logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Entuzjaści żeglugi śródlądowej spotkają się w Bydgoszczy
W dniach 24-26 czerwca br. w Bydgoszczy odbędzie się World Canals Conference 2024. To coroczne święto entuzjastów żeglugi lądowej, które cyklicznie odbywa się na całym świecie.


W ostatnich latach World Canals Conference odbywała się m.in. w Chinach, USA, czy Niemczech.
- Bydgoszcz jest miastem, które wodą stoi. Mamy Brdę, Wisłę i Kanał Bydgoski, który w tym roku obchodzi 250-lecie istnienia.  Cieszymy się, że właśnie u nas odbędzie się Światowa Konferencja Kanałów, która zgromadzi wielu gości z całego świata -  mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.


World Canals Conference 2024, to wydarzenie tworzące sposobność do  dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce oraz osadzenia ich w kontekście międzynarodowym. Jest również okazją do wymiany poglądów, pomysłów, a przede wszystkim poznania rozwiązań stosowanych w innych krajach w zakresie dróg wodnych.
- Woda jest istotnym elementem ruchu turystycznego w Bydgoszczy. Wybór daty nie jest przypadkowy. Staraliśmy się połączyć tę sferę naukowo-dydaktyczną konferencji ze Sterem na Bydgoszcz, a więc imprezą, która podkreśla związki Bydgoszczy z wodą. Każdego dnia po południu dla uczestników organizowane będą wycieczki, podczas których poznać będą mogli Kanał Bydgoski, Brdyujście, Stary Fordon, a także Dolinę Dolnej Wisły. Chcemy pokazać, jak to wygląda w naszym mieście - zapowiada Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji.
- Kanał Bydgoski jest naszym niesamowitym dziedzictwem, jest jednym z najstarszych kanałów w tej części Europy. Dobrze, że osoby, które przybędą na konferencję nie tylko wysłuchają ciekawych referatów, ale też zobaczą Bydgoszcz od tej najpiękniejszej, wodnej strony - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.Trwająca w dniach 24-26 czerwca konferencja odbędzie się w dwóch lokalizacjach. Pierwszego dnia w Teatrze Kameralnym realizowana będzie sesja plenarna. Prezentacje poświęcone będą przybliżeniu znaczenia miejsca, w którym odbywa się Konferencja – miasta Bydgoszczy, leżącego na połączeniu śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu, także w kontekście obchodzonej w tym roku 250. rocznicy powstania Kanału Bydgoskiego. Druga część poświęcona będzie planom rozwoju śródlądowych dróg wodnych, w kontekście wyzwań ekologicznych i gospodarczych XXI wieku. Na drugi i trzeci dzień konferencja przeniesie się do Młynów Rothera. Tam poruszane będą m.in. obszary związane z ekologią, turystyką i człowiekiem i jego działalnością w ramach środowiska wodnego.
Więcej TUTAJ.