logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Czytelnia w nowoczesnym archiwum otwarta
Z początkiem lipca otwarta została czytelnia akt w nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy przy ulicy M. Karłowicza. Nowoczesny budynek umożliwia bardzo wygodne korzystanie z dokumentów. Instytucja jest kopalnią wiedzy dla osób zgłębiających historię Bydgoszczy.


Goście archiwum mogą w komfortowych warunkach korzystać z zasobów, tj. z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, w postaci tradycyjnej, jak i mikrofilmów czy skanów. Budynek został przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Oprócz wind zapewniono ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, plan tyflograficzny, (tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a) oraz pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. W czytelni znajduje się stanowisko dla osoby na wózku.

 

Nowy budynek Archiwum Państwowego w Bydgoszczy został oddany do użytku w ubiegłym roku. To czterokondygnacyjny gmach  w stylu postmodernistycznym o neutralnej dla otoczenia kolorystyce. Zostały w nim zastosowane nowoczesne rozwiązania architektoniczne, technologiczne i informatyczne. Ściany zewnętrzne budynku pokrywa elewacja z wentylowanych płyt betonowych. Technologia wykorzystuje proces łamania światła, by zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczeń.
Budynek został zaprojektowany jako energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Zasilanie do oświetlenia elewacji jest pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych. Przy budynku powstał również zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych.

Warto wiedzieć

  • Praktyczne informacje dotyczące zasad korzystania z czytelni oraz poruszanie się po budynku znajdują się na stronie Archiwum Państwowego.   
  • Informacje na temat zasad korzystania z akt uzyskać można pod bezpośrednim numerem telefonu 22 439 04 21.

Fot. www.bydgoszcz.ap.gov.pl/