logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Akademia Muzyczna. Dużo prac przy wykopie. Raport nr 6
Kontynuowane są prace przy budowie nowego kampusu. Po zabezpieczeniu wykopu ścianami szczelnymi rozpoczęło się wybieranie mas ziemi. Zajrzeliśmy ponownie na największy plac budowy w mieście. Prace pochłoną blisko 400 mln zł. Inwestycja jest wspierana przez Miasto.


Za prace budowlane odpowiada firma Unibep. Jeszcze przed wykonaniem płyty fundamentowej  i konieczne było zabezpieczenie miejsca, w którym wybierane będzie ziemia. Ten etap wykonawca ma już za sobą. Wykonano ściany szczelinowe, które staną się też zewnętrznymi ścianami częścią dwóch podziemnych kondygnacji. Teraz możliwe jest wybieranie mas ziemi. Wraz z powstawaniem coraz głębszego wykopu konstrukcja podziemnych ścian musi być dodatkowo zabezpieczana tymczasowymi rurowymi rozporami. Pozwolą one w bezpieczny sposób wykonywać w kolejnym etapie żelbetową konstrukcję płyty fundamentowej, która będzie przygotowywana na poziomie około 10 metrów poniżej gruntu. Podziemna część konstrukcji wykonywana jest na planie o długości około 124 i szerokości ponad 100 metrów. Stanowić będzie ona wraz ze ścianami szczelinowymi sztywną żelbetową skrzynię, na której wzniesione zostaną naziemne kondygnacje.

Na kondygnacji -2 znajduje się głównie parking podziemny i pomieszczenia techniczne. Na kondygnacji -1 znajduje się dolny poziom pięciu sal muzycznych: sala prób, sala kameralna, sala koncertowa, sala teatralno–operowa i sala organowa.Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej zajmie teren o powierzchni około 3 hektarów pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Nowy budynek ma szansę stać się istotnym punktem tworzącego się miasteczka uniwersyteckiego w centrum Bydgoszczy. Prace budowlane wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się w 2026 roku.  

Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę  Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nowa inwestycję. Miasto zrealizuje również  budowę nowego układu drogowego. Więcej informacji o tym zakresie zadania znajduje się TUTAJ.

Inwestycja w liczbach:

  • Wartość prac budowlanych – 393 mln zł
  • Liczba kondygnacji głównego gmachu – 8
  • Liczba wszystkich pomieszczeń – 644
  • Liczba sal koncertowych – 4
  • Powierzchnia kampusu – 3 hektary