logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz przygotowuje się na kolejny rowerowy sezon
Łącznie mamy już 137,5 km kilometrów dróg rowerowych. W najbliższych miesiącach zakończymy m.in. trwającą budowę drogi rowerowej przy nowych mostach oraz odcinek wielkiej pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim. Ustawimy też kolejne 500 stojaków ułatwiających rowerzystom parkowanie. Zlecimy tez budowę kolejnych prawie 6 kilometrów tras. Wiosną na nowych ścieżka rozpocznie się kolejna odsłona rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”.


Ubiegły rok był jednym z najlepszych  pod kątem długości nowych tras rowerowych. Powstało ich prawie 10 kilometrów. Powstały między innymi nowe trasy wzdłuż ul. Smukalskiej, Jeździeckiej, bulwarów nad Brdą, nad Wisła w Starym Fordonie oraz kontrapasy w Śródmieściu.

Wkrótce kolejne kilometry

Wczesną wiosną zakończone zostaną między prace wykończeniowe przy nowych mostach Kazimierza Wielkiego. Zostały one powiązane z budową dróg rowerowych wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego i skrzyżowań z ulicami Fordońską oraz Toruńską. Powstało też połączenie w kierunku bulwarów, które będą również wkrótce rewitalizowane. To około 1,8 kilometra ścieżek rowerowych.

Ruszyła też budowa kolejnych elementów Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów. To zadanie obejmujące odcinek o długości ok. 1 km wytypowane do realizacji bezpośrednio przez mieszkańców w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Przed przetargiem jest budowa odcinka od Doliny Śmierci w kierunku ul. Rataja (1,2 km). Dokumentacja przygotowywana będzie dla kolejnych odcinków (m.in. przez planowany park Akademicki).

Dobudujemy brakujący odcinek drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 biegnący w granicach miasta (osiedle Janowo) od ul. Biwakowej w kierunku mostu na Brdzie (około 100 metrów). To część nowej drogi rowerowej łączącej Bydgoszcz z Bożenkowem. Maksymilianowem i Samociążkiem wybudowanej przez Starostwo.

W ramach budowy bezpiecznego przejścia na Wyżynach powstaną też na ul. Wojska Polskiego w miejscu starej kładki przejazdy dla rowerów. Skomunikują one w lepszy sposób drogi rowerowe znajdujące się po obu stronach ulicy.

Rowerowe parkingi wskażą mieszkańcy

Wraz z realizacją tego pakietu zadań doposażymy nowe ścieżki i kolejne miejsca w mieście w rowerowe stojaki. 7 lutego rozpoczniemy konsultacje społeczne których celem będzie wybranie optymalnej lokalizacji dla 500 poręczy, przy których można bezpiecznie zaparkować i pozostawić  rower. Mieszkańcy zaproponują lokalizacje, a następnie członkowie  Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta Bydgoszczy przedstawią rekomendację do ich umiejscowienia.

Zaprojektują i wybudują

Wraz z modernizacją torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej w okolicach zajezdni zbudujemy ścieżkę rowerową na docinku od Kazimierza Wielkiego do ul. Równej (około 900 metrów). Dodatkowa infrastruktura budowana będzie po południowej stronie ulicy. Trwają przygotowania do podpisania umowy.

Nowa trasa rowerowa zacznie powstawać nad brzegiem Brdy pomiędzy ul. Krakowską i Żabią. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonawca skupi się na dokumentacji i pozwoleniach. Z gotowej trasy o długości 1,6 kilometra skorzystamy w połowie 2026 roku.  W tym roku planowane jest też zlecenie robót na kolejnym odcinku bulwarów od ul. Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego (około 1,2 km).

W trybie „zaprojektuj i wybuduj” drogowcy zlecą  budowę brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Fordońskiej od ul. Sochaczewskiej do Wiślanej (ok. 0,8 km). Ta inwestycja wiąże się także z budową kładki nad magistralą węglową. W poprzednich latach wyremontowane zostały odcinki tej trasy pomiędzy Kapliczną i Sochaczewską oraz od Wiślanej do Inflanckiej.

Powstają dokumentacje

Zrealizujemy prace projektowe dla nowych dróg rowerowych w mieście m.in od ulicy Łęczyckiej przez Marii Skłodowskiej-Curie, Moniuszki, Sieńki, Markwarta, Krasińskiego do Gdańskiej (ciąg o długości około 4,5 km). Obecnie wybieramy wykonawcę prac. Wojska Polskiego na Kapuściskach, ul. Glinki (w kierunku BPPT), a dla ciągów na ulicach: ul. J. Poza tym prace będziemy kontynuować prace nad dokumentacją dla dróg rowerowych wzdłuż ul. Sułkowskiego na Leśnym oraz ul. Kieleckiej na Czersku Polskim oraz Sudeckiej na Tatrzańskim. Po ich zakończeniu rozpoczniemy realizację w formule „zaprojektuj i zbuduj” wykorzystując środki unijne na infrastrukturę rowerową w Metropolii Bydgoszcz na lata 2021-27.

Zabezpieczamy również środki na rozpoczęcie prac nad kolejnymi dokumentacjami niezbędnymi do budowy infrastruktury pieszo-rowerowej m.in.  wzdłuż ulic, które mają zapewnić spójność dróg rowerowych w ramach Metropolii Bydgoszcz:

  • Kolbego (Kormoranów –granica miasta),
  • Pod Skarpą (Zamczysko – granica miasta ),
  • Petersona (odc. ProNatura – zakres rozbudowy drogi ekspresowej S10),
  • Wyzwolenia (odc. Sudecka – Brzegowa).  

Bydgoszcz rowerową stolicą

Bydgoszcz jest głównym organizatorem kolejnej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Już 38 samorządów dołączyło do tegorocznej edycji rowerowej akcji. Kolejne potwierdziły swój udział i są w trakcie podpisywania umów. Rywalizację w Rowerowej Stolicy Polski rozpoczniemy 1 czerwca br. W ubiegłorocznej, piątej edycji akcji uczestniczyły 152 miasta i gminy, a 63 tysiące rowerzystów w ciągu miesiąca przejechało łącznie 12,5 mln kilometrów. 

Czy w tym roku liczba aktywnych gmin i miast, a co za tym idzie również uczestników będzie jeszcze większa? - To bardzo możliwe. Atrakcyjność samej rywalizacji rowerowej oraz udoskonalenie funkcjonalności aplikacji Aktywne Miasta może na to wskazywać.  Czekamy na kolejne zgłoszenia. Przypominamy, że umowę z organizatorem musi podpisać samorząd, lub wskazana przez niego jednostka - odpowiada Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.