logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz polską stolicą NATO
Miasto świętuje kolejny ważny akcent Bydgoskiego Roku Wolności. 12 marca przypada 20-lecie obecności Polski w NATO. W Bydgoszczy ruszyła kampania promocyjna „Bydgoszcz – polską stolicą NATO”. Ten zaszczytny tytuł wynika z ulokowania nad Brdą aż pięciu jednostek Paktu Północnoatlantyckiego.


12 marca 1999 roku Polska oficjalnie stała się członkiem NATO. Dzięki temu dziś spełniamy standardy Europy zachodniej w kwestii bezpieczeństwa i należymy do wielkiej rodziny NATO. Przypomnijmy, że 70 lat temu na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego 12 państw zjednoczyło się w celu obrony militarnej przed atakiem ze strony ZSRR. Obecnie w skład Sojuszu wchodzi 29 państw, które podejmują działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się konfliktów regionalnych.

Bydgoszcz jest niekwestionowaną polską stolicą NATO. To w naszym mieście znajdują się jednostki Paktu Północnoatlantyckiego - Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO (jednostka na terenie JFTC). W naszym mieście siedzibę ma też ISOB - International School of Bydgoszcz, w której kształcą się dzieci oficerów i pracowników NATO. Więcej informacji na temat jednostek znajduje się TUTAJ.

Bydgoski Rok Wolności – Przystąpienie Polski do NATO

Z tej okazji miasto przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających ten epokowy moment w naszej historii. 11 marca br. nastąpiło uroczyste odsłonięcie dębu imienia Zbigniewa Brzezińskiego - wybitnego polsko-amerykańskiego politologa, doradcy prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 roku w Warszawie. Był politologiem, sowietologiem, profesorem nauk politycznych oraz dyplomatą. Kawaler Orderu Orła Białego – najstarszego i najwyższego polskiego odznaczenia. Uhonorowany także Medalem Wolności – najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. W latach 90-tych zaangażował się w lobbing za rozszerzeniem NATO i przyjęcie do Sojuszu Polski, Węgier i Czech.

W dniach 11 - 12 marca odbywa się także ogólnopolska konferencja naukowa „Polska w stosunkach międzynarodowych dwadzieścia lat po przystąpieniu do NATO”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Nauk Politycznych oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.  W ramach dwudniowej konferencji naukowcy podejmować będą tematy dotyczące m.in. polskiej polityki bezpieczeństwa, współpracy NATO z Unią Europejską, relacji Polski z Rosją, Ukrainą oraz Białorusią. Nastąpi również podsumowanie 20 lat Polski w NATO. Konferencja zorganizowana została pod patronatem Prezydenta Rafała Bruskiego. Program konferencji znajduje się TUTAJ.

 

12 marca rozpoczęła się także ogólnopolska kampania promująca film „Bydgoszcz polską stolicą NATO”  Nieprzypadkowo jesteśmy jedyną w kraju siedzibą aż pięciu jednostek Paktu. Dla władzy samorządowej ma to znaczenie w wielu płaszczyznach. Miasto wpisało się trwale w historię Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego i przez wielu nazywane jest po prostu „polską stolicą NATO”. To dla nas zaszczyt, ale również zobowiązanie. Staramy się przy tej okazji, by wszystkie jednostki funkcjonujące w naszym mieście były obecne w życiu miasta oraz wiedza na temat ich działalności była powszechnie znana mieszkańcom.

W ramach obchodów Bydgoskiego Roku Wolności zaplanowany został także kolejny Dzień NATO, który w poprzednich latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem bydgoszczan. Podczas festynu będzie można obejrzeć z bliska profesjonalny sprzęt wojskowy i spotkać się ze stacjonującymi w Bydgoszczy żołnierzami Sojuszu.