pochłonęły 300 tysięcy złotych.



Wartościowa zabudowa i murale

W poprzednich latach wypiękniało wiele innych gmachów i kamienic w tej części miasta. Wśród nich elegancka, modernistyczna willa z nr 61, w której mieści się obecnie biuro Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W  pobliżu skrzyżowania z Trasą Uniwersytecką wznoszony jest natomiast kompleks budynków biurowo-mieszkalnych. Więcej informacji o całym założeniu znajduje się TUTAJ.



Ścianę szczytowej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 51 ozdobił też wyjątkowy mural, który powstawał we współpracy z plastykiem miasta. Więcej informacji o tych oryginalnych grafikach znajduje się w tekście „ Mural - nowoczesna reklama i ozdoba miasta”.